… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Tárik al-Hášemí

Tárik al-Hášemí

Turecko odmítlo vydat do Iráku iráckého viceprezidenta Tárika al-Hašimího (Tareq al-Hashemi, Tariq al-Hashimi, طارق الهاشمي‎), kterému hrozí v Bagdádu trest smrti. Informaci přinesl web Hlasu Ameriky (Voice of America). Hašimí uprchl do Turecka poté, kdy jej loni v prosinci bezprostředně po stažení armády USA ze země, šíity vedená irácká vláda obvinila z podílu na terorismu.

Předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan v úterý tisku sdělil, že Hášimí může zůstat v Turecku jak dlouho sám bude chtít a Ankara jej nepošle do Iráku.

Podle zprávy je trest smrti, který byl sunitskému muslimu Hášimímu udělen iráckým soudem, „skutkem politické pomsty ze strany šíitského předsedy irácké vlády Núrího al-Malikího (Nouri al-Maliki).“ Podle Fox News hrozí Hášimímu poprava oběšením. Hášimí, který rozsudek odmítá, v pondělí obvinil iráckého premiéra z manipulace soudu, uvádí Hlas Ameriky.

Kurdský prezident Iráku Džalál Talabání (Jalal Talabani) označil načasování rozsudku nad Hášimím za „politováníhodné,“ protože jako viceprezident i nadále zůstává ve funkci. Rozsudek by mohl podnítit vypuknutí rozsáhlé občanské války v Iráku.

Rozsudkem z minulé neděle, 9. září 2012, byl Hášimí v nepřítomnosti odsouzen za vraždu šíitského bezpečnostního příslušníka a právníka. Hášimí trvá na tom, že rozhodnutí je politicky motivované a odmítá se soudu v Iráku účastnit kvůli „zkorumpované“ justici, uvedl Hlas Ameriky.

Kromě Hášemího byl odsouzen také jeho zeť Ahmed Qahtan. „Oba obžalovaní byli kvůli nedostatku důkazů zproštěni obvinění v třetím případě zabití příslušníka bezpečnosti,“ uvedly Fox News. Oba odsouzení mají nyní 30 dní na podání odvolání a pokud by se vrátili do Iráku i na obnovu prvostupňového řízení.

„Al-Hášimí, který je ve funkci od roku 2006, je na seznamu nejhledanějších osob Interpolu, ale Turecko neprojevilo zájem poslat viceprezidenta zpět do Bagdádu,“ uvádí Fox News.

Sunitští ministři a náboženští představitelé, kteří podporují Hášimího, obvinili vládu premiéra Malikiho z podvracení nesektářské povahy vlády.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Convicted Iraqi VP Remains in Turkey.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv