… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Meir Dagan

Meir Dagan

Bývalý ředitel izraelské civilní zpravodajské služby Meir Dagan (מאיר דגן) se podrobil komplikované operaci – transplantaci jater. Operace proběhla nečekaně v Minsku v Bělorusku. Daganovo závažné onemocnění bylo dosud tajeno.

Daganovi, jemuž byla transplantována nová játra před přibližně 10 dny týmem pod vedením Dr. Daniela Azoulaye z Paříže, nemá ještě vyhráno. Zůstává v na izolovaném nemocničním pokoji, aby byl chráněn před infekcí. Daganova rodina doufá a modlí se, aby jeho tělo játra neodmítlo.

Informaci o operaci zveřejnil včera na tiskové konferenci běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který sice nevyslovil Daganovo jméno, ale prohlásil, že Bělorusko souhlasilo s operací poté, kdy nemocnice v USA, Německu a Švédsku Dagana odmítly. „Nikdo nechtěl provést tuto operaci bývalého ředitele Mosadu,“ uvedl Lukašenko na tiskové konferenci. „Deset dní uběhlo od operace, kterou bylo připraveno provést jen Bělorusko. USA, Švédsko a Německo odmítly.“

Daganovi rodinní příslušníci však toto tvrzení odmítli s tím, že do Švédska se Dagana na operaci poslat nesnažili a že nemocnice v Německu a USA mají na transplantace jater dlouhé čekací doby mimo jiné kvůli věku a absenci občanství pacienta, takže operace by se 67letý Dagan nemusel dožít.

Touha běloruského prezidenta pochlubit se vzácným hostem je sice přirozená, zbytečné však zvýšila bezpečnostní riziko spojené s pobytem bývalého ředitele služby v zahraničí.

Podle webu Times of Israel byl však Meir Dagan odmítnut i v Izraeli s tím, že horní věková hranice pro transplantaci je 65 let. Pokud je tato informace pravdivá a Dagan byl fakticky donucen hledat v cizině zdravotní péči, které by se mu jinak mohlo dostat i doma, jedná se o neuvěřitelně stupidní přístup a hazardování s bezpečností země, proti nimž je Lukašenkova upovídanost jen slabou kávou.

Meir Dagan odešel z čela Mosadu na konci roku 2010 po takřka 9 letech a byl vládou a médii za vedení výzvědné organizace vysoce oceněn. Během doby, kdy stál Dagan v čele organizace, došlo k několika atentátům na vysoce postavené teroristy, které jsou přisuzovány Mosadu a mělo k nim dojít na Daganův rozkaz.

Mezi teroristy, kteří byli v té době eliminováni, byl i přední terorista Hizballáhu Imád Mugníja (Imad Mughniyeh) a přední terorista Hamasu Mahmúd al-Mabhú (Mahmoud al-Mabhouh). Dagan také údajně řídil operaci na zničení syrského jaderného reaktoru v roce 2007 a různé operace ke zpomalení íránského jaderného programu.

Dnes bylo oznámeno, že Meir Dagan je po operaci stále ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Připojujeme se k modlitbám rodiny a přátel za bezpečný návrat do vlasti, uzdravení a dlouhý život Meira Dagana.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv