… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jehuda Weinstein

Jehuda Weinstein

Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman

Izraelský Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein) dnes odpoledne oznámil, že ministr zahraničí a předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdor Lieberman bude obviněn z podvodu a ze zneužití důvěry. Zastaveno naopak bylo vyšetřování případu údajné rozsáhlé korupce.

Případ korupce

Nejvyšší státní zástupce zastavil vyšetřování závažného případu údajné korupce, kdy podle původních informací měl Lieberman v letech 2001 až 2008, kdy byl poslancem a část období i ministrem vlády za Likud, přijmout značné částky – miliony dolarů – údajných úplatků, které měl „vyprat“ přes zahraniční účty.

Podle Weinsteina nebyly důkazy proti Liebermanovi dostatečně silné, i když pochybnosti o čistotě ministrova počínání i nadále existují.

Případ podvodu a zneužití důvěry

Podvodu a zneužití důvěry, kvůli nimž obvinění vzneseno bylo, se měl Lieberman dopustit tím, že podpořil bývalého velvyslance v Bělorusku Zeeva Ben Arjeho (Ze’ev Ben Aryeh) na místo velvyslance v Lotyšsku, přičemž skrýval, že Ben Arje mu v minulosti protiprávně prozradil informaci o vyšetřování údajné Liebermanovy korupce.

Ben Arje, který byl izraelským velvyslancem v Minsku v letech 2004 až 2009, dostal z izraelského ministerstva zahraničí oficiální materiál o vyšetřování Liebermana izraelskou policií a měl od běloruských úřadů zajistit další informace pro izraelské orgány činné v trestním řízení. Velvyslanec však vyšetřování závažně ohrozil, když v říjnu 2008 se žádostí izraelské policie i důvěrnými materiály seznámil Liebermana, který byl jako poslanec v Minsku na návštěvě.

Ben Arjeho trestní stíhání bylo letos v květnu skončeno dohodou o uznání viny a o trestu, kdy se bývalý velvyslanec přiznal k bránění ve spravedlnosti a předání informací neoprávněné osobě a byl potrestán čtyřměsíčním trestem vězení, který soudce přeměnil na obecně prospěšné práce.

Vyšetřovatelé Liebermana viní ze zneužití důvěry, protože pomáhal Ben Arjemu v jeho úsilí stát se velvyslancem v Lotyšsku. Komisi, která jmenování projednávala vedl Liebermanův náměstek a stranický kolega Dany Ajalon (Danny Ayalon). Přestože jmenování nakonec schválila jiná komise a celá vláda, Liebermanovi je kladeno za vinu, že během celého jmenovacího řízení zamlčel svůj osobní vztah k Ben Arjemu.

Podle izraelských právníků zřejmě i Liebermanův případ nakonec skončí dohodou o vině a trestu.

Avigdor Lieberman nicméně nyní vinu zcela popírá. Tlak, aby až do skončení trestního stíhání odešel z vysoké politiky, bude však nepochybně silný, když jiní izraelští představitelé – včetně bývalého premiéra Ehuda Olmerta – tak učinili.

Ke sdělení obvinění dochází po 12 letech vyšetřování zřejmě jen čistě náhodou poměrně brzo před parlamentními volbami 22. ledna 2013. V nich měla zatím společná kandidátka strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a Liebermanovy strany Jisrael Bejtejnu podle všech průzkumů veřejného mínění jisté vítězství.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv