… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

těžební vrt ve Středomoří

těžební vrt ve Středomoří

Izraelské ženské skupiny, některé radikálně levicové, vydaly včera prohlášení, odsuzující společnosti hledající ropu a zemní plyn za to, že pojmenovávají své těžební prostory ženskými jmény.

Finanční portál Globes informuje, že „rozhořčení“ vyvolal výběr jména „Sarah 1“ pro nový vrt, který následuje po neúspěšné těžbě ve vrtu „Mira“, kde vznikly zúčastněným společnostem velké finanční ztráty.

„Je nám líto, že ti, kdo vytvořily názvy Mira a Sarah si představovaly ženy, když přemýšlely o místech vrtů,“ prohlásilo osm ženských skupin ve společném prohlášení. „Je nám líto, že je překvapíme – ale naše jména a těla nejsou k vrtání a jména jako tato jsou přesně to, co zesiluje vnímání ženy jako předmětu pronikání a vrtání.“

„Vynálezcům těchto jmen je třeba poradit, aby jim okamžitě přestala jména žen vrtat do myšlenek a pochopili, že – úmyslně či neúmyslně – se podílejí na nejvíce zpředmětňujícím a zesměšňujícím chování vůči ženám.“

„Je nešťastné, že při řešení tak zásadních otázek, jako je těžba plynu, máme co do činění se skrytým šovinistickým poselstvím,“ uvedly skupiny, z nichž některé jsou napojené na Fond nového Izraele (New Israel Fund).

Globes poznamenává, že ženské skupiny si pravděpodobně neuvědomují, že vrty jsou tradičně pojmenovávány jmény příbuzných geologů, kteří těžební pole objevili. Tak například těžební pole „Tamar“ bylo pojmenováno po vnučce geologa Josiho Languckého (Yossi Langutzky), zatímco vrty „Mira“ a „Sarah“ mají jména po dcerách geologa Davida Peace ze společnosti PetroMed.

Web také upozorňuje, že řada vrtů má mužská jména jako Šimšon (Shimshon) a Jišaj (Yishai) anebo nese jména mořských stvoření jako Leviathan a Tanin.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Women’s Groups See Sexism in Oil Rig Names.

2 reakce na Ženské skupiny protestují proti „sexistickým“ názvům ropných a plynových vrtů

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv