… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

modlící se charedim

modlící se charedim

Plesnerova komise, která má za úkol navrhnout koncept povinné základní vojenské a civilní služby pro příslušníky všech částí izraelské společnosti, zřejmě doporučí tresty vůči charedim-zbožným, kteří odmítnou sloužit v armádě i odsloužit náhradní civilní službu. Sankce navíc postihnou i ješivy, jejichž studenti budou službu odmítat.

Podle Kanálu 2 izraelské televize předseda komise, poslanec Jochanan Plesner (Yochanan Plesner) ze strany Kadima, požádal ministerstvo financí, aby navrhlo znění zákona, který by trestal charedim vyhýbající se službě. Sankce by měly být finanční povahy – ti, na koho by dopadli, by neměli nárok na dávky z Národního pojištění a řadu dalších výhod.

Sivan Rahav-Meir z Kanálu 2 uvedl, že i když charedi politické strany činnost komise bojkotují, sledují její činnost pozorně a s obavami. Charedi zdroje uvedli, že lepší, než zaujímat negativní postoj, je dát charedim k dispozici nové možnosti vojenské a civilní služby a rozšířit stávající.

Činnost Plesnerovy komise se rozhodl bojkotovat také Nejvyšší monitorovací výbor izraelských Arabů. „Předtím, než začneme diskusi o tomto tématu, musí existovat diskuse o zásazích, k nimž dochází do práv arabských občanů, podněcování a rasistických zákonech, které Kneset přijímá,“ prohlásil monitorovací výbor.

Plesnerova komise se od svého vzniku minulý měsíc schází třikrát týdně a svá doporučení by měla předložit konce června. Byla zřízena poté, kdy izraelský Nejvyšší soud rozhodl, že dosavadní úprava vojenské služby charedim, známá jako Talův zákon, je protiústavní.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Plesner Planning Sanctions against Hareidim who don’t Serve.

8 reakcí na Plesnerova komise chystá tresty pro charedim-zbožné vyhýbající se vojenské a civilní službě

 • Josef napsal:

  co tim sekulární Izrael získá, že přinutí zbožné k tomu, co nechtějí dělat? Vede to k vnitřnímu napětí ve společnosti a posílí tím nepřátele, ať je to kdokoli. Jsou lidé, kteří by za Izrael položili život se zbraní v ruce a jiní v modlitbách….neberte jim to.

  • Scooolie napsal:

   Dovolím si oponovat – nikdo přece zbožné nenutí, aby bránili Izrael se zbraní v ruce. Alternativou je civilní – anebo jak se říká v Izraeli „národní“ – služba. Jakkoliv mám leckdy k rozhodnutím izraelského nejvyššího soudu výhrady, tak v tomto případě nikoliv. Musí existovat rovnost před zákonem. Pokud ne-charedim musejí sloužit několik let v armádě, pak je fér, aby charedim sloužili také, byť v rámci civilní služby. A nutno dodat, že nejen charedim, ale také Arabové s izraelským občanstvím.

  • Nofar napsal:

   Vzacnt priteli, ne kazdy ne-charedi se nutne hodi pro vojenskou sluzbu, al prece je nucen narukovat. Drzet od rana do vecera v ruce sidur je snadne. Odslouzit tzv. narodni sluzbu napr. v nemocnici nebo domeve pro seniory by nikomu z nich neskodilo. Aspon by vrhli prebytecnou energii na neco uzitecneho a prestali by napr. terorizovat zeny v jeruzalemskych autobusech.

 • Josef napsal:

  ještě dodatek z historie. Gedeón nenutil bázlivé do boje a konec konců, kdyby Hospodin nechránil Izrael, tak neobstojí proti přesile nepřátel v minulosti, přítomnosti i budoucnosti.

 • Blazej napsal:

  přes přesné dodržování zákonů se židé vždy vyznačovali něčím co se dá nazvat zdravý rozum. Když některý zákon přestal respektovat realitu, byli jej schopni správným způsobem změnit a kodifikovat jej pro další generace.Také proto byli vždy schopni přinášet světu pokrok směrem k humanitě aj.I jinde ve světě,napříč časem byla vojenská služba a válčení povinností vojenských duchovních řádů,nebo přímo kast válečníků.Nevím,zda obranyschopnost Izraele stojí a padá s vymáháním vojenské služby na charedim.Ta největší válka o udržení , přežití a vítězství Izraele byla vždy v duchovní oblasti. A správná modlitba je věru mocný nástroj ve všech oblastech lidského života.Kdo nazírá B-ží tvář nesmí být ozbrojen.Není to nic o bázlivosti. Ze zkušenosti vím jaká fyzická a psychická i duchovní změna se s člověkem a jeho vědomím uděje ,když člověk zničí a zahodí osobní zbraň.Plesnerova komise by mohla vzít spíše v úvahu praktickou stránku činnosti charedim, která je taktéž namáhavá a často i nebezpečná. Když se zbožní modlili za zdraví ARIELA ŠARONA ,otásly se všechny světy – nejen ten izraelský .Charedim jsou též „vojáky“ nepostradatelnými pro dobro státu a společnosti jen jejich uniforma nemá výložky na které jsou lidé zvyklí.Se srdečným pozdravem držím pěsti charedim a zdravému lidskému rozumu.Blažej

 • Blazej napsal:

  za sebe si dovoluji nesouhlasit i s civilní službou – být charedim není přece jen výsadou s nějakou výhodou pro skupinu lidí , ale také obrovskou prací pro celý Izrael.Spíše bych dbal , aby měl stát dostatek charedim a nikdo jim nepřekážel v jejich práci a studiu.

 • Nofar napsal:

  Myslim, ze dostatecnym ustupkem charedim je jejich moznost zvolit si tzv. narodni sluzbu. A tuto moznost – vybrat si mezi vojenskou sluzbou a sluzbou narodni – by meli mit bez vyjimky vsichni. Ne kazdy se prece hodi pro sluzbu v armade. Pak by prestala nutnost podobnych komedii, kterou byla nucena predvadet neter meho manzela, kdyz se maskovala za ortodoxni, aby ji byla narodni sluzba umoznena. Proc by se vlastne melo rozhodovat podle delky sukni ci pejzu?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv