… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Suha Arafat s dcerou foto madamepickwickartblog.com

Suha Arafat s dcerou
foto madamepickwickartblog.com

Suha Arafat vdova po Jásiru Aráfatovi promluvila v dubajské televizi o tom, že intifáda z roku 2000 byla naplánovaná dávno před tím, než tehdejší předseda vlády Ariel Sharon navštívil Chrámovou horu. To podle médií a levicové propagandy vedlo k zahájení tzv. druhé intifády proti Izraeli.

Intifáda začala, když policista palestinské autonomie zastřelil vojáka IDF Josi Tabegu, který s ním měl společnou hlídku, jak tehdy bylo v důsledku dohod z Oslo pravidlem. „Druhá intifáda“ zvaná také „Oselská válka“, kulminovala v letech 2001 až 2002 a více méně skončila v roce 2007. Stála životy více než 1200 izraelských  civilistů a tisíce raněných, nemluvě o traumatech, která nejsou vidět, ale lidé s nimi žijí po dlouhá léta a často celý život.

„Jásir Aráfat se rozhodl zahájit intifádu,“ řekla Suha dubajské televizní stanici 16. prosince v rozhovoru, který přeložil Middle East Media Research Institute (MEMRI).

“Jednání v Camp David (v roce 2000) ztroskotala a tak mi řekl, zůstaň v Paříží.“

„Ptala jsem se ho proč a on mi na to odpověděl, protože zahájím intifádu. Chtějí po mě, abych opustil palestinskou věc. Chtějí, abych se vzdal našich principů a to já neučiním.“

„Nechci, aby v budoucnu přátelé naší dcerky Zahwy říkali, že Jásir Aráfat opustil palestinskou věc a její principy. Mohou ze mě udělat mučedníka, ale já musím předat náš historický odkaz Zahwě a dětem Palestiny.“ Tak citovala Suha svého zasnulého manžela.

Bývalý izraelský předseda vlády Ehud Barak nabídl Aráfatovi v Camp David v roce 2000  97 procent území Judeje a Samaří a také celé území Gazy. Navíc souhlasil s tím bude zrušeno 63 židovských obcí. Výměnou za 5 procent území připojených k Izraeli tehdy bylo nabídnuto zvětšení teritoria pásma Gazy o třetinu. Barak také nabídl ústupky v Jeruzalémě, včetně „náboženské suverenity“ na Chrámové hoře.

Arafat tuto nabídku, která byla velkorysejší než jakákoli předchozí, odmítl a místo toho zahájil teroristickou válku proti Izraeli.

Je zajímavé, proč Suha Arafat, poskytla tento rozhovor právě nyní a komu jsou slova určena. Na první pohled by se mohlo zdát, že tato bývalá first lady palestiského teroru, která má výborné vzdělání z katolické klášterní školy v Jeruzalémě a Sorbonny v Paříži a působí naprosto evropsky, nemá zahalené vlasy, jak by se na muslimku slušelo, hovoří k Evropanům. Vypadá jako oni, žije jako oni a věří ve „spravedlivou věc“. Ovšem zdá se, spíše, že chce podpořit „politickou“  tvář palestinského teroru, proti Hamásu, který vidí osvobození celé Palestiny (čti Izraele) z perspektivy islámské náboženské povinnosti. O tom jak nebezpečná tato perspektiva pro bohatou vdovu může být se Sura Arafat přesvědčila v Tunisu, kde jí byl v důsledku „Arabského jara“ a demokratizace zabaven majetek a byla donucena Tunis opustit. Možná také chystá nástup do politického života pro svoji a Aráfatovu dceru Zahwu, které bude brzy 18 let a možná to je čas, aby pokračovala v rodinné tradici a tím také ospravedlnila některé finanční operace o kterých se veřejně nehovoří.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Video: Suha Arafat Admits 2000 War of Terror was Premeditated

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv