… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Skandál! Česká republika podpořila nárok „Palestiny“ na Jeruzalém! 4.64/5 (92.82%) 39 ohodnocení

modlitby selichot u Západní zdi v Jeruzalémě, 2013

modlitby selichot u Západní zdi (Zdi nářků) v Jeruzalémě, na kterou si činí nárok Palestinská správa

Česká republika opustila neutrální postoj a vyjádřila jednoznačnou podporu jedné ze stran izraelsko-palestinského sporu. Ne, nehovořím o vyjádření prezidenta Miloše Zemana o možném přestěhování českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pokud palestinská tisková agentura Maan nelže, je to mnohem, mnohem horší.

Zatímco prezident republiky mluvil o svém přání, které by se mohlo realizovat v blíže neupřesněné budoucnosti, a následně jeho slova byla vysvětlena, v tomto případě se jedná o oficiální a aktuální postoj České republiky – který jasně podporuje jednostranný požadavek jedné ze stran sporu.

O čem je řeč? O sporu mezi Izraelem a Palestinskou správou o to, zda Jeruzalém má v rámci izraelsko-palestinského urovnání zůstat celý pod izraelskou suverenitou nebo zda má jeho část, okupovaná v letech 1948-67 Jordánskem, být hlavním městem budoucího Palestinského státu.

Česká republika, jak by se mohlo zdát, dosud zastávala názor, že sporné otázky musejí být vyřešeny jednáními obou stran a teprve potom, v reakci na výsledek jednání, k nim zaujme postoj. To ovšem zjevně neplatí.

Velvyslankyně v Damašku Eva Filipi se 9. října 2013 sešla s předsedou politického oddělení Organizace pro osvobození Palestiny Anvárem Abdalem-Háním (Anwar Abdul-Hani), aby mu vysvětlila oficiální postoj k otázce umístění české ambasády.

Podle zprávy agentury Maan Filipi nejprve prohlásila, že „poznámky českého prezidenta na toto téma byli špatně vyloženy“ a že Česko rozhodne „o umístění svého velvyslanectví po dosažení konečného řešení“ izraelsko-palestinského sporu. Potud nic překvapivého.

Eva Filipi ale dodala, že Česko podporuje „dvoustátní řešení a právo palestinské lidu na zřízení nezávislého státu s Jeruzalémem jako jeho hlavním městem“ (“the two-state solution and the Palestinian people’s right to establish an independent state with Jerusalem as its capital”).

Česká republika se tak ústy své velvyslankyně postavila jednoznačně na stranu Palestinské správy a podpořila její požadavek na Jeruzalém!

Když prezident Zeman neoficiálně vyjádřil názor, že by česká ambasáda mohla být v Jeruzalémě – přičemž izraelský nárok na část hlavního města, která je součástí Izraele od jeho vzniku v roce 1948, nikdo nezpochybňuje – byl kritiky div ne ukamenován za nevhodné vměšování. Když česká velvyslankyně ve sporu o část města, získanou Izraelem v roce 1967, oficiálně zcela podpoří názor arabské strany, jak to nazvat?

Officials: Czech embassy to remain in Tel Aviv – článek tiskové agentury Maan (anglicky)

التشيك تنفي نيتها نقل سفارتها الى القدس – článek tiskové agentury Maan (arabsky)

2 reakce na Skandál! Česká republika podpořila nárok „Palestiny“ na Jeruzalém!

  • Oblovka napsal:

    Od paní Filipi to není přehmat nebo neznalost, ale vyjádření jejího kontinuálního osobního postoje k problematice Blízkého východu, který ovšem není postojem České republiky. Není to také poprvé, co se podobně vyjádřila. Ano, je to drzost, která by zasloužila patřičnou odměnu – okamžitě odvolat. Jako diplomat musí vyjadřovat postoje státu, který zastupuje. Svoje osobní názory si může vykládat doma kamarádce u piva.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv