… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vzpomínka na Guš Katif v Morešet + fotoesej a video 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

gushV neděli, 7. avu (14.7.13) v rámci vzpomínky na zničení Druhého chrámu 9. avu roku 70 o.l. a osmého výročí vyhnání židovských obyvatel z Guš Katifu v Pásmu Gazy vlastní vládou v srpnu 2005, se konaly na severu země dvě akce. První, byla návštěva zbytků galilejského města Jotapata – יודפת, o němž se zmiňuje Mišna v traktátu Arachin 9:6 a které dal Josef ben Matitjáhú opevnit proti Římanům (viz Válka židovská, III. Kniha, § 158 a dále). Vespasianovým legiím se podařilo město dobýt až po 47 dnech obléhání, počátkem měsíce tamuzu roku 67 o.l. Po jeho dobytí dal Vespasian příkaz, že musí být srovnáno se zemí. Dodnes můžeme vidět, jak římští legionáři vyplnili vojevůdcův příkaz. Druhou událostí byla návštěva vesnice Morešet, která vznikla roku 1996 díky entuziasmu čtyřiceti rodin. Dnes tu žije 270 rodin. Letos na jaře tu byla zasvěcena nová synagóga, jejíž autonomní součástí je i multifunkční sál se zázemím, který slouží k různým společenským a kulturním akcím. Synagóga nese jméno Gabriela (Gabiho) Shinana, který roku 2004 tragicky zahynul při dopravní nehodě.  O synagoze jsme psali a nyní se do ní vracíme při události, která připomíná vzpomínkovou slavnost na zničení osad Guš Katifu. Této události se zúčastnilo kolem pěti set lidí a zahájil ji obyvatel Morešet Šabtaj Shinan, otec Gabiho, bl.p. Po jeho úvodním slově byl účastníkům promítnut dokumnetární film רוח גדולה באה“ „והנה o posledním roce, měsících a dnech židovských osadníků v Guš Katifu. Po jeho promítnutí hovořila o svých zkušenostech Ronit Bloch, která jako osmnáctiletá dívka prožila s celou svou rodinou trauma vyhnání z Guš Katifu. Ronit také odpověděla na četné dotazy přítomných účastníků. Poté vystoupil poslanec Knesetu za stranu Židovský domov Zevulun Kalfa, který jakožto obyvatel osady Bnej Acmon na jihu Pásma Gazy zažil na vlastní kůži vyhnání z Guš Katifu. Poslanec Zevulun Kalfa též promítl účastníkům vzpomínkového shromáždění kratší dokumentární film o posledních dnech osady Bnej Acmon a o začátcích nového života za „zelenou linií“ v stanovém provizorním táboře עיר האמונה – Město víry, postaveném pro vyhnance z Bnej Acmon.

062

Šabtaj Shinan

 

Ronit Bloch

Ronit Bloch

058

poslanec Zevulun Kalfa

 

Po úvodním programu se přítomní zúčastnili slavnostní inaugurace Pamětní síně zničených osad Guš Katifu, která je součástí tohoto nábožensko-kulturního komplexu.

Síni vévodí plastika v podobě Davidovy hvězdy, na níž je reliéf zobrazující vyhnance z Guš Katif s nápisem „לא נשכח – Nezapomeneme“. Autorem této platiky je Aharon Shevo. Inspirací mu byl reliéf s menorou a židovskými zajatci na Titově vítězném oblouku v Římě. Odtrhnutý dolní cíp Davidovy hvězdy s názvy všech zničených židovských osad Guš Katifu symbolizuje hlubokou a dosud nezahojenou jizvu na těle židovského národa Izraele. Ze spodu vycházející světlo je symbolem duchovního světla všech synagóg Guš Katifu, které byly zbořeny spolu s osadami.

rabín Šmuel Elijahu

rabín Šmuel Elijahu

 

 

 

 

 

 

 

 

Po inauguraci Pamětní síně se odebrali účastníci shromáždění do hlavní lodi synagógy, kde přivítali mezi sebou vrchního cfatského rabína Šmuela Eliahú, který je též jedním z kandidátů na úřad vrchního rabína Izraele. Rabín Eliahú obohatil přítomné velmi inspirativním kázáním – dvar Tora. Po jeho slovech se přítomní pomodlili večerní modlitbu maariv.

Aron haKodeš - Schránka na Tóru

Aron haKodeš – Schránka na Tóru

Pohled do hlavní lodě synagógy

Pohled do hlavní lodě synagógy

 

 

Nelze než organizátorům této vzpomínkové slavnosti, především rodině Šabtaje Shinana, Israela Shevo, mládeži Morešetu a ostatním jejím obyvatelům vyjádřit upřímný dík, za jejich obětavost, pohostinnost a organizační úsilí.

Israel Shevo natočil krátké video o vzpomínce na Guš Kativ a o poselství které musíme nést sebou ať již bydlíme kdekoliv.

020

Zbytky Jotapaty

Zbytky Jotapaty

Zbytky Jotapaty

 

017

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2013
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiv