… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Demograf Sergio Della Pergola: Izrael nemůže anektovat Judeu a Samaří 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

Izrael nemůže anektovat Judeu a Samaří a současně zůstat životaschopným státem, varoval v rozhovoru pro web Aruc 7 (Arutz Sheva) demograf profesor Sergio Della Pergola.

Pergola, který podporuje tzv. „dvoustátní řešení“, označuje anexi za špatný nápad „kvůli vysokému přirozenému růstu arabské populace.“

„Podíl izraelských obyvatel, kteří jsou Židé, klesá,“ argumentuje. „Mohli jsme růst od Šestidenní války (v roce 1967) z 2,5 milionu Židů na 6 milionů, ale míra arabské porodnosti je vyšší.“

Mezi řekou Jordán a Středozemním mořem není dost Židů pro izraelský stát, tvrdí dále. „Pokud nepočítáme Gazu, tvoří Židé 62 % obyvatel a Arabové 38 %. Neexistuje na světě stát, který by fungoval s takovými čísly. Dokonce i ve Francii je jen 10 % Arabů,“ uvedl.

„Viděli jsme státy, které se kvůli takovým věcem rozpadli, jak se to stalo na Kypru a v Jugoslávii,“ varoval.

Pokud by Izrael anektoval Judea a Samaří, pak by čelil dvěma špatným možnostem, z nichž každá by znamenala konec Izraele jako židovského a demokratického státu, uvedl profesor Pergola. Pokud by Izrael dal občanství arabským obyvatelům oblasti, „byl by zde dvounárodní stát, a pokud by nedal občanství nebo volební právo, pak by se jednalo o vážný zásah do demokracie.“

Sergio Della Pergola současně podpořil myšlenku výměny obyvatel pomocí výměny území.

Pergolovy argumenty již dříve odmítl demograf Joram Etinger (Yoram Ettinger) a Dr. Emanuel Navon, kteří tvrdí, že vychází z nepřesných údajů, poskytovaných Palestinskou správou a že měnící se míry porodnosti a míry přistěhovalectví a vystěhovalectví vedou k tomu, že židovská populace bude růst rychleji, než populace arabská, a ne naopak.

Další články k tématu demografie z Archivu Eretz.cz

Demografie pracuje v izraelský prospěch

Po roce 2025 má růst židovská většina

Izraelská demografie: Dobrá pro Židy

Dobrá zpráva pro židovskou demografii v Izraeli

Studie: Během 11 let budou charedi a arabští žáci tvořit většinu

Počet Židů po desetiletích roste

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Demographer: 62% Jewish is Not Enough.

6 reakcí na Demograf Sergio Della Pergola: Izrael nemůže anektovat Judeu a Samaří

 • gugi napsal:

  Ser Džo Perďola se plete. Měl by se místo plkání intelektuálně připravit na rozpad Italské republiky na Severní federaci, Neapolsko a Království dvojí Sicílie…. 😆 😆

 • smal napsal:

  Když jsme mohli odsunout 3 mil. Němců, proč by v Izraeli nemohli na tomto území provést transfer Arabů, stejně to jsou samí potencionální teroristi a jejich ekonomický přínos limituje k nule??

  • Scooolie napsal:

   Protože to Izraelci neudělali včas – v době války nebo těsně po ní. Teď už to nejde. A nechávám stranou, že Izraeli dodnes vyčítají i ty Araby, co šli s ranečkem před 65 lety…

 • Tomáš Kolský napsal:

  Další fachidiot. Proč pana demografa neruší, že už dnes řešení na bázi dvou států vedlo k vytvoření dvou krutých diktatur daleko horšího typu, než bylo třeba Husákovo Československo? Nepoškozuje izraelskou demokracii, když musí strpět rakety z Gazy?
  Řešení existuje: Lze anektovat zóny C, rozpustit Palestinskou samosprávu a dojednat mírové soužití na úrovni kmenů a rodin. Tohle ale pan demograf těžko může vidět, protože má všechno kvantifikováno do čísel, za nimiž už nevidí člověka. S naprostou většinou Arabů jde žít. A až donedávna Izrael propouštěl z vězení i ty Araby, se kterými zjevně vůbec žít nejde a pan demograf se proti tomu nevyjádřil. Je na čase přestat s panickými scénáři, které jen napomáhají teroristům Fatáhu a Hamásu, a začít i v politické rovině s demontáží toho despotického systému, který byl nastolen na předaných územích. Nikdo přece nemůže očekávat, že se Arabové budou chovat k Izraelcům lépe, než se chovají k sobě navzájem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2013
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv