… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Taner Yildiz

Taner Yıldız

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA)Turecko zablokovalo kvůli napjatým vztahům vstup Izraele a Kypru do Rady Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii (International Agency for Renewable Energies, IRENA) sdělil včera turecké tiskové agentuře Anadolu turecký ministr energie a přírodních zdrojů Taner Yıldız.

Hlasování o členech Rady se konalo na včera na třetím Valném shromáždění IRENA v Abú Dhabí, které bylo současně prvním plnohodnotným jednáním organizace po dvou předchozích jednáních, která se zabývala především jejím založení.

„V rámci naší základní politiky nehledíme pozitivně na členství Izraele a řeckého Kypru. Je to dlouhodobá politika. Nikdo nemůže čekat, že ho podpoříme, pokud se nás stále snaží vyloučit z Evropy a jiných kruhů. V důsledku toho jsme proti členství Izraele a řeckého Kypru v Radě,“ prohlásil Taner Yıldız po zasedání.

Ze 185 členů IRENA bylo proti členství Izraele a Kypru v Radě jen Turecko. Jeho neústupný postoj ale nakonec slavil úspěch.

Důvodem tureckého nesouhlasu s členstvím Izraele je změna směřování turecké zahraniční politiky, která od spojenectví s Izraelem během posledních let přešla naopak k podpoře jeho nepřátel včetně teroristů Hamasu v Gaze. Bezprostřední příčinou roztržky byla smrt několika tureckých občanů na lodi Mavi Marmara, které zastřelili izraelští vojáci, jimi napadení při snaze provést inspekci lodi vezoucí neznámý náklad do Gazy.

Jako „řecký Kypr“ Turecko označuje část ostrova, která je pod kontrolou mezinárodně uznávané kyperské vlády. Sever Kypru – který je členem Evropské unie – Turecko v roce 1974 vojensky obsadilo a následně na něm vyhlásilo loutkovou Severokyperskou tureckou republiku. Okupace části státního území je důvodem, proč se Kypr staví proti členství Turecka v EU.

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii

Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii byla založena v lednu 2009 na konferenci v Bonnu, které se zúčastnilo více než 120 zemí. Mezivládní organizace si klade za cíl podporovat rozvoj zdrojů obnovitelné energie, přičemž se chce stát rovnoprávným partnerem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA, resp. česky MAAE) a Mezinárodní energetické agentury (IEA, resp. česky MEA).

Zakládající chartu organizace podepsalo 141 států (47 afrických, 37 evropských, 33 asijských, 15 amerických a 9 australsko-oceánských) a Evropská unie. K 2. červenci 2011 chartu ratifikovalo 75 států.

Významné je, že členy vedle EU a jejích členských států jsou i některé přední světové průmyslové mocnosti jako USA, Japonsko, Indie či Austrálie. Členem naopak není Čína či Rusko.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv