… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rםמןא Tiroš

Ronit Tiroš

Včerejší  den ( 8.1.) s vydatnými dešti a silným větrem neodradil od setkání nejen politiky, ale také více než dvě stě studentů, kteří si přišli poslechnout, jak současní a možná i budoucí poslanci Knesetu vidí situaci ve školství obecně  a zvláště pak ve vysokoškolském vzdělávání.

Za politiky se panelu zúčastnili prof. Alon Tal (1960) právník a  badatel v oblasti ekologie, zakladatel Zeleného hnutí. V současné době je na 13. místě kandidátky strany Hnutí-,התנועה kterou vede Cipi Livni. Další účastnicí panelu byla právnička Libby Molad, která je na 7. místě v kandidátce exotické strany Zelený list – Liberální kandidátka.עלה ירוק-הרשימה הליברלית –  Jak sám název strany napovídá, jedním bodem programu je mimo jiné i svobodný dostup k marihuáně a jejímu zákonnému používání. Následoval poslanec Knesetu Alex Miller (1977), kerý tu zastupoval svou stranu Izrael náš domov – ישראל ביתנו. Hostem panelu byl též náměstek primátora Haify Šaj Blumental, který zastupuje stranu Židovský domov – הבית היהודי (kdysi nazývanou Národní náboženská strana – מפד“ל).

Pátou účastnicí panelu byla Ronit Tiroš (1953), poslankyně Knesetu za stranu Kupředu – קדימה, která kdysi zastávala funkci generální ředitelky Ministerstva školství.

Jedním ze zásadních a neustále diskutovaných problémů je část státního rozpočtu, kterou vláda vyčlení na školství, výchovu a na rozvoj vysokoškolského vzdělání včetně podpory výzkumu prováděného na univerzitách. Situace je v Izraeli o to složitější a delikátnější, že tu existuje celá škála škol, od soukromých, polosoukromých, státních a státních-náboženských, které jsou pod plnou či částečnou kontolou izraelského Ministerstva školství, včetně učebních programů. Pak tu jsou ortodoxní a chasidské školy, které spadají pod určitou kontrolu MŠ v rámci „Nezávislého školství – החינוך העצמאי“. Ve výchově dětí a mládeže mají také nezanedbatelnou roli zcela soukromé školy, které nepodléhají kontrole a ani částečnému metodickému vedení MŠ. Jsou to školy, t. j. chedery a ješivy některých chasidských dvorů, ješívy Neturej Karta atp.

V Izraeli je v současné době devět univerzit, včetně Open University a nejnovější Arielské univerzity. Kromě toho se vysokoškolským vzděláním studentů a výzkumem zabývá též mnoho vsokých škol – college ((מכללות na různých místech Izraele. Nelze také zapomenout na předškolní výchovu dětí od tří do šesti let. Jedná se o školky, na které donedávna alespoň částečně museli rodiče přispívat ze svého rozpočtu. Dnes veškeré „školné“ v mateřských školách hradí stát.

Přítomní hovořili o nerovnosti možností žáků ve školách centrálního Izraele (Tel Aviv, oblast Guš Dan) a periférie,  t.j. oblasti Negevu a Galileje, které se také odrážejí v učebních výsledcích. Jedná se o staronový a stálý problém rozvrstvení obyvatelstva. V centrální oblasti žije ekonomicky silné obyvatelstvo, zatímco v periferii se jedná o vrstvy socioekonomicky slabé, včetně beduínských obyvatel na jihu. Každý z účastníků panelu nastínil, jak vidí možnost řešení tohoto palčivého problému. Všichni se shodli na jednom, avšak v současnosti a blízké budoucnosti, téžko splnitelném řešení:  změnu priorit a tím je zvýšení části státního rozpočtu na vzdělání a výchovu.

Co zajímalo studenty nejvíce bylo, proč vláda není ochotna snížit školné na vysokých školách, ale proslýchá se, že bude opět od nového školního roku 2013/14 ještě vyšší. Na to odpověděli shodně napřiklad Ronit Tiroš a Šaj Blumental, kteří přiznali, že studenti mají plné právo žádat snížení tohoto břemena, ale bohužel Izrael neleží v Západní či Střední Evropě, kde v mnoha zemích mohou studenti studovat zdarma nebo za symbolické školné. Velkou část každoročního rozpočtu je nutné věnovat na obranu, tedy na plošné snížení školného na vysokých školách nejsou již ve státním rozpočtu finance.

Arabské studenty zajímala otázka, proč se nemůže oficiálně v arabských školách připomínat 14. května Den palestinské pohromy,  an-Nakba ( النكبة). (Pro mnohé izraelské Araby, považující se nyní za Palestince,  je den vyhlášení nezávislosti Izraele dnem palestinské tragédie, jak an-Nakbu též nazývají).  Šaj Blumental a další účsatníci jim odpověděli, že Izrael je svrchovanou a právní  a demokratickou  zemí, která však nemůže strpět, aby historické události byly zneužívány k podrývání legitimity samotné existence  Státu Izrael. Historický výzkum, bádání, dialog – ano, ale v žádném případě delegitimace Izraele pomocí politického zneužívání dějin. Účastníci panelu, kteří se k této otázce vyjádřili, arabské studenty pravděpodobně nepřesvědčili.

Š. Blumental

Š. Blumental

 

A.Miller a  L.Molad

A.Miller a L.Molad

 

005

009

 

Týden voliče v Haifské univerzitě – 1. část předvolebního seriálu

Týden voliče v Haifské univerzitě – II. – 2. část předvolebního seriálu

Týden voliče v Haifské univerzitě II. – odpoledne – 3. část předvolebního seriálu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv