… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

cholesterol

zanášení tepny cholesterolem (ilustrační nákres)

Dosud byl každý – na základě desítek lékařských studií a varování lékařů – přesvědčen, že vysoká hladina cholesterolu LDL („špatného cholesterolu“, který se usazuje na stěnách tepen) může vést k smrti. Cholesterol podle lékařů ucpává tepny a brání nezbytnému proudění krve a zodpovídá za řadu onemocnění, zejména u lidí ve středním věku.

Nová studie Beilinsonovy nemocnice v Petach Tikvě ale říká, že u starších lidí vyšší hladina cholesterolu znamená život delší, ne kratší. Pětileté studium pacientů s průměrných věkem 82 let ukázalo, že ti s vyššími hladinami cholesterolu, včetně vyšších hladin LDL, žili déle, než ti s nižšími.

Lidé, zahrnutí do studie, byli v Beilinsonově nemocnici léčeni kvůli řadě problémů – ne však kvůli problémů se srdcem nebo jiným problémům souvisejícím s cholesterolem a žádný z nich nedostával léky na snížení hladiny cholesterolu. Všichni zkoumaní pacienti trpěli nemocemi běžnými u starých lidí a všichni měli podle lékařů stejnou pravděpodobnost dožití. V rámci studie tak byl cholesterol izolován jako faktor, který mohl být nezávisle zkoumán.

A studie měla překvapivé závěry, uvedli představitelé nemocnice. Pacienti s vyššími hladinami cholesterolu žili o několik měsíců až několik let déle, než ti s hladinami nižšími, přičemž statistický rozdíl byl dostatečně vysoký, aby mohl být přisouzen vyššímu cholesterolu jako důležitému faktoru při dožití pacientů, uvádí studie.

Serum total cholesterol: A mortality predictor in elderly hospitalized patients – studie na webu Clinical Nutrition (anglicky)

Lékaři uvedli, že není v tuto chvíli jasné, proč hraje cholesterol pozitivní roli ve zdraví starých lidí, když u lidí mladších je naopak škodlivý. Jedna z hypotéz je, že cholesterol, který změkčuje tepny, je pomáhá u starších lidí udržovat „pružné,“ zatímco u v jiných případech vysoká hladina LDL způsobuje kornatění tepen. Lékaři na základě studie uvádějí, že nemocnice bude muset znovu přezkoumat své léčebné postupy, když dosud u starých lidí se snažila hladinu cholesterolu snižovat.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku New Israeli Study: High Cholesterol Good For the Elderly.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv