… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

zdravotní klaunNení to doktor, ale dětské tváře se rozsvítí radostí, když „Klaun Duš“ otevře dveře nemocničního pokoje oblečený do plandavých kalhot a velkých bot s velkým červeným nosem, který je jakýmsi vývěsním štítem jeho profese.

Duš je „umělecké jméno“ 36letého Izraelce Davida Barašiho (David Barashi), který přijel do Nepálu učit lékaře a zdravotnický personál, že smích může být ten nejlepší lék. Podle posledních poznatků je skutečně veselí v nemocnicích faktorem, který má kladný vliv na proces léčby. „Každý může najít v působení klauna něco co je pro něj lékem“, říká Baraši, který pracoval v Izraeli deset let  jako kvalifikovaný zdravotní klaun. zdravotní klaun David BarašiV nemocnici není třeba vidět pouze nemoc a utrpení, ale je třeba vidět tu část nemocného, která je zdravá, tu část osobnosti, která se chce být dítětem. Všichni si v sobě neseme dětství a proto přítomnosti klauna  v nemocnici dává dětské části osobnosti sílu. Lékařské studie ukazují že působení klaunů snižuje bolest a stres u dětí a dospělých, zvyšuje procento úspěchu u umělých oplodnění, snižuje krevní tlak a zlepšuje stav u gerontologických pacientů, kteří trpí demencí.

Baraši studoval obor zdravotní klaun na Haifské univerzitě učí lékaře a sestry jak používat techniky klauna, aby se cítily lépe před operacemi.

Baraši pracoval s dětmi ze sirotčinců v Etiopii, přeživšími tsunami v Asii a dětmi z Haiti, které přežily zemětřesení. Izraelské velvyslanectví jej pozvalo do nemocnice Dhulikhel v Nepálu, ležící 30 km jihovýchodně od Káthmándú.

Nemám v úmyslu udělat z doktorů a sester klauny, chci aby pochopili, že přítomnost klauna  obohacuje zdravotnický tým. Nechce také aby se oblékali jako klauni, ale doporučuje jim, aby si k bílému plášti vzali nějakou ozdobu, podle které si je děti zapamatují, může to být šátek, kravata apod. Je třeba pracovat s fantazii a vyvolat představu určitého pouta mezi pacientem a klaunem, které vytvoří představu hřiště.

Nepál je jedna z nejchudších zemí světa jejíž obyvatelé žijí z denní částky, která je nižší než 1,25 USD. Podle agentur jeden ze čtyř obyvatel země nemá dosud přístup k lékařské péči přesto, že podle nových směrnic je chudým nemocným poskytována lékařská péče zdarma.

Podle slov zástupce velvyslance Izraele v Káthmándú Adama Levene je dobré naučit existující lékařské týmy používat triky, které jim pomohou při léčbě, než se vyškolí dostatečné množství lékařů, aniž by bylo třeba okamžitě vynakládat velké finanční prostředky. Podle Leveneho prokázal výzkum že přítomnost zdravotních klaunů před a po operacích mohou urychlit proces hojení až o 30%.  Působení klauna musí být přizpůsobenu tomu co je k smíchu na místě a ne tomu, co je k smíchu v Izraeli.

Baraši proškolil 30 klaunů v Nepálu a po roce se vrátil, aby proškolil další skupinu. Jeho záměrem je přivést zdravotnický personál k tomu, aby se naučil naslouchat malým pacientům a používal svoji intuici. Zdravotnický klaun vrací do nemocnic lidský faktor. I sestra která pracuje 20 let v nemocnici pod vlivem  klauna může v sobě znovuobjevit dítě a tak zlepšit komunikaci s pacientem.

Israeli Medical Clown clowned around to help patients in Nepal – další podrobnosti na facebookovém profilu izraelského velvyslanectví v Káthmándú (anglicky)

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli Medical Clown Brings Joy to Nepalese Children.

Jedna reakce na Izraelský zdravotní klaun přináší radost dětem v Nepálu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv