… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ben Zygier

Ben Zygier

Tajemný vězeň, který se v prosinci 2010 oběsil ve věznici Ajalon (Ayalon), byl zřejmě Australan Ben Zygier, který provedl aliju (přistěhování do Izraele), byl naverbován Mosadem a následně ze zatím neznámého důvodu uvězněn a držen na samotce.

Uvedla to australská televize ABC včera večer ve svém pořadu ‚Foreign Correspondent‘, podle níž tajemným vězněm měl být rodák z Melbourne, který si v Izraeli změnil jméno na Ben Alon.

Zpráva tvrdí, že Zygier/Alon se do Izraele přistěhoval v roce 2000 a krátce poté začal pracovat pro vnější zpravodajskou službu Mosad. Měl si také nechat vystavit nový australský pas na jméno Ben Allen, údajně aby mohl nepozorovaněji cestovat do zemí nepřátelských Izraeli. Dále měl také vystupovat jako Benjamin Burrows.

Uvězněn měl být z neznámých důvodů počátkem roku 2010.

Samotné tyto skutečnosti by nebyly obzvlášť zajímavé. Australská televize však dále tvrdí, že Zygier/Alon byl držen v přísné samovazbě a „neustále sledován“ a že skutečnost, že byl uvězněn i okolnosti jeho smrti, byly a jsou velmi přísně utajovány.

Poté, co se Ben Zygier oběsil, mělo být jeho tělo převezeno do Melbourne a pohřbeno 22. prosince 2010 na židovském hřbitově v Springvale.

Izraelská média mají mít vojenskou cenzurou zakázáno se o Zygieru/Alonovi jakkoliv zmiňovat.

V pořadu ABC se vyjádřil australský ministr zahraničí Bob Carr, který prohlásil, že australské úřady nebyly nikdy Zygierovou rodinou kontaktovány během jeho údajného věznění ani od nich neobdržely žádné stížnosti.

Podle zahraničních zdrojů měl být Ben Zygier / Ben Alon synem Geoffreyho Zygiera, vysokého představitele židovské komunity v Melbourne.

Izraelští představitelé zatím přímo na zprávu australské televize nereagovali. Odcházející ministr spravedlnosti Jaakov Neeman sdělil, že o záležitosti nic neví a že by spadala do gesce ministerstva vnitřní bezpečnosti. Odcházející ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič pak dnes zrušil původně plánovaný projev v Knesetu.

Izraelský okresní soud v Lodu dnes zrušil zákaz publikování informací o případu.

 Další informace z webu The Sydney Morning Herald:

 ‚Australian’s suicide in solitary‘: Netanyahu under pressure

DFAT orders review into ‚Prisoner X‘ case

Australian diplomat ‚aware Zygier being held‘

Ben Zygier: ASIO suspect who died in Israeli jail

5 reakcí na Zveřejněna údajná identita tajemného „vězně X“, který zemřel v izraelském vězení

 • gugi napsal:

  Z tisku se pomalu ukazuje, že pod jménem Ben Allen figuroval jako jeden z aktérů u eliminace Mabhua (kšeftař se zbraněmi) v r. 2010. Hodlal rozkrýt jména agentů Mossadu. 😉

 • Tomáš Kolský napsal:

  Teď už bych se ani nedivil, kdyby se ukázalo, že zabil Františka Ferdinanda d’Este a způsobil první světovou válku. Jasné je jen to, že každá další informace k případu ohromně podporuje novinářskou fantazii. Mabhúh skončil velmi podobně jako íránský emigrant Ahmad Razaie. Rozdíl je pouze v tom, že Ahmad Razaie předtím nezabíjel Židy, takže nebyl tak zajímavý pro „lidskoprávní organizace“ ani pro novináře a následně ani pro ministerstva zahraničních věcí.

  http://www.tfmetalsreport.com/forum/2935/senior-iranians-son-murdered-same-method-hamas-mabhouh

  Kde holt nejsou fakta, nastupuje lidská představivost.

 • Scooolie napsal:

  Je to jak říká Tomáš K. – nevíme nic, než to málo, co oficiálně uvolnila izraelská vláda a pak už jen spekulace médií. Nicméně onen muž musel způsobit nebo chtěl způsobit skutečně nějaký velký průšvih. To je jediné jasné.

 • Tomáš Kolský napsal:

  To, co se nezveřejní, nakonec v tomto a dalších podobných případech rozhoduje soud (a případně odvolací soudy). V tomto případě existoval soudní příkaz, kterému podléhají i všichni cenzoři. Proto také trvalo tak dlouho, než o věci izraelští novináři mohli psát. Bylo nutné, aby o věci znovu rozhodoval příslušný soud a zrušil ustanovení předchozího rozsudku.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiv