… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Petr Paunov s kopií historického dopisu

starosta Petr Paunov s kopií historického dopisu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) obdrží kopii historického dopisu, který napsal Dimitar Pešev (Димитър Пешев, Dimitar Peshev), místopředseda bulharského Národního shromáždění (Народно събрание) a ministr spravedlnosti během II. světové války, oceňovaný za záchranu přibližně 50.000 bulharských Židů během holokaustu.

Dopis Netanjahuovi předá Petar Paunov (Петър Паунов), starosta bulharského města Kjustendil (Кюстендил, Kyustendil), kde Pešev žil. Informaci přineslo bulharské rádio Darik (Дарик) a portál DarikNews.

Dimitar Pešev neoponoval přijetí protižidovského Zákona na ochranu národa (Закон за защита на нацията, ЗЗН), obdoby nacistických Norimberských zákonů, byť se proti němu vyslovila bulharská pravoslavná církev, profesní organizace i levicová dělnická strana.

Stejně tak Pešev nevěřil, že by mohlo dojít k deportacím Židů, dokud jej o tom nepřesvědčila 8. března 1943 delegace bulharských Židů a následně jeho vlastní šetření. Z titulu své funkce ministra spravedlnosti Pešev nařídil zastavení deportací, k čemuž však nedošlo na celém území Bulharska, protože v tehdy bulharské Makedonii a Thrákii shromažďování Židů pokračovalo.

Dopis, který bude nyní předán izraelskému premiérovi, je s největší pravděpodobností dopisem z 19. března 1943, podepsaný Peševem jako ministrem spravedlnosti a 43 poslanci vládních stran – opoziční nebyli přizváni, aby nebylo možné dopis interpretovat jako protivládní čin – v němž byl bulharský premiér Bogdan Filov (Богдан Филов) naléhavě žádán o zastavení počínajících deportací Židů.

Petr Paunov s kopií historického dopisu

starosta Petr Paunov s kopií historického dopisu

Dopis premiéra Filova rozzuřil, ale ani po jeho nátlaku Pešev a 30 z poslanců své podpisy neodvolalo. K deportacím Židů s bulharským občanstvím do nacistických vyhlazovacích táborů tak nedošlo.

památník Dimitara Peševa v Kjustendilu

památník Dimitara Peševa v Kjustendilu

Dimitar Pešev byl po válce za svou účast ve vládě odsouzen k 15 letům vězení, když před trestem smrti jej ochránila svědectví komunistů i jeho židovských přátel z Kjustendilu. Propuštěn z vězení byl po 13 měsících a žil pak prostým životem. V lednu 1973, přibližně měsíc před smrtí, byl Dimitar Pešev izraelským památníkem Jad VaŠem (Yad VaShem) oceněn titulem Spravedlivý mezi národy.

„Tento dokument ukazuje sílu bulharského ducha a humanitu našich postojů,“ prohlásil starosta Kjustendilu Petar Paunov, který se zúčastní od 6. do 10. května 2012 v Izraeli konference starostů.

Jakkoliv je záchrana bulharských Židů skvělým příkladem bulharské lidskosti, skvrnou na pověsti válečného Bulharska zůstává deportace Židů, kteří bulharské občanství neměli. Z Bulharskem okupované jugoslávské a řecké Makedonie a Thrákie bylo deportováno 11.644 lidí, z nichž nikdo holokaust nepřežil. Řada bulharských historiků však namítá, že tyto oblasti nebyly součástí Bulharska, fakticky byly pod vojenskou správou nacistického Německa, bulharské civilní úřady tam neměly žádné pravomoci a deportace proběhly na německý rozkaz, který nebylo jak zvrátit.

Петър Паунов ще участва в Световна кметска конференция в Йерусалим – článek na webu DarikNews (bulharsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv