… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

hidžáb (ilustrační foto)

hidžáb (ilustrační foto)

Jordánská dubajská islámská banka (Jordan Dubai Islamic Bank, JDIB) předevčírem propustila 27letou křesťanskou zaměstnankyni, která se odmítla podřídit rozhodnutí nových majitelů banky, že všechny ženy musí jako součást uniformy pro zaměstnankyně mít zcela zakryté vlasy.

„Banka varovala Vivian Salameh, aby si v rámci uniformy pro ženy, schválené v tomto roce, zakryla své vlasy, ale ona odmítla,“ sdělil AFP Iman Afaneh.

„V bance pracuje pět dalších křesťanských žen a ty úplnou uniformu, včetně pokrývky hlavy nosí.“

vytýkací dopis, adresovaný bankou křesťanské zaměstnankyniSalameh ale uvedla, že „odmítla nosit zakrytí hlavy, protože je to proti mým zásadám“ a jedná se o náboženský nátlak.

„Uniforma banky zaregistrovaná ministerstvem průmyslu a obchodu nezahrnuje nic, čím bych si měla zakrývat své vlasy,“ dodala.

Salameh své oblékání popsala jako umírněné a zcela v rámci toho, jak se ženy v podnikání v Jordánsku oblékají.

Tradiční oblečení muslimských žen hidžáb není v Jordánsku povinné a nenosí jej zdaleka ani všechny muslimky, natož nemuslimky.

Jordánská královna Ranja, která často chodí bez pokrývky vlasů, prohlašuje, že je věcí ženy, zda se rozhodně hidžáb nosit nebo ne. „Jsem rozhodnou zastánkyní práva každé ženy nosit hidžáb, stejně jako jsem rozhodnou zastánkyní práva každé ženy se rozhodnout, že jej nosit nebude,“ prohlásil v roce 2010 v rozhovoru pro BBC.

Zpráva o propuštění křesťanské zaměstnankyně kvůli odmítnutí nosit v zaměstnání zakryté vlasy, vyvolala na arabských webech jak souhlas, tak pobouření. Kritici namítají, že banka zašla příliš daleko a svými vnitřními předpisy o oblékání porušuje jordánskou ústavu a zákoník práce.

Ústava Jordánska v článku 6 odst. 1 a 2 prohlašuje:

„Všichni Jordánci jsou si před zákonem rovní. Nesmí docházet k diskriminaci mezi nimi a mezi jejich právy a povinnostmi na základě rasy, jazyka nebo náboženství.

Vláda musí zajistit v rámci svých možností práci a vzdělání a zajistit rovné příležitosti všem Jordáncům.“

Článek 19 jordánského Zákoníku práce pak stanoví:

„Zaměstnanec je povinen:

A Sám/sama vykonávat práci a vynaložit úsilí obvyklé u normální osoby na výkon takové práce, dodržovat pokyny zaměstnavatele ve vztahu k provádění sjednané práce v mezích, které jej/ji nevystavují nebezpečí a neporušují platné zákony nebo veřejnou morálku.“

Vývoj případu budeme dále sledovat. Podrobnosti naleznete v následujících článcích:

Outrageous: Jordan Dubai Islamic Bank Firing Unveiled Women –  zpráva AndFarAway (anglicky, arabsky)

Jordan bank fires Christian woman for refusing to wear headscarf – zpráva Al-Arabíja TV (anglicky)

Jordanian Bank Fires Female Employees, Primarily Christians, Refusing to Wear the Hijab – zpráva Gatestone Institute (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv