… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda schválila prodloužení platnosti Zákona o občanství 4.89/5 (97.78%) 9 ohodnocení

Gideon Saar

Gideon Saar

Izraelská vláda minulou neděli jednomyslně schválila návrh ministra vnitra Gideona Saara na prodloužení o jeden rok zákona, který brání zneužívání možnosti sjednocování rodin k tomu, aby se do Izraele dostávali teroristé nebo jiné bezpečnostní hrozby.

Zákon vyžaduje, aby u všech lidí, kteří žádají o povolení pobytu v Izraeli z důvodu sjednocení rodiny – tedy u rodičů, dětí, manželů a manželek nebo jiných blízkých příbuzných občana Izraele – bylo prověřeno jejich zázemí, aby bylo vyloučeno, že nejsou napojeni na terorismus nebo se nezapojili do jiné bezpečnostní hrozby vůči Izraeli. Zákon zpravidla dopadá na Araby a Arabky z území autonomní Palestinské správy, kteří uzavřou manželství s Izraelkou či Izraelcem a chtějí žít v Izraeli, nikoliv na území arabské autonomie.

Loni přijatý Zákon o občanství brání většině Arabů z Palestinské správy v účasti v programu sjednocování rodin. Izraelským Arabům a Arabkám, kteří si vezmou partnery z území Palestinské správy, Izrael samozřejmě nijak nebrání v tom, aby se usídlili na území Palestinské správy.

Izraelské ministerstvo vnitra uvedlo, že prodloužení platnosti zákona podporuje na základě konzultací se Službou všeobecné bezpečnosti (Šabak) a dalšími bezpečnostními agenturami. Při těchto konzultacích bezpečnostní představitelé uvedli, že Gaza zůstává baštou teroristických aktivit a řada tamních obyvatel je jasnou a trvající hrozbou bezpečnosti Izraelců. Obyvatelé Gazy proto vůbec nemohou získat povolení k pobytu v Izraeli.

Rozhodnutí vlády kritizoval poslanec komunistické strany Chadaš (Hadash) Dov Chenin (Dov Henin). „Zákon o občanství byl opět využit k všeobecnému zákazu umožňování Palestincům sjednocovat rodiny. Označit všechny Palestince za bezpečnostní riziko je rasistické a pobuřující. Je čas toto ukončit a přezkoumávat všechny žádosti o sjednocování rodin individuálně,“ prohlásil.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Govt. Approves Extension of Citizenship Law.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiv