… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Aškenázští Židé jsou potomky židovských mužů z Blízkého východu a žen z Evropy 4.83/5 (96.52%) 23 ohodnocení

původ aškenázského mateřského genomu

původ aškenázského mateřského genomu

Původ aškenázských Židů zůstával dosud nevyřešenou záhadou i přes rozsáhlý výzkum genů židovského národa. Nová studie nyní tvrdí, že záhada byla vyřešena – více než 80 % genů aškenázských Židů po mateřské linii pochází od evropských žen, žijících v Římské říši, které se vdaly za židovské muže, kteří opustili Zemi Izrael do exilu.

O studii informuje časopis Nature Communications.

„Velká většina aškenázských materniálních rodových linií nepochází z Levanty, jak se obecně předpokládalo, ani z Kavkazu, jak bylo někdy tvrzeno, ale asimilovala se v rámci Evropy,“ tvrdí autoři studie. „Tyto výsledky upozorňují na to, jak významnou roli hrály při formování aškenázských komunit konverze žen, a jsou základem pro podrobnou rekonstrukci aškenázské genealogické historie.“

Studie posiluje teorii, podle níž řada židovských komunit v diaspoře byla vytvořena židovskými muži, jejichž manželky konvertovaly k judaismu.

„Existuje překvapivě málo důkazů pro jakoukoliv významnou událost, související se vznikem a pocházející z Blízkého východu,“ uvádí studie. Existuje naopak „významný evropský prvek s úzkých vztahem především k Italům,“ uvádějí autoři studie, která se zaměřuje na analýzu rodové linie mitochondriální DNA ve vzorcích buněk obyvatel Evropy a Blízkého východu.

Předchozí studie ukázaly, že židovské komunity byly formovány z mužů, kteří měli Y-chromozómy s genomem typickým pro Blízký východ. Když se výzkumníci zaměřili na ženské zakladatelky různých genetických skupin v Evropě, nedokázali najít stejné mitogenomické vlastnosti.V některých případech byly geneticky podobnější místní populaci, což naznačovalo, že si místní ženy braly židovské muže, kteří přišli odjinud.

Přestože „identifikace potenciálních zdrojů populace byla velmi obtížná… všechny čtyři (genetické skupiny u mužů) nejpravděpodobněji vznikly na Blízkém východě a jsou dokladem migrace lidí, kteří byli předchůdci Aškenázů, do Evropy.“

Zmíněné čtyři genetické klastry ukazují, že evropské židovské komunity vznikly před 1 až 2 tisíci lety.

„Celkově se zdá, že nejméně 80 % aškenázského mateřského původu pochází z přijetí (mitochondriální DNA) pocházející z Evropy, nejpravděpodobněji prostřednictvím konverzí,“ uvádí studie. Okolo 8 % má blízkovýchodní původ a původ přibližně 10 % je i nadále nejasný.

Studii vedl profesor Martin B. Richards z Institutu integrativní a komparativní biologie Univerzity v Leedsu a Školy aplikovaných věd Univerzity v Huddersfieldu a vedle další vědců se na ní podílel také Doc. Ing. Jiří Hatina, CSc. z Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie Lékařské fakulty v Plzni.

A substantial prehistoric European ancestry amongst Ashkenazi maternal lineages – celá studie na webu Nature Communications (anglicky, včetně možnosti stažení ve formátu *.pdf, pod licencí Creative Commons)

sc

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv