… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

muslimské žákyně

muslimské žákyně

Jednání výboru Knesetu pro vzdělání bylo včera bouřlivé. Poslanci diskutovali o stávajícím statusu quo, kdy izraelský stát částečně financuje „neuznané“ školy.

Bývalý ředitel pedagogického odboru Dr. Cvi Cameret (Tzvi Tzameret) popsal řadu problémů, které současný systém způsobuje. Posluchače mimo jiné šokovalo, že Izrael financuje školy napojené na Islámské hnutí.

Islámské hnutí je izraelskou odnoží Muslimského bratrstva, které se samo označuje jako odnož ve „vnitřní Palestině.“ Izrael neuznává.

Dr. Cameret varoval, že role státu v rámci vzdělávacího systému prakticky vymizela a že „neexistují“ základní osnovy.

„Jen v charedi (židovském zbožné) oblasti existuje dvacet vzdělávacích systémů,“ uvedl. „A nejen v charedi systému… V mém čase se otevřelo více než 1000 oficiálně neuznaných škol a to je znepokojující.“

„Je neuvěřitelné, že pro bagrut (maturitní testy) existuje 157 předmětů. Děje se tak na úkor základních (předmětů) osnov. Musíme vytvořit základní osnovy,“ dodal.

Během jednání vypukl spor o charedi školský systém mezi poslanci Šlomem Mulou (Shlomo Mula) a Avrahamem Layesersonem. Mula obvinil charedi školský systém z rasové diskriminace, na což Layserson reagoval slovy: „Neexistuje žádná diskriminace. Etiopané se učí na našich školách, pokud projdou úplnou konverzí.“

Tato odpověď rozzlobila Mulu, který se ihned otázal: „A Etiopané nejsou podle charedi systému Židé?? K čemu mají konvertovat?“

Co se týče obav ohledně základních školních osnov Layserson prohlásil, že přesvědčení, že charedi-zbožní Židé se neučí požadované předměty „pramení z neznalosti a z toho, že veřejnost získává informace z médií, která nenávidí Tóru.“ Nezávislý charedi systém „vyučuje předměty jako jsou (přírodní) vědy a jazyky,“ dodal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Funding Islamic Movement Schools.

Jedna reakce na Izrael financuje školy Islámského hnutí

  • Blazej napsal:

    může mne někdo prosím nasměrovat na zdroj , kde bych se dozvěděl více o základních školních osnovách nezávislého charedi systému?Blažej

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv