… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Josi Bejlin: Muhamed Mursí ve skutečnosti loni nevyhrál prezidentské volby 4.64/5 (92.86%) 14 ohodnocení

Josi Bejlin

Josi Bejlin

Dnes už sesazený prezident Egypta z islamistického Muslimského bratrstva Muhamed Mursí ve prý skutečnosti nevyhrál prezidentské volby v červnu 2012, ale egyptská armáda výsledky zfalšovala z obavy z rozsáhlých nepokojů, které by islamisté vyvolali, kdyby jejich kandidát prohrál.

Tvrdí to s odkazem na osobní vyjádření nejmenovaného egyptského představitele známý izraelský krajně levicový politik Josi Bejlin (Yossi Beilin) ve včerejším Jisrael HaJom.

Podle Bejlina ve skutečnosti volby vyhrál těsným rozdílem Ahmed Šafík, bývalý velitel egyptského letectva a poslední premiér za vlády prezidenta Husního Mubáraka. Oficiální výsledek 51,73 % pro Mursího a 48,27 % pro Šafíka prý takřka přesně odpovídá skutečnosti – až na to, že je nutné prohodit, kdo kolik získal.

Armáda měla za to, že nezkušený Mursí si nechá radit a nepřekročí jisté hranice, včetně vztahu s Izraelem, což se však nesplnilo.

Na ministra obrany generálplukovníka Abdela Fatáha al-Sissiho prý už řadu měsíců tlačili další generálové, aby zasáhl, ale Sisi chtěl dát Mursímu – který jej vybral za ministra obrany a velitele armády – ještě šanci prokázat, že jeho nešťastná rozhodnutí pramenila jen z nezkušenosti.

Sisi pak využil demonstrace veřejnosti při příležitosti prvního výročí Mursího nástupu k moci jako opory, kdyby Mursí odmítl odstoupit, k čemuž také došlo.

Podle Bejlinova zdroje prý generál Sisi nepředvídal, že dojde při střetech s Mursího stoupenci k tolika obětem, současně ale byl pevně rozhodnut vyčistit náměstí od demonstrantů a nemá v úmyslu jim umožnit návrat.

‚Morsi didn’t win the elections‘ – článek Josiho Bejlina na webu Jisrael HaJom (anglicky)

Co dalšího nového v Egyptě a o Egyptě?

Na včerejším naléhavém zasedání egyptská vlády projednávala možnost postavit Muslimské bratrstvo mimo zákon. Generál Sisi prohlásil, že země „nebude klečet“ tváří v tvář terorismu, nicméně v Egyptě je „prostor pro všechny“ a armáda nemá v úmyslu zemi vládnout.

Ministr zahraničí Nabíl Fahmí (Nabil Fahmy) uvedl, že i když jeho vláda je vděčná za zahraniční pomoc, je pro ni nepřijatelné, aby bylo Egyptu hrozeno jejím zastavením. Současně kritizoval práci zahraničních novinářů, které vyzval, aby informovali bez vměšování vlád, a obvinil mezinárodní společenství z „mlčení vůči zločinům“ stoupenců Mursího.

Podporu prostého lidu se zdá se snaží získat hnutí Tamarod (Povstání), které podporuje sesazení prezidenta Mursího a nyní přišlo s požadavkem odmítnout zahraniční pomoc USA, přerušit vztahy s Izraelem a změnit mírovou egyptsko-izraelskou smlouvu z roku 1979, tak aby Egypt „neměl svázané ruce na Sinaji“ – který by skutečně podle mírové smlouvy měl být demilitarizovanou oblastí.

Muslimské bratrstvo, jemuž egyptská armáda – podporovaná Tamarodem – zasadila v posledních několika dnech silné rány, když rozehnala jeho protestní shromáždění a pozatýkala řadu jeho vůdců, si rychle přisadilo. Podle nejnovějšího objevu muslimských bratří je ministr obrany a náčelník armády generál al-Sisi „ve skutečnosti Žid, jehož matka přišla do Egypta z Maroka.“

Skutečností je, že podle různých kuloárních zpráv generál Sisi a jeho spolupracovníci v posledních dnech silně komunikují s vládou v Jeruzalémě a ta se snaží před Západem – zejména USA – obhajovat vojenský převrat, který odstavil od moci demokraticky zvolené islamisty. I když s tím zvolením je to podle Josiho Bejlina úplně jinak…

A na závěr ještě zprávička z Izraele: Několik tisíc (podle různých zdrojů 2 až 5 tisíc) izraelských Arabů demonstrovalo v sobotu v Narazetě na podporu Mursího a Muslimského bratrstva. Vůdce severní větve Islámského hnutí v Izraeli šejch Raed Salah označil převrat v Egyptě za „spiknutí USA a Izraele“ a vyzval Muslimské bratrstvo, aby „překročilo hranice… a osvobodilo Jeruzalém a mešitu al-Aksá od izraelské okupace.“ Když se islamisté vyžvanili, rozešli se domů. Nikdo na ně nestřílel jako v Káhiře. Tolik o útlaku, který tito „občané Izraele druhé kategorie“ (jak je označují levičáci celého světa a arabská propaganda) v Izraeli zažívají.

2 reakce na Josi Bejlin: Muhamed Mursí ve skutečnosti loni nevyhrál prezidentské volby

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv