… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Německá rozvědka změnila prognózu: Bašár Assad v dohledné době poražen nebude 4.88/5 (97.50%) 16 ohodnocení

BND - Bundesnachrichtendienst, Spolková zpravodajská službaBND - Bundesnachrichtendienst, Spolková zpravodajská službaZatímco loni na podzim Spolková zpravodajská služba (Bundesnachrichtendienst, BND) předpovídala brzkou porážku režimu syrského prezidenta Bašára Assada, nyní názor zásadně změnila a konstatuje, že se vládě podařilo vývoj občanské války zvrátit a povstalce naopak zatlačuje. Vyplývá to z interní zprávy, kterou vybraným německým politikům předložil ředitel služby Gerhard Schindler, z níž včera citoval web Der Spiegel.

Web připomíná, že ještě v létě 2012 Schindler uváděl, že Assadův režim by se mohl zhroutit už na počátku letošního roku.

Vládě se nicméně podařilo převzít iniciativu a znovu ovládnout zásobovací trasy, které předtím obsadili povstalci, což vládní armádě umožňuje dále stupňovat tlak na povstalecké pozice a dokonce je dobývat zpět. V posledních týdnech tak vláda obnovila kontrolu nad územím mezi Damaškem a Homsem, včetně pobřeží, a také nad některými čtvrtěmi hlavního města Damašku. Armáda nyní bojuje na západě Sýrie, kde se snaží povstalce odříznout od zbytku země.

Povstalecké síly jsou podle BND roztříštěné a často bojují i mezi sebou. Některé ze skupin tzv. „ozbrojené opozice“ jsou napojené na džihádistickou Al-Kajdu. Povstalci jsou na některých místech odříznuti od zásobování, takže nemohou dostávat zbraně a municí, ani získávat posily a evakuovat raněné.

Podle ředitele BND není pravděpodobné, že by v nejbližší době vládní síly povstalce porazily, budou ale na postupu a do konce roku by mohly – i díky pomoci bojovníků teroristického libanonského Hizballáhu – ovládnout celý jih Sýrie. Povstalcům by tam zůstala jen severní část země, u hranic s Tureckem. K tomu nutno dodat, že část tohoto území ovládají kurdské síly, kterým v průběhu občanské války dobrovolně předala kontrolu vláda výměnou za slib, že se do války proti režimu nezapojí.

Der Spiegel má za to, že občanská válka v Sýrii v dohledné době neskončí a nečeká ani mírová jednání. Web se v podstatě ztotožňuje s Assadovou argumentací, že povstalci na území Sýrie jsou roztříštění, nemají jednotné velení a neuznávají zahraniční politickou reprezentaci.

Počet mrtvých ve více než 2 roky trvající syrské občanské válce, která začala v reakci na brutální represe režimu proti účastníkům mírumilovných demonstrací, se podle odhadů pohybuje mezi 90 a 120 tisíci.

Bürgerkrieg in Syrien: BND prognostiziert Vormarsch der Assad-Armee – článek na webu Der Spiegel (německy)

Jedna reakce na Německá rozvědka změnila prognózu: Bašár Assad v dohledné době poražen nebude

 • Refael napsal:

  Ohledne vyvoje v Syrii nevim, kdo by byl pro nas „lepsi“.
  Na jednu stranu pad Assada by ukoncilo neprime zasobovani Hizballahu v Libanonu pres Syrii a tudiz arzenalem, ktery ma ted(cca az 100000 raket), by musel v pripade konfliktu s nami setrit nebot by nevedel, kolik raket by dostal priste(Libanon nesousedi primo s Iranem). Porazkou Assada by byl oslaben neprimo Hizballah i v samotnem Libanonu, tj.lepe pro Libanon i pro nas. Iran muze zasobovat i letecky pred Arab.more, ale je to daleko zdlouhave, drazsi a i nejiste(letadlum se obcas stavaji nehody casteji nez konvojim 😉 .
  V pripade vitezstvi Assada by zustal diktator, ktereho Izrael uz dlouho zna a jista stabilita pres to vsechno je zarucena. Pokud napr.nejaka nova terorist.organizace zacne odpalovat napr.ze syrske strany Golan rakety na kibucy na nasi strane a opozice bude i po pripadne porazce Assada rozdrobena na jednotlive frakce, koho Izrael muze muze pohnat k odpovednosti, pokud opozice bude nadale rozdrobena a nebude kontrolovat cele uzemi. Navic ostatni terorist.organizace jsou Suniite a v pripade konfliktu s nami budou ostatni sousedni staty(krome Jordanska) daleko vice ostrejsi nejen v polit.smeru proti nam nebot se jedna o „stejne“ arab.bratry.
  V pripade naseho konfliktu s Hizballahem by tyto staty byli vice politicky „benevolentni“ nebot Siity nenavidi dokonce vice nez nas. Pamatujete na reakce v predposl.valce s Hamasem(ktery tehdy zasoboval Iran), kdy Egypt, Jordansko nijak moc neprotestovali, jenom na oko, zadne velike demostrace v techto zemich nepovolili.
  Ale jsem hlavne zvedav, co udela pripadne Assadovo vitezstvi s Hamasem. Hamas se pres dlouholetou Assadovou podporu vzdal podpory Assada ve prospech Suniitu a Assad to Hamasu nikdy nezapomene a Iran take ne.
  Uvidime.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Květen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv