… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Egypt. Desetitisíce lidí se v pátek shromáždily na káhirském náměstí Tahrir, aby protestovaly proti „státnímu převratu“ a rozpuštění egyptského parlamentů z iniciativy vojenské správy. Mnozí jsou přesvědčeni, že vojenská junta kontroluje demokratizační proces v Egyptě autoritářsky. „Je určité riziko, že se armáda chopí moci, jako v dobách Mubaraka,“ komentuje pro Vatikánský rozhlas orientalista, o. Samir Khalil Samir, SJ. Jak ale dodává, může také přinést trochu pořádku tam, kde se projevuje neopodstatněná převaha jedné skupiny nad druhou, jak se to stalo například na začátku týdne, kdy islámská strana neoprávněně vyhlásila vítězství islamistů.“

Profesor islamologie a arabské kultury v Římě a Bejrútu ocenil vysokou účast koptských křesťanů v prezidentských volbách, která podle něj svědčí o tom, že navzdory komplikované situaci, vnímají nyní sami sebe jako významný hlas v politice země. K islamismu, kterého se místní křesťané obávají, o. Khalil Samir podotýká:

Jaký je problém islamismu? Hrozí, že bude ještě posílen 2. článek ústavy, který říká, že šaríja je základem právního systému. Šaríja ovšem není srovnatelná s ústavou, protože šaríja se zakládá na osobním výkladu ulemá, muslimských znalců práva. Reprezentanti islámských tendencí říkají jeden den „ne, my šaríju nechceme“, a druhý den „ano, chceme šaríju prosadit“, prostě podle toho, s kým právě mluví. To musí nutně vyvolávat nedůvěru ze strany křesťanů, ale také ze strany liberálních muslimů, kteří proto preferují jiné strany.

O. Khalil Samir se právě vrátil z mezinárodní setkání Nadace Oasis v Tunisku. Jaká je situace v této zemi, která stojí v první linii tzv. arabského jara?

Tunisko bylo vždy napřed, už před padesáti lety, v demokratickém procesu, například pokud jde o roli ženy. V současné době je u vlády strana Ennahda, která je odvozena z Muslimského bratrstva, bylo jasně řečeno, že nezamýšlí prosadit šaríju jako základ legislativy a stejně tak nemíní tolerovat jakýkoli druh extrémismu. Během zasedání Nadace Oasis nás osobně navštívil prezident republiky, Moncef Marzouki. Ve své krátké, leč obdivuhodné přednášce mluvil zejména o svobodě svědomí a měl odvahu přednést přede všemi ve francouzštině: „Jsme pro občanskou společnost. Chceme, aby muslimové, křesťané či židé, nebo i ateisté – a to zopakoval „i ateisté“ – měli stejná práva.

– řekl v rozhovoru pro vatikánský rozhlas jezuitský islamolog, o. Samir Khalil Samir.

 (job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Jezuitský islamolog k situaci v Egyptě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv