… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
„Sýrie je provincií Íránu, ztratíme-li Sýrii, ztratíme Teherán“ 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Mehdí Taíb

Mehdí Taíb

„Jestli ztratíme Sýrii, nemůžeme udržet Teherán… ale pokud ztratíme Chúzistán (Chúzestán), můžeme se udržet, dokud udržíme Sýrii… Sýrie je naše 35. provincie a to provincie pro nás strategická. Pokud by nepřítel zaútočil současně na Sýrii a Chúzistán, naší prioritou bude zachránit Sýrii…“ prohlásil minulý týden hodžatolislám Mehdi Taíb (Mehdi Taeb), stojící v čele Strategické základy Ammar, instituce odpovědné za boj proti kontrarevoluci vůči íránskému režimu.

Výroky mocného íránského klerika vyvolaly značný ohlas v Íránu i mezi íránskou emigrací, zesílený tím, že Araby obývaný a na ropu bohatý Chúzistán byl předmětem krvavé války mezi Irákem a Íránem v letech 1980 až 1988 a při jeho obraně padlo velké množství Íránců.

Taíbova slova současně podtrhují význam, který Írán přikládá Sýrii, která byla jedinou arabskou zemí, která během irácko-íránské vlády podporovala Írán.

Mehdi Taíb, který hovořil na shromáždění představitelů studentů milic Bašídž, zdůraznil význam sil Basídž při městských bojích, když řekl: „Sýrie má armádu, ale tato armáda nebyla schopná si poradit s městskou válkou, a proto Írán navrhl Syřanům vytvoření jejich vlastní Basídž. Sýrie poté vytvořila své vlastní síly Basídž s počáteční silou 60 tisíc bojovníků Hizballáhu a ti nahradili při městské válce pravidelnou armádu.“

Taíb tak potvrdil rozsah íránského vměšování do syrské občanské války, když dosud se odhadovalo, že pod íránským vedením bojuje okolo 50 tisíc příslušníků syrských paravojenských milic.

Potvrzují se tak současně zprávy z počátku tohoto měsíce, že Islámská republika se připravuje na možný pád režimu syrského prezidenta Bašára Assada vytvářením ozbrojených sil loajálních Íránu, které umožní hrát Íránu roli ve vnitřních záležitostech Sýrii stejnou, jakou hraje pomocí Hizballáhu (Alláhovy strany) v Libanonu.

Blízký východ (mapa)

Chúzistán

Sýrie - etnickonáboženská mapa

رئیس قرارگاه عمار: اولویت ما نگهداری سوریه به جای خوزستان است – zpráva na webu perské redakce BBC (farsí)

Head of Ammar Strategic Base: Syria is Iran’s 35th Province; if we lose Syria we cannot keep Tehran – zpráva na webu Iran Pulse  (anglicky)

Khamenei’s crony: If Syria, the 35th province of Iran falls, Tehran falls – zpráva na webu Národní rady odporu Íránu (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv