… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Asharq al-AwsatZatímco arabský svět odsuzuje izraelské útoky na Pásmo Gazy a hlavní zprávy arabských televizních stanice se zabývají Operací Sloup oblakový, v Sýrii pokračuje divoká občanská válka mezi povstalci a režimem prezidenta Bašára Assada – a to už rok a osm měsíců, upozornil ve svém sobotním úvodníku šéfredaktor panarabských novin Ašark Al-Avsát (Asharq Alawsat, Blízký východ, الشرق الاوسط) Tárik Alhomajíd (Tariq Alhomayed). A ptá se, proč válka v Gaze vypukla právě nyní.

Novinář uvádí, že války se na Blízkém východě stali čímsi, jako je závod – kdy každá válka má za cíl zakrýt válku jinou. Za největšího architekta takovýchto válek považuje Írán.

Válka v Gaze je tak pokusem, aby z centra pozornosti arabského světa zmizela válka v Sýrii a Assadův režim byl buď zachráněn anebo se alespoň velmi zvýšily náklady na jeho svržení. Předchozí pokusy vtáhnout Izrael do konfrontace s arabským světem na Golanských výšinách ztroskotaly a tak Írán vsadil na Gazu – kde konflikt lze rozdmýchat mnohem rychleji a kde lze snáze očekávat izraelskou reakci.

Gaza je podle šéfredaktora pro Izrael „boxovacím pytlem“, na němž může „ukázat svaly“, přičemž největším poraženým bude – bez ohledu na to, co udělá – Egypt a jeho prezident Mursí. Pokud totiž Mursí uspěje politicky, ztratí popularitu a naopak.

Autor komentáře proto vyzývá Araby, aby si položili zcela základní otázky: Kdo otevřel gazanskou frontu? A proč nyní? A aby se bez ohledu na to, co se děje v Gaze, pozornost arabského světa opět vrátila k Sýrii, od které se jí válkou v Gaze snaží odpoutat Írán, chránící režim Bašára Assada.

„Řešením pro Gazu je návrat k Sýrii a urychlení sesazení zločinného režimu tyrana z Damašku,“ uzavírá komentář Tárik Alhomajíd.

Podle zdrojů syrské opozice zemřelo jen tuto sobotu v Sýrii 140 lidí, včetně 3 žen a 6 dětí. O těchto mrtvých, stejně jako o dalších stovkách mrtvých v posledním týdnu, se přitom kvůli bojům v Gaze prakticky nemluví. A to je cíl.

The solution to Gaza…return to Syria! – celý komentář Tárika Alhomajída na webu Ašark Al-Avsát (anglicky)

Jedna reakce na Arabské noviny: Válku v Gaze vyvolal Írán! Nechme Izrael být, starejme se o Sýrii

  • gugi napsal:

    O to cennější poznatek, že ho prezentuje Arab Arabům. A nikoliv Izrael světu. Tak se ukazuje stará pravda: Ahmed eliminuje Ahmeda, nikoliv Izrael Ahmeda… 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2012
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiv