… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Starostou Jeruzaléma zvolen opět Nir Barkat, i v řadě jiných měst beze změny 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Nir Barkat

Nir Barkat

Po někdy tvrdé kampani a všude za nízkého zájmu voličů obhájili ve včerejších komunálních volbách starostové velkých izraelských měst své setrvání v úřadech. V Jeruzalémě bude dalších 5 let starostou Nir Barkat, v Tel Avivu Ron Chuldaj (Ron Huldai), v Haifě Jona Jahav.

Volební účast činila celostátně 42,6 %. Úvodní výsledky nezahrnovaly hlasy příslušníků Izraelských obranných sil, nicméně ty by podle odborníků už nic neměly změnit na výsledcích.

Zvláštností izraelských obecních voleb je, že volič má dva hlasy. Jedním volí osobnost, kterou by si přál za starostu města, druhým pak politickou stranu – přičemž samozřejmě nic ho nenutí, aby volil stejně.

Jeruzalém: Starostou Nir Barkat, zastupitelstvo ale silně fragmentované

Souboj o starostenství v hlavním městě Izraele byl značně napínavý. Proti současnému a úspěšnému starostovi Niru Barkatovi kandidoval Moše Lion (Moshe Lion), oficiální kandidát strany Likud, podporovaný také prazvláštním spojenectvím sefardské ortodoxní strany Šas pod vedením Arje Deriho (Aryeh Deri) a sekulární Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) bývalého ministra zahraničí Avigdora Liebermana.

Volební účast byla velmi nízká – pouhých 35,9 % oprávněných voličů oproti 43 % v roce 2008 – což vyvolávalo Barkatovy obavy. Ty se nakonec ukázaly být oprávněnými, protože i když Barkat nakonec zvítězil s 51 % hlasů, Lion získal nečekaných 45 %, přičemž okolo 3,5 % dostal charedi kandidát Chaim Epstein.

Situace navíc byla pikantní tím, že proti Niru Barkatovi stál kandidát Likudu Moše Lion. Barkat přitom v lednových parlamentních volbách podpořil Likud a jeho předsedu Benjamina Netanjahua. Netanjahu se nyní odvděčil alespoň tím, že se zdržel jakékoliv veřejné podpory Liona.

Nir Barkat, volby starosty Jeruzaléma 2013

Nir Barkat, volby starosty Jeruzaléma 2013

Velmi fragmentované je nicméně složení 31členného městského zastupitelstva Jeruzaléma. Nejsilnější stranou aškenázský Sjednocený judaismus Tóry (Jahadut HaTora), který si udržel 8 mandátů z předchozího období. Sefardská strana Šas získala mandátů 5, což je o 1 více, než dosud měla. Barkatova strana Jeruzalém uspěje (Jerušalajim Taclija, Yerushalayim Tatzliah) oslabila ze 6 na 4 křesla. Stejná 4 křesla získala i strana Probuď se Jeruzaléme (Hitorerut Jerušalajim), která tak zčtyřnásobila dosavadní sílu. Strana Jeruzalémané (Yerushalmim) Rachel Azarii zdvojnásobila zastoupení na 2 mandáty a po 2 křeslech získaly také kandidátka Merec-Avoda (Strana práce) a Sjednocený Jeruzalém (Jerušalajim Meuhedet) pravicového aktivisty Arjeho Kinga (Aryeh King). Společná kandidátka Likud-Bejtejnu, vedená Lionem, získala pouhý 1 mandát, stejně jako Bajit Jehudi (Židovský domov), charedi Bnej Tora (Bnei Torah) a zástupce čtvrti Pisgat Ze’ev.

Arabští obyvatelé izraelského hlavního města, ať již mající občanství Izraele nebo mající jen dlouhodobý pobyt, se voleb jako tradičně neúčastnili.

I v Tel Avivu, Haifě a jinde beze změny starostů

Zatímco souboj o starostu Jeruzaléma probíhal mezi dvěma kandidáty pravostředými, v Tel Avivu naopak soupeřili dva kandidáti levicoví. Proti současnému starostovi Ronu Chuldajovi se postavil poslanec krajně levicové strany Merec Nican Horovic (Nitzan Horowitz).

Horovic, otevřeně prezentující svoji homosexuální orientaci, se snažil oslovit voliče některými hesly protestního hnutí „za sociální spravedlnost“ (v němž se paradoxně angažovali především mladí lidé z dobře si stojících středostavovských rodin) z roku 2011.

Chuldaj získal 53,1 % odevzdaných hlasů, zatímco Horovic 38,2 %. Volební účast byla v Tel Avivu 31,5 % proti 35 % v roce 2008.

V třetím největším městě Izraele, v Haifě, obhájil dosavadní starosta Jona Jahav (Yona Yahav), který stejně jako v roce 2008 porazil Jaakova Borovského (Yaakov Borovsky) a bude starostou i v třetím po sobě jdoucím volebním období.

V Bejt Šemeš, o němž se hovořilo kvůli sporům, které tam existují mezi charedim-zbožnými a jejich moderně ortodoxnímui a sekulárními sousedy, obhájil v poměru 52 ku 46 procentům dosavadní starosta Moše Abutbul (Moshe Abutbul) proti Elimu Kohenovi (Eli Cohen).

Starostenskou funkci obhájili také Meir Jicchak HaLevi (Meir Yitzhak Halevi) v Ejlatu, Šlomo Lachijani (Shlomo Lahiani) v Bat Jam, Jechiel Lasri (Yehiel Lasri) v Ašdodu, Dov Zur v Rišon LeCion.

Popáté po sobě bude starostou Holonu Moti Sasson. Dalšími rekordmany jsou Joel Lavi (Yoel Lavi) v Ramle (zvolen na 5. funkční období 65 % hlasů), Miriam Feirberg v Netanji (zvolena na 4. funkční období 72 % hlasů). Drtivě – více než 92 % hlasů – byl na druhé funkční období v Beer Ševě zvolen Ruvik Danilovič (Ruvik Danilovich).

V Nazaretu, největším arabském městě Izraele, byl 43,4 % hlasů znovuzvolen dosavadní starosta Ramiz Džarajsí (Ramiz Jaraisy). Poslankyně Hanín Zuábí skončila až třetí.

Výměny starostů v Chadeře, Givatajim, Sderotu a Aškelonu

Případů, kdy dosavadní starosta byl poražen, nebylo mnoho. V Chadeře brigádní generál v záloze Zvika Gendelman 40,4 % získaných hlasů sesadil Chajma Avitana (Haim Avitan). V Givatajim Ron Konik s 50,6 % hlasů porazil dosavadního starostu Reuvena Ben Šahara (Reuven Ben Shahar).

Ve Sderotu byl těsně poražen dosavadní starosta David Buskila národně náboženským kandidátem Alonem Davidim a v Aškelonu Itamar Šimoni (Itamar Shimoni) s 52,61 % porazil Bennyho Vaknina.

V Ra’anana byl starostou zvolen bývalý starosta Zeev Bielski, který až do lednových parlamentních voleb byl poslancem za stranu Kadima.

Druhé kolo voleb zažijí Herclija, Petach Tikva, Kirjat Šmona či Migdal

Volby proběhnou v druhém kole v Hercliji, kde se žádnému kandidátovi nepodařilo získat více než 25 % hlasů, nutných k vítězství. Střetnou se Zvika Hadar a Moše Padlon (Moshe Padlon). V Petach Tikva se v druhém kole střetnou dosavadní starosta Uri Ahad a Jicchak Baverman (Yitzhak Braverman). Druhé kolo voleb proběhne také ve městech Kirjat Šmona a Migdal.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv