… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hagaj Amir

Hagaj Amir

Po 16,5 letech, převážně strávených na samotce, bude zítra z vězení propuštěn Hagaj Amir (Hagai Amir, חגי עמיר). Dnes 43letý muž byl odsouzen za to, že svému bratru Jigalu Amirovi (Yigal Amir, יגאל עמיר) pomáhal připravit úspěšný atentát na izraelského premiéra Jicchaka Rabina (Yitzhak Rabin), k němuž došlo 4. listopadu 1995 na náměstí Králů Izraele (כיכר מלכי ישראל) v Tel Avivu.

Hagaj Amir byl odsouzen za spiknutí s cílem vraždy, držení zbraní a plánování útoků na palestinské Araby k 16 letům vězení. V roce 2006 mu byl trest navýšen o půl roku za to, že měl vyhrožovat zabitím tehdejšímu izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi (Ariel Sharon).

Předčasné propuštění z výkonu trestu v jeho případě nepřicházelo v úvahu, protože stejně jako jeho bratr Jigal, svého činu nikdy nelitoval.

Žádosti, aby s bratrem směl pobývat v jedné cele, vyhověno nebylo.

Po propuštění bude mít Hagaj Amir povinnost nosit elektronický náramek, pomocí nějž bude Izraelská vězeňská služba sledovat jeho pohyb.

Bratři Amirové se k atentátu na Rabina měli rozhodnout poté, kdy podepsal s teroristy z Organizace pro osvobození Palestiny tzv. Dohody z Osla, na jejichž základě vznikla autonomní Palestinská správa.

Jigal Amir byl za zastřelení Jicchaka Rabina odsouzen k doživotnímu vězení, další 6 let dostal za zranění Rabinova bodyguarda a 8 let za spiknutí s cílem vraždy.

Nad samotným atentátem se nicméně stále vznášejí pochybnosti, zejména proto, že s bratry Amirovými úzce spolupracoval a Jigala Amira k atentátu povzbuzoval Avišaj Raviv (Avishai Raviv, אבישי רביב)– následně odhalený jako nasazený agent-provokatér izraelské Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak) s krycím jménem Champagne. V trestním soudním řízení se Ravivovi podařilo dosáhnout zproštění všech obvinění ze spoluviny.

יגאל עמיר לא רצח את יצחק רבין – stránka stoupenců neviny bratří Amirových (hebrejsky)

Reakce

Propuštění Hagaje Amira vyvolává v Izraeli vlnu emocí. Zatímco názor Rabinovy dcera Dalii, že by oba bratři Amirové měli zůstat za mřížemi „navždy,“ je lidsky zcela pochopitelný, lze se nadít i méně pochopitelných silných slov lidí, stojících mimo Rabinovu rodinu.

Poslanec strany Kadima Avi Dichter dnes například prohlásil, že Jigal Amir měl dostat za zabití Rabina trest smrti. Jaký trest by měli dostat arabští masoví vrazi židovských civilistů, například rodičů a dětí rodiny Fogelovy, už Dichter nedopověděl.

Paradoxy celého případu jen dokresluje to, že Hagaj Amir už měl být kvůli přeplněnosti věznice v Ramle předčasně propuštěn před 1,5 rokem. Z propuštění nakonec sešlo, když se věznice vyprázdnila – poté, co z ní na svobodu odešlo v rámci dohody o výměně za Gilada Šalita (Gilad Shalit) okolo 1.000 palestinských teroristů, část s nich s židovskou krví na rukou.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv