… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský výzkum: Následky mrtvice lze úspěšně léčit i po delší době kyslíkem 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

mozekVýzkumníci z Telavivské univerzity přišli s novým způsobem léčby mrtvice a obdobných problémů, která může obnovit důležité neurologické funkce dokonce i po letech od prvotní události.

Dr. Šaj Efrati (Shai Efrati) ze Sacklerovy lékařské fakulty Telavivské univerzity a jeho kolegové jsou přesvědčeni, že vysoká míra kyslíku může oživit nečinné neurony v mozkové tkáni chronicky poškozené cévní mozkovou příhodou, traumatickým poraněním mozku nebo poruchou metabolismu.

Tyto důvody jsou hlavními příčinami poškození mozku a trvalých poškození jako jsou motorické dysfunkce, psychické problémy, ztráta paměti, celková demence a další. Současná léčba a rehabilitace sice může pomoci pacientům s uzdravováním, ale jen s omezeným úspěchem.

Dr. Efrati spolu s kolegy, mezi nimiž je i profesor Ešel Ben-Jakob (Eshel Ben-Jacob) ze Školy fyziky a astronomie a Sagolovy školy neurovědy Telavivské univerzity, do projektu zahrnuli 74 pacientů, u nichž před 6 až 36 měsíci došlo k cévní mozkové příhodě a jejichž stav se přestal zlepšovat, a začali u nich provádět hyperbarickou kyslíkovou terapii (hyperbaric oxygen therapy, HBOT).

Léčba zahrnovala 40 dvouhodinových sezení pětkrát týdně v hyperbarické (vysokotlakové) komoře, v níž byl bohatě okysličený vzduch, který zvyšoval úroveň okysličení v těle na desetinásobek.

Výsledky Efratiho studie, která byla publikována v PloS ONE, ukázaly výrazný nárůst neuronové aktivity u skupiny pacientů, která se podrobila dvouměsíční hyberbarické léčbě, oproti skupině, která ji nepodstoupila.

Studie „otevírá dveře na nové pole léčby,“ uvedl Šaj Efrati. „Nyní je zřejmé, že mnoho mozkových poruch souvisí s neefektivním nakládáním s energií v mozku. Léčba hyperbarickou kyslíkovou terapií by mohla tyto metabolické abnormálie napravit ještě před počátkem plné demence, když stále ještě existuje možnost zotavení.“

Hyperbaric Oxygen Induces Late Neuroplasticity in Post Stroke Patients – Randomized, Prospective Trial – článek na webu PloS ONE (anglicky)

Oxygen Chamber Can Boost Brain Repair – článek na webu American Friends of Tel Aviv University (anglicky)

Assaf Harofeh Medical Center – Institute of Hyperbaric Medicine – izraelské hyberbarické centrum (anglicky)

Jedna reakce na Izraelský výzkum: Následky mrtvice lze úspěšně léčit i po delší době kyslíkem

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv