… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
OECD: Izraelské zdravotnictví je na špičkové úrovni 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

izraelští lékaři při práci (ilustrační foto)

izraelští lékaři při práci (ilustrační foto)

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vysoce ocenila izraelské zdravotnictví, které označila za jedno z nejúspěšnějších mezi svými členskými zeměmi. Navzdory chvále však má zdravotní systém Izraele stále ještě co zlepšovat.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že mezinárodní delegace loni zkoumala izraelská zdravotnická zařízení a předběžná zpráva konstatuje, že země si navzdory rozpočtovým omezením zachovává vysoce kvalitní zdravotní péči.

OECD uvedla, že Izrael má vynikající výsledky při včasném odhalování chronických nemocí a také má systém, který omezuje zbytečné návštěvy nemocnic.

Úplné znění zprávy bude zveřejněno příští měsíc na výroční konferenci o kvalitě zdravotních služeb.

Delegace OECD navštívila nemocnici Tel HaŠomer (Tel HaShomer) v Tel Avivu, Rambamovo zdravotnické centrum v Haifě, nemocnici Hadasa v Jeruzalémě, nemocnici Ičilov (Ichilov) v Tel Avivu a zdravotnické centrum Sodoka v Beer Ševě (Be’er Sheva). Delegace navštívila také kliniky napojené na veřejné pojištění, stejně jako porodnici v beduínské obci v Negevu a sešla se se zástupci organizace na ochranu práv arabských pacientů.

OECD konstatovala, že během 15 let od přijetí Zákona o národním zdravotním pojištění Izrael vytvořil jeden z nejúspěšnějších zdravotních systémů mezi zeměmi OECD.

Izrael byl oceněn za úspěch při léčbě diabetu ve srovnání s dalšími zeměmi OECD. Zpráva také uvádí, že izraelská lékařská péče těží ze zvýšení počtu lékařů díky přistěhovalectví ze zemí bývalého sovětského bloku.

Zpráva OECD nicméně upozorňuje, že je třeba zlepšit kvalitu péče v izraelských nemocnicích a že zdravotní služby by měly být přístupnější všem, neboť chudší lidé k nim nemají rovný přístup.

Na zprávu reagoval náměstek ministra zdravotnictví, poslanec Jákov Licman (Yaakov Litzman): „OECD konstatovala, že izraelský zdravotní systém je jeden z nejlepších mezi jejímu členskými zeměmi a pochválila kroky, které byly v posledních letech podniknuty k posílení veřejného zdravotního systému. Zpráva nicméně také zmiňuje oblasti, v nichž je nutné zlepšení. Nemám v úmyslu to ignorovat a po zveřejnění úplné zprávy předloží generální ředitel ministerstva profesor Ron Gamzu plán na implementaci doporučení, uvedených ve zprávě.“

Profesor Gamzu prohlásil: „Byl jsem potěšen, že OECD považuje řadu prvků zdravotního systému Izraele za ‚světlo národům‘ a doporučila, aby další země přijaly postupy, používané zdravotním systémem v Izraeli.“

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku OECD: Israel’s Medical System in Excellent Health.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2012
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv