… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský premiér promluvil k Íráncům v perském vysílání televize BBC (+ video) 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

Netanjahu v BBC

Netanjahu v BBC

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu včera promluvil v perském vysílání televize BBC k íránskému národu, přičemž rozhovor prokládal perskými (farsí) slovy.

„Přivítal bych skutečné sblížení, skutečné úsilí o zastavení jaderného programu, ne falešný, ne harf-e pútč (harf-e pootch, persky ‚nesmysl‘). Nejsme sade-lou (sadeh-lowe, persky ‚hlupáci‘),“ prohlásil premiér.

Benjamin Netanjahu varoval, že pokud Írán vyvine jadernou zbraň, nebude to ohrožovat jen Izrael a USA, ale přinese to otroctví i samotnému íránskému lidu. Íránský lid se „nikdy nezbaví tyranie“ islámského režimu, pokud ten získá jaderné zbraně, varoval izraelský premiér.

„Íránský lid platí vysokou cenu za vojenský jaderný program, o němž režim prohlašuje, že neexistuje,“ uvedl Netanjahu.

„Problémem je, že tento režim kontroluje Írán, jeho agresivní povaha, jeho brutalita vůči vlastnímu lidu. Nezapomínáme. Viděl jsem Nedu na chodníku,“ prohlásil Netanjahu s odkazem na známou fotografii demonstrantky, zabité při protestech proti výsledkům prezidentských voleb v roce 2009. „Viděl jsem ji dusit se vlastní krví. Viděl jsem touhu íránského lidu po skutečné svobodě, skutečném životě. Vím to. Existuje to tam,“ uvedl.

Netanjahuovo vyjádření je posledním z několika jeho prohlášení, kterými odmítl „ofenzivu šarmu“ prováděnou novým íránským prezidentem Hasanem Rúháním.

Rúhání po nástupu do funkce letos v létě zásadně změnil vnější vystupování íránského prezidenství, když na rozdíl od svého předchůdce Mahmúda Ahmadinežáda vystupuje umírněně, vyhýbá se silným slovům, vyhlašuje vstřícnost při jednání o íránském jaderném programu, vyhlásil, že Írán nebude nikdy usilovat o jaderné zbraně, a uznává, že za Druhé světové války došlo k holokaustu. Jako první íránský prezident po 34 letech také – i když zatím jen telefonicky – hovořil s prezidentem USA.

Vše to zní velmi dobře, ale…

Vnější uhlazenost a zdvořilost jednání Hasana Rúháního je sice osvěžující změnou oproti Ahmadinežádově neotesanosti, nicméně není zdaleka jasné, zda se nejedná o změnu jedinou.

Prohlášení o existenci holokaustu je rozumnou změnou oproti Ahmadinežádovu popírání. Zatímco Ahmadinežád zpochybňoval, že k holokaustu v rozsahu milionů povražděných došlo, Rúhání říká, že k holokaustu došlo a že jeho rozsah nechce komentovat, neb je to práce pro historiky.

Co se však týče jaderného programu, Rúhání sice prohlásil, že je připraven vést jednání, která by vyřešila podezření západních zemí, že program ve skutečnosti není mírový, ale vojenský, ale jedním dechem dodal, že Írán se programu nevzdá ani o píď. Je tedy otázkou, zda Rúhání skutečně míní umožnit inspekci jaderného programu své země Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, anebo jen hraje o čas – ovšem na rozdíl od Ahmadinežáda mnohem inteligentněji.

Telefonát Rúháního s Barackem Obamou z 27. září 2013 je přelomem. Vztahy mezi Islámskou republikou a Spojenými státy byly dosud na bodu mrazu, obě strany se častují nejrůznějšími urážkami a podvrací si navzájem své zájmy na Blízkém východě i jinde ve světě. Telefonní rozhovor tak může být počátkem obratu ve vztazích obou zemí, které kdysi – do islámského převratu v roce 1979 – byly spojenci. Stejně tak se ovšem může jednat jen o snahu Islámské republiky docílit zrušení sankcí, uvalených na ni kvůli jadernému programu.

Nezapomínejme však to nejpodstatnější: Veškeré naděje světových médií i představitelů jsou spojeny s osobou nového íránského prezidenta Hasana Rúháního. Ale on není nejvyšším představitelem země! Tím je Nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí – týž, který je skutečným vládcem Íránu již od roku 1989… Netanjahuova ostražitost dává smysl.

Jedna reakce na Izraelský premiér promluvil k Íráncům v perském vysílání televize BBC (+ video)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv