… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ettore Balestrero, Dany Ajalon

Jeruzalém/Vatikán. „Vyřešili jsme většinu, ne-li všechny problémy, které nám bránily podepsat dohodu“ – řekl pro Jerusalem Post náměstek izraelského ministra zahraničí Daniel Ayalon, který vede za izraelskou stranu rozhovory s Apoštolským stolcem týkající se ekonomicko-právního postavení katolické církve v Izraeli. Dvojstranná komise vydala včera společné prohlášení, ve kterém vyjadřuje „naději na brzké uzavření dohody“. Ayalon dále řekl, že si je jist tím, že nová vláda, vzešlá z nedávných voleb, „brzo dohodu podepíše“.

Dvojstranná komise pracuje na konkretizaci základní dohody o vzájemném uznání Svatého stolce a Izraele, tzv. Fundamental Agreement, která byla podepsána před čtrnácti lety. Včerejší společné prohlášení této komise uvádí, že příští plenární zasedání se bude konat v červnu tohoto roku ve Vatikánu. Apoštolský stolec reprezentuje na jednáních mons. Ettore Balestrero, podsekretář Svatého stolce pro vztahy se státy.

Ramalláh. Na ministerstvu zahraničních věcí státu Palestina se včera konalo oficiální vatikánsko-palestinské vládní setkání. Navazuje na bilaterální jednání, která dosud Svatý stolec vedl s Organizací pro osvobození Palestiny. Ve společném prohlášení se hovoří o otevřené a srdečné atmosféře rozhovorů, která vyjadřuje dobré existující vztahy mezi Svatým stolcem a státem Palestina. Věcná diskuse se týkala připomínek k návrhu společné smlouvy, zejména k její preambuli a první kapitole. Obě delegace vyslovily zájem na rychlém pokračování diplomatických jednání a brzkém uzavření smlouvy. Dohodly se proto na ustavení odborné komise, která smlouvu dále vypracuje.

Palestinská delegace, vedená ministrem zahraničí, vyjádřila poděkování Svatému stolci za peněžitý dar v hodnotě 100 000 eur. Bude použit na renovaci střechy baziliky Narození Páně v Betlémě.

(mig, jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvy Společné prohlášení bilaterální komise Izraele a Svatého stolceJednání Svatého stolce a státu Palestina.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv