… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

přísaha 19. Knesetu - Šimon Peres

projev prezidenta Šimona Perese

Dva týdny po parlamentních volbách 22. ledna se včera odpoledne poprvé sešlo 120 členů izraelského 19. Knesetu. Během krátkého ceremoniálu pronesl projev prezident Šimon Peres (Shimon Peres) a nejstarší poslanec Benjamin Ben-Eliezer a všichni poslanci složili přísahu. Jak už se stává pravidlem, jednací sál kvapně opustili před hraním státní hymny arabští poslanci.

Jak poznamenal prezident Peres ještě před zahájením zasedání v rozhovoru s dosavadním předsedou Knesetu Reuvenem Rivlinem, nový Kneset má mnoho nováčků. Počet žen se zvýšil, nicméně 27 ze 120 stále není mnoho, jen 22,5 %.

Slavnostní zasedání začalo v 16 hodin místního času. Přítomen byl mezi jiný hosty také předseda Nejvyššího soudu Ašer Grunis (Asher Grunis), bývalý prezident Jicchak Navon (Yitzhak Navon) a oba vrchní rabíni Izraele Jona Mecger (Yona Metzger) a Šlomo Amar (Shlomo Amar).

Prezident Šimon Peres v úvodním projevu uvítal nové poslance, ocenil nárůst počtu žen – i když nedostatečný – a rovnováhu mezi počtem zkušených poslanců a nováčků. Prezident vyzval poslance, aby bojovali proti sociálnímu a ekonomického rozdělení národa, chudobě a nerovnosti a hrozbě rasismu. Vyslovil se pro lepší vzdělání, dostupnou zdravotní péči a dostupné bydlení. Ostře zkritizoval íránský režim odtržený od dějin Persie, který podporuje Hamas a Hizballáh, popírá holokaust a hrozí jeho opakováním. „Írán je nebezpečí. Sýrie je tragédie. Masový vrah Assad zavraždil svoji budoucnost,“ uvedl Peres ohledně občanské války v sousední zemi. Prezident dále zdůraznil nutnost armády, ale také diplomacie, protože bez ní není mír. Vysoce ocenil také úspěchy Izraele v medicíně a technologiích a na závěr upozornil poslance, že „není větší výsady, než sloužit lidem“ a vyzval je, aby „pracovali pro lepší svět.“

Přítomní vyslechli záznam projevu Davida Ben-Guriona při vyhlášení nezávislosti Státu Izrael a úryvek z jeho prvního projevu jako premiéra.

přísaha 19. Knesetu - Peres, Eliezer

prezident Šimon Peres předává řízení jednání poslanci Benjaminu Ben-Eliezerovi

Řízení jednání poté převzal nejstarší poslanec Benjamin Ben-Eliezer, který vykonává funkci předsedy do doby, než si Kneset předsedu zvolí. Ve svém projevu ocenil ekonomickou politiku odcházející vlády, upozornil ale na nutnost řešení sociálních problémů a zapojení se do mírového procesu s Araby.

Po tři čtvrtě hodině začala samotná přísaha. Ben-Eliezer nejprve přečetl její text, v němž poslanec přísahá věrnost Státu Izrael a zavazuje se čestně plnit své povinnosti poslance. Jednotliví poslanci poté vstali a pronesli slova: „Tak přísahám.“

Všech 11 poslanců arabských stran okamžitě po složení přísahy opustilo jednací sál, aby nemuseli být přítomni zaznění státní hymny HaTikva (Naděje). Stejně se Arabové zachovali v roce 2009.

Slavnostní ceremoniál skončil po hodině slavnostním zpěvem státní hymny.

Poslankyně Hanin Zuábí neúctu ke státní hymně vysvětlila tím, že hymna hovořící u židovské touze po návratu a svobodě v židovské zemi a v Jeruzalémě k ní „nehovoří.“ „Jsem Arabka, která se narodila v této zemi a hymna mě utlačuje a ponižuje,“ prohlásila.

Loni při podobné příležitosti soudce izraelského Nejvyššího soudu Salim Džúbran (Salim Joubran) hymnu nezpíval, ale povstal a vzdal jí úctu. Jeho kolega poté vysvětlil, že izraelské Araby nemůže nikdo nutit hymnu zpívat, ale měli by jí projevit úctu jako symbolu státu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv