… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
MONSTRPROCES V TURECKU! Doživotí, desítky let vězení! Tvrdé tresty pro generály i novináře a spisovatele 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

Ilker Basbug

generál Ilker Basbug

Turecký soud v Silivri nedaleko Istanbulu včera odsoudil k tvrdým trestům skoro 300 vysoce postavených vojáků a dalších významných osobností, které uznal vinné z podílu na přípravě převratu, který měl svrhnout vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana z islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Trest doživotního vězení

Trest doživotního vězení dostal generál (v záloze) Mehmet İlker Başbuğ, v letech 2008 až 2010 náčelník generálního štábu ozbrojených sil Turecké republiky (Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı).

K doživotnímu vězení byli dále odsouzeni generálové (v záloze) Hasan Ataman Yildirim, Hurşit Tolon (bývalý velitel První armády), Hasan Iğsız (bývalý zástupce náčelníka generálního štábu) a Nusret Taşdeler a plukovníci (v záloze) Fuat Selvi a Fikri Karadag.

Generál (v záloze) Veli Küçük dostal trest doživotního vězení dvojnásobný plus 99 let a 1 měsíc vězení.

Trest doživotí dostal také bývalý velitel vojenské policie Şener Eruygur.

Trest doživotí plus 16 let dostal přední žurnalista Tuncay Özkan a trest doživotí plus 30 let vůdce Dělnické strany Doğu Perinçek, kteří se měli na přípravě převratu podílet tím, že v roce 2007 pomáhal organizovat protivládní protesty.

Právník Alparslan Aslan dostal dvojnásobný trest doživotí, právník Kemal Kerincsiz doživotí.

Celkem bylo včera k doživotí odsouzeno 19 obžalovaných. Prokuratura žádala trest doživotního vězení pro celkem 64 obviněných.

Další vysoké tresty

Plukovník (v záloze) Arif Doğan (zakladatel protiteroristické jednotky vojenské policie) byl odsouzen ke 47 rokům a podplukovník Mustafa Dönmez ke 49 rokům vězení. Bývalý námořní velitel Mehmet Otuzbiroğlu k 20,5 rokům. Generál v záloze Levent Ersöz ke 22,5 rokům, generál (v záloze) Hasan Atilla k 29 letům a 3 měsícům a generál v záloze Ismail Hakki Pekin k 7 letům.

Spisovatel Yalcön Kucuk byl odsouzen ke 22,5 letům vězení, bývalý předseda Komise pro vysokoškolské vzdělání Turecka (YÖK) Kemal Gürüz k 13 letům a 11 měsícům, historik Mehmet Perincek (syn Dogu Perinceka) k 6 letům a údajný vůdce nepokojů Sedat Peker k 10 letům. Spisovatel Ergün Poyraz dostal trest 29 let a 4 měsíců vězení.

Také novináři dostali tvrdé tresty – Mustafa Balbay (bývalý šéfredaktor novin Cumhuriyet) 34 let a 8 měsíců, Erol Manisalı 9 let, Güler Kömürcü 7,5 roku, Adnan Bulut 6 let.

Odsouzeni byli také 3 současní poslanci opoziční Republikánské lidové strany (CHP) – Mehmet Haberal ke 12,5 rokům, Sinan Aygun ke 13, 5 rokům a již zmíněný Mustafa Balbay.

Trestům neunikly ani představitelé Dělnické strany (IP) – Hayrettin Ertekin dostal 16 let, Hikmet Cicek 21 let a 9 měsíců, právník strany Emcet Olcaytu 13 let a 2 měsíce. Bývalí rektoři Ferit Bernay a Mustafa Abbas dostali každý 10 let vězení.

Bedirhan Şinal byl odsouzen za útok na noviny Cumhuriyet k 18 letům a 8 měsícům vězení. Bývalý velitel policie Adil Serdar Saçan ke 14 rokům. Bývalý starosta Gürbüz Çapan dostal 1 rok. Adnan Turkkan a Alaaddin Sevim každý k 10 rokům.

Spiknutí Ergenekon

Ze zapojení do přípravy převratu v rámci protivládního sekulárního spiknutí pod krycím názvem Ergenekon bylo obviněno takřka 300 lidí, včetně špiček armády, novinářů, podnikatelů a akademiků.

Rozsudky byly vyneseny proti celkem 275 osobám, z nichž 21 bylo obžaloby zproštěno, 3 další zemřeli ve vězení během přípravy procesu.

Podle vyšetřovatelů mělo spiknutí, jehož vyšetřování trvalo 5 let, probíhat tak, že by nejprve došlo k sérii atentátů, bombových útoků a protivládních demonstrací a poté by se armáda v rámci snahy o „zachování pořádku“ chopila moci a sesadila islamistickou vládu.

Generál Mehmet İlker Başbuğ, který byl zatčen 6. ledna 2012, je vůbec nejvýše postaveným vojákem, který byl z podílu na přípravě převratu obviněn. Sám vinu v celém rozsahu popírá a celé vyšetřování označil za „absurdní tregikomedii.“

Nutno dodat, že mezi odsouzenými jsou skutečně lidé známí svým vypjatým nacionalismem. Například k doživotí odsouzený Kemal Kerincsiz se neblaze proslavil podáváním žalob proti osobnostem kulturní sféry za „protiturecké postoje“, vůdce Dělnické strany Dogu Perincek zase směsí socialistických a šovinistických názorů. Zda se skutečně podíleli na pokusu o státní převrat nebo se jen hodili jako exemplární příklady sekulárních nacionalistů však není jasné.

Celý proces ohledně spiknutí Ergenekon je založen na přesvědčení, že v Turecku existuje „hluboký stát“, tedy tajná síť představitelů armády, podnikatelské sféry, sekularistů a krajních nacionalistů, která se snaží podkopávat moc a dokonce svrhávat zvolené vlády.

Pravdou je, že turecká armáda měla po desetiletí v zemi obrovský vliv a v letech 1960 až 1997 sesadila čtyři civilní vlády.

Kritici současného procesu naopak tvrdí, že žádný převrat se nechystal a za vším stojí snaha islamistického Erdogana zcela zlomit moc armády a stát se jediným vládcem země.

Soud by nyní měl do měsíce doručit písemné odůvodnění rozsudků a poté se očekává odvolací řízení u tureckého nejvyššího soudu.

19 sentenced to life in Turkey’s Ergenekon coup plot trial, including ex-military chief – článek na webu Hürriyet Daily News (anglicky)

Turkey: Ergenekon coup plot trial, ex-army chief gets life – článek na webu ANSAmed (anglicky)

3 reakce na MONSTRPROCES V TURECKU! Doživotí, desítky let vězení! Tvrdé tresty pro generály i novináře a spisovatele

  • ari napsal:

    Islamistická strana AKP má sice dosud v parlamentu Turecka většinu, ale jen fatálním omylem voličů toužících někdy dost naivně po spravedlnosti. Teď když voliči vidí, že spravedlnost a pokrok pod vedením AKP nenastává, je tady krizová situace, že by další volby už nemusely vyjít, tak se začíná islamizovat, islamizovat a islamizovat. AKP je třeba zařadit na seznam vedle Hamasu, Mučedníků od Al Aksa, Hizballahu a dalších fašizujících uskupení a bojůvek. Doufám, že s tím nebude mít nějaký servilní politik problém. A to Erdoganovo gesto na fotce v Eretzu je vulgární a je vlastní všem popíračům demokracie a svobody. To vyučovali v body language už profesoři Al Azhar – a tajní členové Muslimského bratrstva v ilegalitě. Erdogan YOK.

  • David ben Golani napsal:

    Erdogan,AKP…Ja doufam , ano jsem idealista a snilek , ze konecne nekomu dojde co se v Turecku deje? To co procesem s generaly udelal Erdogan v Turecku , to bylo pripravovano Muslimskym bratrstvem v Egypte, který to včas zastavil….

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2013
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv