… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael popřel, že by jednal s Vatikánem o Hrobce krále Davida 4.95/5 (99.09%) 22 ohodnocení

Večeřadlo

Večeřadlo

Náměstek izraelského ministra zahraničí Zeev Elkin ze strany Likud předevčírem popřel nedávné zprávy, že Izrael plánuje předat kontrolu nad Hrobkou krále Davida (קבר דוד המלך) Vatikánu.

V reakci na dotaz poslance Jaakova Licmana (Yaakov Litzman) ze Sjednoceného judaismu Tóry, Elkin odpověděl, že ministerstvo zahraničí nepodepsalo ani nemá v úmyslu podepsat jakoukoliv dohodu o předání části nebo celé hrobky.

Hrobka krále Davida je na hoře Sión v Jeruzalémě, kde sídlí také římskokatolická církev, která vznáší vlastnický nárok na toto místo, konkrétně na místnost, kde mělo dojít podle církevního tvrzení k Ježíšově poslední večeři.

Židovské skupiny se před několika lety pokusily o rekonstrukci oné budovy, což vyvolalo protesty představitelů církve. Později církev požádala o souhlas s vybudováním průchodu pro snazší přístup návštěvníků na horu skrze pozemek Diasporní ješivy (Diaspora Yeshiva), jejíž součástí dnes Hrobka je.

Zeev Elkin sdělil, že mezi Vatikánem a Izraelem existuje dlouhodobá ekonomická dohoda, týkající se daní, poplatků individuálních vatikánských majetkových nároků a že i když byly vzneseny požadavky na zařazení místnosti Poslední večeře (Večeřadlo, Cenacle) do rámce této dohody, ministerstvo zahraničí dalo jasně najevo, že kontrola tohoto místa Vatikánu předána nebude.

Elkin dodal, že neví o žádné nabídce, a to ani ze strany Vatikánu, o získání kontroly na Hrobkou krále Davida výměnou za pozemky vlastněné Vatikánem u Kineretu (Galilejského jezera). Spekulace o takové nabídce přinesly nedávno charedi-zbožné publikace.

„Každý detail ohledně místnosti Poslední večeře byl odsouhlasen ve spolupráci s ministerstvem vnitra a od té doby už diskuse o této záležitosti s Vatikánem nebyla otevřena,“ uvedl Elkin.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Elkin: Israel Not Negotiating with Vatican on King David’s Tomb.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv