… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

tajná operace Samson (obálka časopisu Der Spiegel 3. 6. 2012)Izrael vyzbrojil ponorky, dodané Německem, raketami s jadernými hlavicemi. Uvádí to ve svém dnešním vydání německý časopis Der Spiegel.

Izrael zatím do Německa obdržel pro své válečné námořnictvo tři ponorky třídy Delfín (Dolfin, Delphin). Další tři jsou objednány a budou dodány do roku 2017.

Časopis tvrdí, že Německo navzdory veřejnému popírání ví o údajných izraelských jaderných zbraních. Izraelské řízené rakety s plochou dráhou letu Popeye (פופאי, v armádě USA jako AGM-142 Have Nap), jimiž jsou ponorky vyzbrojeny, prý mohou být vystřeleny pomocí dosud utajovaného hydraulického systému.

Der Spiegel požádal o stanovisko izraelského ministra obrany Ehuda Baraka, který měl v odpovědi uvést, že „Němci mohou být hrdí, že řadu let zabezpečují existenci Státu Izrael.“

Všeobecně se předpokládá, že Izrael má jaderné zbraně, nicméně ten oficiálně dodržuje politiku tzv. „vyhýbavé nejednoznačnosti,“ kdy nepopírá ale ani nepotvrzuje držení tohoto druhu zbraní.

Podle německého časopisu představitelé Německa vždy předpokládali, že Izrael dodané ponorky vyzbrojí jadernými zbraněmi. Der Spiegel se přitom odvolává na vyjádření bývalého státního tajemníka Lothara Rühla a bývalého náčelníka štábu pro strategické plánování Hanse Rühleho.

Dosavadní dodávky ponorem přitom Německo Izraeli dotovalo třetinovou slevou z ceny, která za každé plavidlo činí skoro 170 milionů dolarů.

Prodej šesté ponorky údajně kancléřka Angela Merkel podmiňuje souhlasem Izraele s omezením rozvoje židovského osídlení v Judeji a Samaří a povolení dokončení kanalizačního systému v Pásmu Gazy, který financuje Německo. Podle časopisu zatím izraelský premiér tyto podmínky neodsouhlasil.

Israel bestückt U-Boote aus Deutschland mit Atomwaffen – článek na webu Der Spiegel (německy)

23 reakcí na Der Spiegel: Izrael vyzbrojil ponorky dodané z Německa jadernými zbraněmi

 • Eva napsal:

  Nevím, jestli se dá věřit tomu, co plácá Spiegel… Na druhou stranu, už je načase do toho říznout, toto je fakt neudržitelná situace…a každý to tuší. Teď jen – jestli se to povede jako v 67… snad jo.

 • boba napsal:

  potvrzuje se, že Izrael je nebezpečím pro mír v regionu i mír na celém světě, že se nejvíce podílí na napětí v regionu a jeho vedení je neodpovědné a riskující, od Německa, které má na triku dvě velké války je hanba, že pomáhá vyzbrojovat takový stát takovými zbraněmi. Není se co divit, že i jiné státy v oblasti touží mít atomovku, nechtějí jít na porážku jako ovce. To vše ohrožuje i nás, i mne. Je ale třeba dodat, že ostatní státy, které pracují s jádrem i na mírové účely se podrobují kontrolám, ovšem Izrael nikoliv

  • Scooolie napsal:

   1) Nejsem si úplně jistý, že by to bylo jen Německo, kdo má na svědomí I. světovou válku.

   2) Izrael nevyhrožuje žádnému státu zničením ani jeho existenci neoznačuje za „rakovinné bujení“ nebo nehlásá, že „bude vymazán ze stránek času“. Jaderné zbraně Izrael nepoužil ani během Války Jom Kipur, kdy měl blízko k porážce – i tehdy zachoval zdrženlivost a raději Egypt porazil s pomocí zbrojních dodávek z USA konvenčně. V regionu neexistuje stát – kromě Íránu, který hlásá nutnost zničení „sionistického režimu“ – který by chtěl jaderné zbraně kvůli Izraeli. Naopak Saúdská Arábie a Egypt v minulosti prohlásily, že také budou usilovat o jaderné zbraně – pokud je bude mít Írán…

 • boba napsal:

  je úsměvné, a v těchto diskuzích se to opakuje stále, jak ti, kteří nemají argumenty a snad ani vybavení pro komplikované diskuze, snadno sahají k tomu, co sami považují za urážky, já to považuji za jim samým nastavené zrcadlo, za strach před realitou, která je ach tak vzdálena zbožným přáním o slaboučkém ohroženém Izraeli, výspě civilizace v tom strašném nepřátelském světě

  • miroklimo napsal:

   A co to změní? Je v regionu Středního východu někdo více ohrožen než Izrael? Útočí se na jiné státy? Vše se točí kolem Izraele, protože je všem trnem v oku. Je to složité a mají, jako každý druhý, právo se bránit a být v pohotovosti. Pokud Izrael vlastní jaderné zbraně (a on je zřejmě vlastní), tak nikoho nikdy neohrozil a ani nikomu nevyhrožoval. Apropo, pokud má člověk otevřené oči a uši, tak musí naprosto souhlasit s tím, že ne Izrael, ale okolní státy stále Izraeli vyhrožují. Ale vždy to bude o tzv. „příznivcích“. Buď souhlasím s postojem Izraele, nebo ne.

 • boba napsal:

  jestliže okupuje cizí území tak zřejmě proto, že na tato území zaútočil, snad je nedostal k narozeninám, kdybyste ve svém příspěvku nahradil slovo !Izrael“ jakýmkoliv jiným státem v oblasti, i Iránek, platilo by to taky, i on se má právo bránit. Okolní státy si jistě nemají za povinnost nechat líbit hrozbu NEKONTROLOVANOU jadernou municí a proto na to asi budou odpovídat. Máte za to, že nikoho nikdy stát Izrael neohrozil a ani nevyhrožoval, to tedy se neshodneme, myslím, že kdyby nevedl politiku jakou vede, kdyby za historií jeho vzniku nebylo palestinské utrpení a vyhánění, pak by nesklízel tu nenávist, kterou sklízí, vyhrožuje přece neustále, co jiného je obsazení palestinských pobřežních vod? Myslím však, že běžní občané Izraele a ani okolních států k těm druhým tuto vypjatou nenávist necítí nebo aspoň cítit nechtějí, protože vědí, že bez kompromisu nebude mír nikdy Já tedy mám bezvadně otevřené oči i uši a stejně jako většina Evropanů ( před několika lety prováděný výzkum veřejného mínění to potvrdil) povařuji Izrael za agresora a jeho vlády za vlády šílenců

 • boba napsal:

  ono je to celé o tom, že se bojíte jinosti, byť můj názor je v Evropě výrazně většinový, vy si přejete povídat si své pohádky pěkně v teple a smrádku pod peřinou, nemáte jiné argumenty než to, že si přejete aby jedna strana bez ohledu na pravdu a spravedlnost vyhrála a to bohužel právě ta, která drží černého petra, chováte se jako kluboví fotbaloví fandové, kdo fandí jiným, ten je nepřítel, paní Eva neumí nic jiného, než se snažit urazit, patrně to bolí, když někdo posvítí na moji modlu a mé názory za nimiž nestojí nic jen přání, já netoužím po vašem uznání a to, že mé názory berete sakra vážně , o tom svědčí právě vaše podrážděná reakce, ale v životě člověk nepotkává jen kývaly , smiřte se s tím a zkuste taky pro změnu přemýšlet

  • Scooolie napsal:

   My si přejeme, aby vyhrála jedna strana právě s ohledem na pravdu a spravedlnost.
   Vaše názory jsou k smíchu, ale reagovat na ně je třeba, aby nevznikl dojem, že je mlčením schvalujeme.
   Že o věci přemýšlíme dokazuje to, že neplujeme s Vámi zmiňovanou většinou, ale hrdě stojíme za svými názory, i když třeba většina s nimi nesouhlasí. Neb o tom, co je a co není správné, nerozhoduje většina (to už bychom dnes měli v ČR trest smrti a koncentrační tábory pro Romy – to by většina nepochybně s chutí také odkývala).

   • boba napsal:

    ale o tom to je, nemůže vyhrát jedna strana a druhá prohrát, musejí se dohodnout, jinak mír nebude, spravedlnost nestojí ani náhodou za Izraelem a právo jen to, kterým byl uznán bez ohledu na místní obyvatele, to samotné mezinárodní rozhodnutí bylo nesprávné pokud k němu nebyli přizváni místní, je to jako československé pohraničí a Mnichov. Hrdě za svými názory stál leckdo, třeba i nacisti a kukluxklan, to není argument. Ano, o tom, co je a není správné nerozhoduje většina, proto říkám, že způsob vzniku Izraele nebyl správný byť byl většinově odsouhlasen, nyní ale Izrael už je fakt a nikdo ho nemůže zničit, pokud na tom sám nebude pracovat. Vy o věci asi přemýšlíte, ale se zavřenýma očima a srdcem, jinak byste nemohli tvrdit, že ti, kteří na tom území žili dříve a jsou po několik generací v táborech, mají držet hubu a krok. A rozhodně můj národ (Češi) není takový, abychom tady měli i v případě rozhodování většiny koncentráky pro Romy a trestat smrti, to opravdu si netroufám odhadnout, já jej neschvaluji. Znovu opakuji přát si, aby vyhrála jedna strana, je cesta do pekel, musí dojít ke kompromisu, který zklidní všechny strany konfliktu a na tahu je dnes Izrael ( a posledních asi čtyřicet let)

 • Scooolie napsal:

  Ad Boba 6. 6. 2012 v 10:52: „Vy o věci asi přemýšlíte, ale se zavřenýma očima a srdcem, jinak byste nemohli tvrdit, že ti, kteří na tom území žili dříve a jsou po několik generací v táborech, mají držet hubu a krok.“ – sudetští Němci žili v českém pohraničí po dlouhá staletí a nemám pocit, že by dnes někdo v ČR řešil jejich návrat. To, že palestinské Araby jejich soukmenovci drží v táborech, zatímco sudetské Němce jejich soukmenovci integrovali, je už záležitost, která se netýká země, která ve válce nakonec zvítězila a z jejíhož územ zrádná menšina byla vysídlena, resp. uprchla.

 • boba napsal:

  tak jednak čeští Němci žili na území českého státu, což je jiná káva, kromě toho v pozici těchto Němců, kteří za podpory soukmenovců vyháněli Čechy jsou právě Izraelci a v pozici Čechů v pohraničí Palestinci a Češi, pokud vím, se o pohraničí vrátili a dříve či později se vrátí i Palestinci, čím později to bude, tím více bude obětí. Palestinci byli z domova vyhnáni a jejich domov jim není přístupný, byli vyhnáni jednak bojůvkami, které vraždily, jednak tlakem politickým a jednak i strachem o život. Vyhnali je kolonisté z Evropy, kteří právo k jejich území získali podivně byť dnes už neoddiskutovatelně. Podle vaší logiky, když mi někdo zlomí nohu za nic nemůže a může za to jiný, který mi ji nedal do dlahy, fandit se může, ale bez zaslepenosti. Pokud neuznáváte právo Palestinců na to pojmenovat, pociťovat a prosazovat svoji národnost, a nazýváte je se snahou urazit a dotknout se “ palestinskými Araby“pak se opravdu divím, že mluvíte i Izraelcích bez úvozovek, vždyť to jsou Němci, Francouzi, Češi, Rusové….., kteří se rozhodli že se pojmenují Izraelci , pociťují (asi) tuto národnost jako svou a také ji prosazují…… Jo a jak můžou být Palestinci zrádnou menšinou, když jednak byli většinou a jednak koho že zradili ?

 • Eva napsal:

  Jen by mě tak pro info zajímalo, kdy (ve kterých letech) byli „Palestinci“ vyhnáni kolonisty z Evropy ze svých domovů? Ví vůbec někdo takový jako „boba“, kdo „vynalezl“ Palestince a kdo vyzval Araby, aby opustili své domovy s tím, že až zničí (jak mysleli bleskurychle) Stát Izrael, tak se tito Arabové vrátí do svých domovů? A kdo je tedy plně odpovědný za problém uprchlíků? A kdo není ochoten uznat Stát Izrael a hrozí permanentně jeho zničením?

  • boba napsal:

   na vaše cíleně naivní otázky si prosím najděte odpovědi sama, na netu je informací dost . Pokud se ptáte na můj osobní názor, kdo je odpovědný za problém uprchlíků a to plně, pak je to jednoznačně a výlučně Izrael a jeho sebe i ostatní zničující politika (nové domy na cizích územích zejména). Izrael je agresorský nevypočitatelný rasistický stát, který ohrožuje nejen sebe ale i zbytek světa, protože vlastní atomovou zbraň a je ochoten ji použít. Můžeme jen doufat, že to přežijeme a že v Izraeli se dostanou k reálné moci mírové síly, to by se jistě stalo, pokud by válečné bubny těch, komu to vyhovuje, stále v Izraeli nevzbuzovaly pocit ohrožení. Jak asi o mnoho více se musejí cítit ohroženi Palestinci, kteří mají nejméně jednou tolik obětí vzájemných bojů z nich mnoho dětí…jejich území je kradeno a jejich zájmy zesměšňovány. Pokud tak milujete uvozovky, jistě do nich budete vkládat i termín „Izraelci“ nebo „Češi“? nebo ne? spravedlivá mezi lidmi?

 • Eva napsal:

  Je naprosto evidentní, že Vy na moje podle Vás „naivní“ podle soudného člověka ZÁSADNÍ otázky odpovědět neumíte nebo a co je horší NECHCETE. Nevím, odkud pramení Vaše naprosto pomýlené, ale zároveň agresivní a vůči Izraeli nenávistné názory, které se opírají o překroucená fakta, pomíjejí prokazatelné historické i aktuální skutečnosti. Nechcete přiznat, že „Palestinci“ jsou prostě výmyslem teroristy Arafata, který udělal geniální tah, když z Arabů vyrobil „Palestince“. Lžete o tom, kdo představuje v regionu reálné nebezpečí a tyto lži vědomě (nebo možná i nevědomě) šíříte dál. K tomu není co dodat. Demagogie z Vaší strany prostě nepřipouští žádnou diskusi.

  • Scooolie napsal:

   Boba je blázen. To neříkám se záští, jen konstatuji, že je stižena duševní poruchou, kterou lze stručně označit jako „patologická obsese nenávistí k Izraeli.“ Debata s ní má stejný smysl jako přesvědčovat paranoika, že po něm nejdou… 😉

 • Vader napsal:

  Tzv. „boba“ (milující uvozovky) je v prvé řadě obyčejný troll. Netuším, zda její chování ovlivňuje nuda, oligofrenie, nebo peníze, nicméně z věty „jestliže (Izrael) okupuje cizí území tak zřejmě proto, že na tato území zaútočil“ se složila i sousedova čivava. Jak říká můj kamarád z Bratislavy – „logika hojdacieho koníka“.
  Bobo, možná vám pomůže drobná metafora. Když ke mně opakovaně přijde z kopečku za domem soused, který mě jen tak z nudy bude chtít umlátit klackem, co udělám? 1) mu zabráním v přístupu, i kdyby to bylo zabavením zmíněného kopečku, 2) mu seberu klacek, 3) umravním ho klackem, 4) pro jistotu si pořídím kyj/megaklacek, aby ho přešly nápady na další návštěvy. Jasné?

 • boba napsal:

  Koukám, že už jste úplně ztratili nervy, nejsou argumenty, co, to je bída, ale kde nic není….To víte, diskuze, tedy výměna různých názorů není pro každého, lépe si notovat blbosti se svými soukmenovci

 • boba napsal:

  jo a ještě, stejně Izrael bude muset ustoupit, jinak nepřežije, to se můžete vsadit a já říkám, už aby to bylo, ušetří se lidské životy

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv