… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jair Lapid 7.1.2013Včera,  7. ledna  byl den opravdu bohatý na přítomnost politiků a poslanců Knesetu jak stávajících, tak i budoucích, pokud budou zvoleni. Dopolední hvězdou byl bývalý novinář, který si svou popularitu získal též v rádiu a televizi Yair Lapid (nar. 1963), syn zesnulého známého publicisty, poslance Knesetu a ministra za stranu Šinuj Josefa Tommy Lapida.

Yair Lapid založil stranu Je budoucnost – יש עתיד, která má hájit zájmy středních vrstev izraelské společnosti. Podle Lapida střední vrstvy izraelského obyvatelstva nesou nejen největší daňové břemeno, ale i břemeno prezenční a rezervní vojenské služby. Yair Lapid vystupuje v roli ochránce práv mladých lidí, kteří poté, kdy odslouží tři roky v IDF, chtějí studovat, najít kvalifikovanou práci a založit rodinu. Pokud chtějí řádně vychovávat děti, musí mít odpovídající bydlení, které budou schopni sobě a jim zajistit. V tom předseda strany Je budoucnost vidí kámen úrazu. Dle Lapidových slov při dnešních cenách bytů musí takový člověk při průměrném měsíčním výdělku pracovat 130 měsíců, t.j. jedenáct let, aby si mohl koupit tří až čtyřpokojový byt. Dále chce nechat postavit 150 tisíc bytů na regulovaný pronájem mladým rodinám.

Lapid je pro všeobecnou brannou povinnost mladých mužů a žen od 18 let bez rozdílu, zda se jedná o nezbožné či ortodoxní Židy. Pro ty, kteří z různých důvodů nebudou moci sloužit v IDF (někteří ortodoxní muži, ortodoxní a zbožné dívky, ale též arabští obyvatelé Izraele budou povinně konat civilní náhradní službu. Lapid chce uzákonit, aby vojáci sloužící v bojových jednotkách od druhého roku služby dostávali minimální měsíční plat (4300 šekelů).

Lapid se zavazuje svým voličům, že udvede do života rozhodnutí vlády o prodloužení vyučovacího dne ve školách do odpoledních hodin. Dále se chce zasadit, aby ve všech školách, včetně ultraortodoxních a chasidských se žáci povinně učili matematiku, moderní hebrejštinu a angličtinu, aby díky takto získaným znalostem měli šanci na trhu práce.

Dalším slibem strany Je budoucnost je snížit náklady na každodenní život izraelských rodin, například tlačit na snížení přemrštěných cen elektrické energie, vody a benzínu. Lapidova strana není ničím zavázaná majitelům kapitálu, ale ani silným odborovým svazům (pro pracovníky Elektrických podniků elektřina zdarma), neboť ti všichni mají vinu na prodražení každodenního života v Izraeli. Je nutné změnit pořadí vládních a společenských priorit ve prospěch středních vrstev a mladých lidí všeobecně a zvláště pak studentů, tvrdí předseda strany Lapid. Nechtěl by za čtyři roky slyšet od mladých lidí, že v New Yorku nebo Torontu je lépe než u nás, v Izraeli

Dalším problémem, a tu lze s Yairem Lapidem stoprocentně souhlasit, je přebujelost počtu ministrů sedmimilionového Státu Izrael. Vláda má 30 ministrů, z nichž je mnoho bez portfeje. Roční rozpočet pouze na ministry bez portfeje je 60 milionů šekelů. Částka, která například chybí ve školství či zdravotnictví. Izraeli stačí bohatě 15 až 18 ministrů. Strana Je budoucnost bude prosazovat malou, ale životaschopnou vládu, která vám bude sloužit a smysluplně využívat finančních prostředků k vašemu prospěchu.

Po Lapidově vystoupení přišla řada na dotazy z řad studentů, z nichž mnohé se týkaly řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Lapid jasně řekl, že Palestincům nevěří, nemá důvěru ani v Abu Mazena (Mahmúda Abbáse), proto si myslí, že nejlepším řešením je úplné a co nejrychlejší oddělení území Izraele (včetně bloků osídlení – גושי התישבות a Jeruzaléma) od území dnešní Palestinské autonomie ve smyslu „dva státy pro dva národy“.

To by byla slova, sliby a předsevzetí této středostavovské buržoazní strany. Není toho málo, co Lapidova strana Je budoucnost svým voličům slibuje. Ne strana, ale opravdová budoucnost teprve ukáže, zda slova nezůstala pouze krásnými slovy, ale jak se říká skutek utek.

Jair Lapid 7. 1. 2013

Jair Lapid 7.1.2013

Týden voliče v Haifské univerzitě – předchozí část předvolebního seriálu

6 reakcí na Týden voliče v Haifské univerzitě – II.

 • gugi napsal:

  😛 Lojza Rašín jistě neřekl nic nového, když mručel do vousů: „…. tam, kde je bída, hrozí socialismus; tam, kde je socialismus, hrozí bída….“ 😛
  Jair nevidí jinou cestu, než regulaci, umělé formování trhu, …. což ve svém důsledku znamená líbivý sociální stát – a sociální stát je cestou k zadlužování – a zadlužování vede kam? Ješ Atid by ráda snížila bureaucracy – ale což právě ona není zárukou aspoň jakés takés zaměstnanosti? ….Prostě zase nějaká nová strana, která se jako každá jiná nevyhne zakopávání o přízraky světského státu. Není náhodou již čas přestat chápat ekonomickou krizi jen čistě ekonomicky a hledat její příčiny a prostor pro změny v morálce? 😉

  • Scooolie napsal:

   Nejsem si zcela jistý, zda socialismus hrozí jen tam, kde je bída… Ve Francii Hollandea zjevně nevolili jen na sociální podpoře existující muslimští emigranti a dělnická třída 🙄 Stejně tak v Česku nemá ČSSD podporu zdaleka jen u nuzáků a bídníků, ne?

 • gugi napsal:

  😀 … socialismus patrně hrozí jen jako levicová recese a projev nudy ze strany bohatců, otrávených všeobecným dostatkem…. 😀 😀

  • Scooolie napsal:

   Maj snad pocit, že by zrovna ten Karl Marx byl nějaký nuzák? Nebo, že by Lenin byl hladovějící proletář? A Rosa Luxemburg a Karl Liebknecht byli zbídačení žebráci? Ano, ano, nudící se dobře živení levicoví pseudomesiáši svádějí dělný lid na scestí!

 • Fanuel napsal:

  SOCIALNI STATY PLODI SOCIALISMY TO JE JASNE….CO JE SOCIALISMU?? VELMI JEDNODUSE OBER
  bohateho…..kdyz neni uz nikdo bohaty tak se system socialismu vrhne na chude….a tak dokola ….nakonec ??

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv