… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

chemické zbraně (symbol)Vláda v Damašku včera opět přislíbila, že nepoužije chemické zbraně proti vlastním lidem. V prohlášení vysílaném v syrské státní televizi ministr zahraničí ujistil mezinárodní společenství, že prezident Bašár Assad by takové rozhodnutí neschválil.

„V reakci na prohlášení americké ministryně zahraničí, která varovala Sýrii proti použití chemických zbraní, Sýrie opakovaně zdůrazňuje, že by tento druh zbraní, pokud by je měla, za žádných okolností nepoužila proti svému lidu,“ uvádí se v prohlášení.

Syrské prohlášení reaguje na ministryni zahraničí USA Hillary Clinton, která předtím včera prohlásila: „Pro Spojené státy je to červenou čárou. Nebudu sdělovat žádné podrobnosti o tom, co bychom dělali, pokud bychom měli věrohodný důkaz, že se Assadův režim rozhodl použít chemické zbraně proti vlastnímu lidu. Postačí říci, že samozřejmě plánujeme (v takovém případě) podniknout kroky.“

Clinton Sýrii zmínila při rozhovoru s novináři během tiskové konference v Praze. Česká republika zastupuje zájmy USA v Sýrii od doby, kdy bylo uzavřeno americké velvyslanectví v Damašku.

syrské chemické zbraněObdobně „červenou linii“ ve vztahu k chemickým zbraním vytyčil prezident USA Barack Obama ve svém prohlášení z Bílého domu letos v srpnu.

„Nemůžeme mít situaci, kdy chemické nebo biologické zbraně padnou do rukou špatných lidí,“ řekl tehdy Obama novinářům. „Dáváme velmi jasně najevo Assadovu režimu – ale také dalším – že červenou linií pro nás je vidět, jak se množství chemických zbraní přesunuje nebo je použito.“

Otázka syrských chemických zbraní se dostala na přetřes kvůli zpravodajským informacím o nové aktivitě na místech, kde se nacházejí tyto zbraně, které byly zveřejněny v článku v sobotních The New York Times. Zpráva citovala představitele zpravodajské komunity USA, který uvádí, že Assadův režim „dělá některé věci, které naznačují, že chce zbraně použít. Nejde jen o přesouvání. Jde o různé druhy aktivit,“ uvedl.

Izrael vyjádřil obavu, že syrský arzenál chemických zbraní skončí ve špatných rukou – konkrétně v rukou Hizballáhu nebo jiných teroristů, kteří chtějí zničit židovský stát.

„Použití chemických zbraní je mezinárodně zakázáno,“ připomněl v rozhovoru pro CNN letos v červenci prezident Izraele Šimon Peres (Shimon Peres). „Co uděláte, když někdo poruší zákon? Budete proti nim bojovat. Zastavíte je.“

Podle novináře Jeffa Goldberga, odvolávajícího se v komentáři pro The Atlantic na zpravodajské zdroje, udržují Izrael a USA dlouhodobě dohled nad syrským arzenálem chemických zbraní.

„Zpravodajské zdroje mi sdělily, že izraelské bezpilotní letouny hlídkují na obloze nad jordánsko-syrskou hranicí a že americké a izraelské bezpilotní letouny hlídají syrská místa s chemickými zbraněmi,“ napsal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Syria Vows Not to Use Chemical Weapons on Syrians.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv