… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

Egyptská vláda, jmenovaná prezidentem Muhamed Mursím (Mohamed Morsi) z Muslimského bratrstva, včera učinila významné rozhodnutí ve vztahu k mocné egyptské armádě. Podle egyptských médií bylo rozhodnutím ministra obrany generálplukovníka Abdula Fatáha al-Sisiho (Abdel Fattah al-Sisi) do výslužby posláno 70 generálů – včetně členů donedávna velmi mocné Nejvyšší rady ozbrojených sil.

K tomuto kroku došlo jen několik týdnů poté, kdy prezident Mursí odvolal z funkce ministra obrany předsedu Rady polního maršála Muhameda Husajna Tantávího (Mohamed Hussein Tantawi) a z funkce náčelníka generálního štábu dalšího člena rady, generála Samiho Anana (Sami Enan). Mursí v téže době také zrušil dekret, kterým si Rada těsně před prezidentskými volbami udělila značné pravomoci a autonomii ve vojenských otázkách.

Podle egyptských novin Al-Šorúk (Al-Shorouk) ministr obrany kromě generálů, které poslal do výslužby, odvolal také 6 členů Rady – Mahmúda Abdela Hakka (Mamdouh Abdel Hakk), Ismajla Etmana (Ismail Etman), Mohsena al-Fangariho, Samiho Diaba, Adela Emaru a Mochtara al-Mulu (Mokhtar al-Mulla) – kteří nicméně i nadále zůstanou vojáky v činné službě.

Sisi prý také ještě nerozhodl o tom, kdo bude stát v čele vojenské zpravodajské služby, jejíž velitelem byl až do srpnového jmenování ministrem obrany on.

Někteří komentátoři hodnotí krok jako snahu o výrazné posílení moci nového prezidenta a vlády nad armádou. Jiní upozorňují, že řada generálů již v minulosti odešla do výslužby a byla do činné služby povolána během krize v posledním roce a půl. Egyptské noviny Masrí Al-Júm citují nejmenovaného člena Rady, podle nějž do výslužby poslaní členové byli již ve výslužbovém věku nad 60 let a jedná se pouze o rutinní krok. Tento zdroj také popřel, že by do výslužby bylo posláno 70 generálů, a naopak dodal, že řada z penzionovaných byli vojenští lékaři, nikoliv vojáci v bojové službě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv