… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bouře ve sklenici vody: Zemanův výrok o přestěhování velvyslanectví do Jeruzaléma kritizují teroristé, jeho spolupracovníci vysvětlují 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

česká ambasáda v Tel Avivu

česká ambasáda v Tel Avivu

Bouři ve sklenici vody vyvolalo v Česku prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že by si „docela přál, kdyby Česká republika přenesla svoji ambasádu do Jeruzaléma“ a že v tomto směru bude působit na příští českou vládu, učiněné před týdnem na Dnech pro Izrael v Hradci Králové.

Přední média informují o kritice ze strany Zemanových politických soupeřů v České republice i kritice „některých představitelů Ligy arabských států“ a teroristické organizace Hamas (Hnutí islámského odporu), ovládající Pásmo Gazy.

Zemanovi spolupracovníci výrok, pronesený týden před zahájením státní návštěvy Izraele, vysvětlují, nicméně nutno říci, že v arabském a muslimském světě prohlášení nevyvolalo prakticky žádnou pozornost.

K Zemanovu výroku se vyjádřil Ahmad bin Muhamad Džárván (Ahmed bin Mohammed Al Jarwan), předseda tzv. Arabského parlamentu, což je orgán Ligy arabských států. Podle Džárvána by přesun ambasády byl hrubým porušením mezinárodního práva, rezolucí OSN, Ženevských úmluv a mezinárodních dohod o okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma.

„My v Arabském parlamentu vyzýváme arabskou diplomacii, aby čelila takovým praktikám politickými a diplomatickými prostředky k obraně arabskosti Jeruzaléma a také mešity al-Aksá,“ cituje jeho slova nevýznamná tisková agentura WAM ze Spojených arabských emirátů.

Přestože ČTK včera informovala, že dle serveru televize Al-Džazíra Zemanův návrh kritizovali i teroristé Hamasu, zprávu se na webu panarabské televize nepodařilo dohledat. Jak se ukázalo, zprávu neotiskla známá televize, ale prakticky neznámý, poněkud obskurní – a na názvu televize parazitující – web Al-Jazeerah.info. Ten cituje mluvčího Hamásu Saláha Bardavíla (Salah Bardawil), podle nějž se jedná o neúctu k náboženským, kulturním a politickým pravidlům.

„My v hnutí Hamas odsuzujeme tak závažné rozhodnutí a požadujeme, aby Palestinská správa ukončila frašku svých jednání (s Izraelem), která poskytují zástěrku okupačním zločinům na okupovaných územích a některým zemím ulehčují přemýšlení o přesunutí jejich velvyslanectví do Jeruzaléma,“ prohlásil terorista Bardavíl, který neopomněl dodat, že český krok by porušil zásady UNESCO, a vyzval organizaci, aby tomu zabránila. Současně vyzval arabské a muslimské země, aby Česko od tohoto závažného kroku odradily.

Na rozdíl od Česka, kde političtí soupeři Miloše Zemana jeho výrok využili k ostré kritice, v arabských a muslimských zemích se jedná o marginálii. Tamní média se zabývají především občanskou válkou v Sýrii a krvavými střety s desítkami mrtvých v Egyptě. Výrok zpravidla vůbec nezaznamenala a pokud ano, informují o něm stručně.

Silná slova několika málo arabských představitelů, s takovou oblibou citovaná českými médii a Zemanovými odpůrci, patří k blízkovýchodnímu koloritu, což v Česku ne každý chápe.

Nejvíce ublíženými by se přestěhováním českého velvyslanectví do Jeruzaléma mohli cítit palestinští Arabové, ale i z jejich strany se k věci vyjádřil jen Irikát, nikoliv předseda autonomie Mahmúd Abbás ani žádný z členů vlády Palestinské správy.

Situaci navíc během posledních dní vysvětlilo jak české ministerstvo zahraničí, tak ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Česko „plně podporuje úsilí mezinárodního společenství o mírové vyřešení izraelsko-palestinského sporu prostřednictvím přímých jednání.“ Podle Hynka Kmoníčka byl Zemanův výrok vytržen z kontextu. „To, co pan prezident myslel, bylo vyjádření jeho důvěry a víry v to, že mírový izraelsko-palestinský proces skončí principem dvou států a v té chvíli Česká republika samozřejmě radostně přenese svoji ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ cituje jeho slova Aktuálně.cz. Premiér Jiří Rusnok potvrdil, že současná vláda v demisi neplánuje vůbec o otázce přesunu ambasády jednat.

Prohlášení prezidenta Zemana tak zjevně více prostoru věnovala domácí než zahraniční média, přičemž ta zahraniční často jen proto, že necitují Zemanovo prohlášení úplně a nechápou, že rozhodnutí o přesunu velvyslanectví není podle českého ústavního pořádku v pravomocech prezidenta, který pouze avizoval, že v budoucnu by o věci chtěl zahájit diskusi.

Nahlas vyslovené přání Miloše Zemana, aby Česko mělo své velvyslanectví v hlavním městě Izraele tak posloužilo především jeho politickým odpůrcům doma, ať už se jedná o člena protizemanovské frakce ČSSD Lubomíra Zaorálka, vedoucí představitelku ODS Miroslavu Němcovou či předsedu TOP09 Karla Schwarzenberga, za jehož ministrování souhlasilo Česko v prosinci 2012 na jednání ministrů zahraničí EU s cejchováním izraelských výrobků z Judeje, Samaří, Golan a části Jeruzaléma, osvobozené v roce 1967.

Člen LAS i Hamas kritizovali Zemanův návrh na přesun ambasády ČR – zpráva ČTK, odkazující na údajné vyjádření Hamasu ve vysílání panarabské televize Al-Džazíra

More Illegal Israeli Settlers Desecrate Al-Aqsa Mosque, Israeli-Controlled Czech Republic Moves Its Embassy to Occupied Jerusalem – prohlášení Hamasu na obskurním webu Al-Jazeerah.info (anglicky)

Al Jarwan slams plans of Czech Republic to transfer its Embassy from Tel Aviv to Jerusalem – zpráva agentury WAM (anglicky)

Prohlášení MZV k mírovému procesu na Blízkém východě – prohlášení českého Zamini

Palestinci kritizují Zemanův návrh přesunout českou ambasádu v Izraeli – zpráva Českého rozhlasu, obsahující vyjádření Hynka Kmoníčka

Jedna reakce na Bouře ve sklenici vody: Zemanův výrok o přestěhování velvyslanectví do Jeruzaléma kritizují teroristé, jeho spolupracovníci vysvětlují

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv