… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jean Tang

Jean Tang

Nová studie potvrdila, že aspirin může chránit před jednou z nejzhoubnějších forem rakoviny kůže – před zhoubným melanomem.

Výzkum zveřejněný v časopise Cancer (Rakovina) sledoval během 12 let pod záštitou federálně financované americké Women’s Health Initiative (Inciativy za zdraví žen) 60 tisíc žen kavkazského typu po přechodu a zjistil, že ženy, které braly aspirin aspoň dvakrát týdně, měly o 20 % nižší riziko rozvoje melanomu než ty, které ho nebraly.

Největší riziko melanomu je podle studie u lidí se světlou pokožkou. Což pro je většina Evropanů, kteří navštíví Izrael, kde je jasné slunce od března do října spíše pravidlem než výjimkou, a nebezpečí vzniku rakoviny kůže je v turistických hotelech a na plážích podél šumivých vod Středozemního a Rudého moře a u jezera Kineret bez ochrany před sluncem nemalé.

Většina žen ve výzkumu brala běžný aspirin pro dospělé, nikoliv pro děti, uvedla hlavní výzkumnice Dr. Jean Tang z lékařské školy Stanfordovy univerzity. Dodala, že u žen, které aspirin braly pravidelně 5 a více let, bylo o 30 % nižší riziko melanomu.

Ženy, které braly jiné druhy analgetik jako je ibuprofen nebo naproxen chráněny stejným způsobem nebyly.

Přestože má aspirin také vedlejší účinky – může například způsobit žaludeční problémy včetně vážného krvácení do žaludku – způsobuje také inhibici krevních destiček, tedy částí krve, které odpovídají za srážení. Někteří vědci mají za to, že to je ona vlastnost, která brání rozvoji rakoviny nebo omezuje nádory, protože brání přísunu krve.

Jiní mají za to, že minimální dávka aspirinu může být užitečná kvůli svému protizánětlivému účinku, který je podle některých vědců přinejmenším spoluzodpovědný za snížení rizika rakoviny prsu.

Irští vědci loni zveřejnili studii „Aspirin Use and Mortality in Women with Stage 1-111 Breast Cancer“, která zjistila „významnou spojitost mezi vysokými dávkami aspirinu a snížením úmrtnosti na rakovinu prsu u žen.“ Studie byla představena na výročním setkání Americké společnosti pro klinickou onkologii (American Society of Clinical Oncology, ASCO) v Chicagu.

Na základě záznamů pacientek v národním rakovinovém registru ve spojení s lékařskými předpisy pro 2.714 pacientek bylo zjištěno, že 90 % žen užívá nízké dávky aspirinu (75 mg).

„Poměrně významnému počtu žen s diagnostikovanou rakovinou prsu, které braly nízké dávky aspirinu pravidelně každý den například kvůli kardiovaskulárním diagnóze, to prospívalo a žily déle,“ uvedl jeden z autorů studie Dr. Thomas Ian Barron.

Study finds aspirin reduces risk of melanoma in women – informace o studii na webu Stanford School of Medicine (anglicky, text + audio)

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Aspirin May Protect Against Deadly Skin Cancer.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv