… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hasan Rúhání: Írán nikdy nebude vyvíjet jaderné zbraně 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Hasan Rúhání

Hasan Rúhání

Írán nikdy neusiloval o jadernou zbraň a nikdy o ni ani usilovat nebude, prohlásil v rozhovoru pro NBC News 18. září 2013 íránský prezident Hasan Rúhání, který zdůraznil, že má veškeré pravomoci k vyřešení sporu se Západem. Zatímco někteří analytici jeho slova uvítali, jiní varují, že se může jednat jen o snahu Íránu oklamat Západ.

„Nikdy jsme nepracovali nebo neusilovali o jadernou bombu a nebudeme to ani dělat. Znovu a znovu jsme říkáme, že za žádných okolností jsme neusilovali o zbraně hromadného ničení, včetně jaderných zbraní, ani nebudeme,“ prohlásil Rúhání podle překladu NBC.

Islámská republika trvale prohlašuje, že její program jaderného vývoje je čistě pro mírové účely. Izraelští, američtí a další západní analytici ale tuto argumentaci zpochybňují s ohledem na některé aktivity, které nejsou pro mírový vývoj nutné, například na budování zařízení pro vysoké obohacování uranu.

Hasan Rúhání se vyjádřil také k otázce, zda má vůbec pravomoc o jaderném programu rozhodovat, když nejdůležitější záležitosti Islámské republiky kontrolu Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí. „Ve svém jaderném programu má tato vláda veškeré pravomoci a úplnou autoritu. Máme dostatečnou politickou volnost k vyřešení tohoto problému,“ řekl nový íránský prezident, který je v rámci íránského islámského režimu považován za poměrně umírněného.

To, zda by Rúhání – i kdyby chtěl – měl vůbec možnost zastavit nebo zásadně změnit íránský jaderný program, zpochybnil krátce po jeho zvolení izraelský premiér Netanjahu s tím, že Írán si nyní umírněným a navenek rozumným vystupování jen kupuje čas, nezbytný pro pokračování programu vývoje jaderných zbraní.

Ve prospěch dialogu se Západem se 17. září vyslovil také Nejvyšší vůdce. „Nejsem proti správné diplomacii. Věřím v to, co bylo před mnoha lety označeno jako ‘hrdinská flexibilita.’ Zápasník někdy z technických důvodů prokazuje pružnost. Ale nezapomíná na svého soupeře ani na své hlavní cíle,” prohlásil ajatolláh Chameneí, aniž by zabíhal do podrobností ohledně toho, jaké tyto cíle jsou.

Chameneí současně odmítl, že by Írán usiloval o jaderné zbraně. „Nevěříme v jaderné zbraně kvůli naší víře, ne kvůli USA nebo jiným zemím, a když říkáme, že žádná země by neměla mít jaderné zbraně, pak my sami se je rozhodně nesnažíme získat,“ prohlásil ajatolláh.

USA íránská vyjádření přivítaly s tím, že se jedná o příležitost pro diplomacii. Dnes by prezidenti USA a Íránu měli řečnit na půdě OSN v New Yorku, jejich setkání potvrzeno nebylo.

Izraelští představitelé íránské rétorice nevěří vůbec a žádají, aby postoj k Íránu byl zaujímán podle skutků Islámské republiky, ne podle slov. Nejčastěji zmiňují možnost nezávislé inspekce všech íránských jaderných zařízení, aby se ukázalo, zda skutečně vývoj je mírový nebo ne. Islámská republika tyto inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii v minulosti různě mařila a nikdy se nepodařilo zkontrolovat všechna zařízení.

Jedna reakce na Hasan Rúhání: Írán nikdy nebude vyvíjet jaderné zbraně

  • Oblovka napsal:

    Ani já íránské rétorice nevěřím. Bylo by zajímavé vědět, na čem se opravdu domlouvala trojka Putin, Rouhání (Írán) a Nazarbayev (Kazachstán) v Kazachstánu. Ani se mi nechce přemýšlet o tom, co zajímavého v Kazachstánu může hledat Írán. Roční lhůta na odevzdání chemických zbraní daná Sýrii a úhybná taktika Íránu a Ruska bude postačující na íránské dovyzbrojení pěti protileteckými systémy S-300 VM a získání vlastních atomových zbraní (zdůrazňuji „vlastních“). Nehledě na to, že dohody se Sýrií mohou ztroskotat a žádné chemické odzbrojení se konat nemusí. Rusko samozřejmě udělá vše pro to, aby si zachovalo v Sýrii a v Íránu svůj vliv. A nejen tam, protože ruský medvěd už hladově cení zuby na Ukrajince, které nepovažuje za samostatný národ a chce Ukrajinu začlenit do jakési postsovětské aliance. I z důvodu Putinových mocenských ambicí ruské angažovanosti v problému se Sýrií a Íránem nevěřím. Situace mi připomíná Mnichov 1938 hlavně v tom směru, že kdybychom (Československo) nerespektovali přání západních (rozumných diplomatů), kteří zachránili mír v Evropě, a bránili svoje hranice, byli bychom považováni za agresory a zůstali bychom osamoceni. Velmi podobná situace je i dnes (považuji úder vedený Izraelem na íránské vojenské cíle jako životně nutnou obranu), kdy stojí malý Izrael s perfektně vyzbrojenou armádou sám proti íránskému kolosu, populista Obama si mne ruce, že zachránil mír a uklidnil veřejné mínění, ale čas nezadržitelně běží a vteřinová ručička se blíží hodině dvanácté…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv