… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Rusko by mohlo odstoupit od smlouvy o prodeji raket S-300 výměnou za vojenskou přítomnost na Golanech 4.75/5 (95.00%) 8 ohodnocení

Izraelští vojáci na Golanech

Izraelští vojáci na Golanech

Rusko si velmi přeje mít své vojáky jako členy mírový sil OSN na Golanech a je kvůli tomu patrně i ochotno odstoupit od smlouvy na dodávky raket S-300. Izrael by mohl zrušit své veto na umístění ruských vojáků na Golanských výšinách v rámci mírového kontingentu OSN, pokud by Moskva odstoupila od smlouvy na dodávku raket S-300 Asadovu režimu v Sýrii. Tuto informaci přinesl ve středu v Londýně vycházející arabský list a-Sharq al-Awsat. V červnu Rusko vyjádřilo ochotu umístit své vojáky na Golanech, když Rakousko rozhodlo odtud stáhnout své vojáky, kteří se dostali do prostoru kde proti sobě bojovali rebelové a regulérní Asadova armáda nedaleko vojenské základny v syrské Kunejtře.

Rusko požádalo, aby se jejich vojáci stali součástí Pozorovatelská mise OSN pro uvolňování napětí[ (UNDOF), podle Rady bezpečnosti toto ale není možné, protože tato mise je jedním z garantů dohody o příměří po Jomkipurové válce a Rusko je jedním ze stálých členů bezpečnostní rady OSN. Rusko nabídlo poslat na Golany 380 vojáků.

Podle listu a-Sharq al-Awsat není jasné proč má Rusko zájem na umístění své jednotky na Golanech, ale toto téma bylo jedním z těch o nichž hovořili během svého setkání v Moskvě izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livni (Tzipi Livni) a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Výměnou za souhlas s přítomností ruských vojáků na Golanech by Rusové mohli zrušit anebo jak se tak hezky v politickém slovníků říká přehodnotit smlouvu o prodeji raket S-300.

Ve zprávě není uvedeno zda již byl předán OSN dokument o souhlasu Izraele s umístěním ruských vojáků anebo zda takový dokument bude tématem dalších jednání.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Russia Could Suspend Syria S-300 Sale for Golan Role

Jedna reakce na Rusko by mohlo odstoupit od smlouvy o prodeji raket S-300 výměnou za vojenskou přítomnost na Golanech

  • Oblovka napsal:

    Proč má Rusko (tak velký) zájem umístit své jednotky na Golanech? Rozhodně něco zásadního bude lišák Lavrov tímto svým tahem sledovat, když „tolik“ nabízí. Možná, že je to třeba snaha zabránit izraelské armádě, aby po nastávající vítězné válce toto území obsadila. Izraelská armáda (zvláště s pomocí USA) má na to, aby problém raket S-300 zvládla. Já osobně bych na tuto dohodu s Lavrovem nepřistoupil. Jde nejspíše také o čas. Rusko rychleji na Golany přesune své vojáky, nežli dodá Sýrii rakety. Dodávku už by také vůbec nemuseli stihnout vzhledem očekávanému preventivnímu úderu na jaderná zařízení Íránu. Myslím, že už je také nejvyšší čas rozhodnout, zda Izrael zabrání Íránu vyrobit vlastní jaderné zbraně. Při jednání s Lavrovem by mne zajímalo, jestli nějaké jaderné zbraně nebyly Íránu ze zemí bývalého Sovětského svazu prodány. Nyní si ale uvědomuji, že abych se ale mohl o jeho odpověď opřít, musel bych Lavrova připojit minimálně na detektor lži, ne-li ještě na něco silnějšího. 😆 Mohlo by se totiž jednat o lež, i kdyby prodej potvrdil, protože by mohl sledovat cíl zastrašit Izrael od útoku. Rusům jde o moc. Nejsou to žádní dobráci.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv