… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Barack Obama a Chuck Hagel

Barack Obama a Chuck Hagel

Izrael je znepokojen rozhodnutím prezidenta USA Baracka Obamy nominovat na ministra obrany Chucka Hagela „kvůli jeho prohlášením v minulosti a jeho postoji vůči Izraeli,“ prohlásil včera předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin, který nicméně dodal, že strategické partnerství mezi USA a Izraelem je silné a „jeden člověk neurčuje politiku.“

O tom, že by se mohl ministrem obrany stát republikánský senátor za Nebrasku Chuck Hagel se v Izraeli široce diskutuje a názory na to, jaký vliv by to mohlo mít na vztahy obou zemí, se liší.

Je citována řada Hagelových vyjádření z minulosti, která nejsou protiizraelská, ale současně jsou určitým distancem od současné velmi silné podpory Izraele ze strany USA.

Chuck Hagel se narozdíl od řady jiných senátorů v minulosti odmítl podepsat pod některá prohlášení na podporu Izraele a když byl dotazován proč, zdůvodnil to slovy: „Nejsem senátorem Izraele, ale Spojených států.“ Prohlásil také, že v úsilí o podporu Izraele „židovská lobby zastrašuje americké zákonodárce“, zasazoval se za jednání s teroristy Hamasu a odmítl některé ze sankcí proti Islámské republice Írán kvůli jejímu jadernému programu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), jeho úřad, izraelské ministerstvo zahraničí i obrany odmítli otázku budoucího ministra obrany USA jakkoliv komentovat.

Samotný senátor Hagel odmítl že by byl protiizraelský, když podle jeho slov se jedná o obvinění, které není podloženo jediným důkazem. V rozhovoru pro Lincoln Journal Star prohlásil, že jeho kritici „zcela překroutili“jeho minulost, protože ta dokazuje, že je „jednoznačně, zcela podporuje Izrael“ a tvrdé mezinárodní ekonomické sankce proti Íránu.

Stejný názor na Chucka Hagela dnes pro Jediot Achronot vyjádřil například náměstek izraelského ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon), který dříve byl izraelským velvyslancem v USA.

Charles Timothy „Chuck“ Hagel – životopis senátora Chucka Hagela na Wikipedii (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv