… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Washington Post: Turecko předalo Íránu jména agentů pracujících pro Izrael 4.63/5 (92.63%) 19 ohodnocení

turecká Národní zpravodajská organizace (MIT)

turecká Národní zpravodajská organizace (MIT)

izraelský Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)

izraelský Institut pro zpravodajské a zvláštní operace (Mosad)

Turecko-izraelské vztahy byly loni tak nepřátelské, že turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan úmyslně prozradil Íránu síť Íránců, kteří spolupracovali s izraelskou zpravodajskou službou Mosad. Uvedl to list Washington Post s odvoláním na své „důvěryhodné zdroje.“

Erdoğan předal Íránu jména až 10 Íránců, kteří pracovali pro izraelskou zpravodajskou službu a na území Turecka se setkávali se svými řídícími důstojníky. Podle amerických novin to byla významná rána pro izraelské zpravodajské operace v Íránu.

Izrael údajně spravuje část své zpravodajské v Íránu přes Turecko, které je sousedem Islámské republiky. Turecká zpravodajská služba tyto kontakty Íránců s izraelskými agenty na území Turecka sledovala.

Turecko-izraelské vztahy

Po vyzrazení izraelských agentů Íránu zůstaly vztahy mezi Tureckem a Izraelem ještě řadu měsíců na bodě mrazu. Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu odmítal vyslovit Turecku jakoukoliv omluvu za incident z května 2010, kdy izraelští vojáci v sebeobraně zabili 9 Turků, kteří je napadli při pokusu provést inspekci lodi Mavi Marmara, plující do teroristy ovládané Gazy.

Islamistický premiér Erdogan pokračoval ve slovních útocích na Izrael, včetně toho, že označil sionismus za „zločin proti lidskosti.“

Až v březnu 2013 uspěla snaha USA urovnat vztahy mezi jejich dvěma nejdůležitějšími spojenci v regionu. Premiér Netanjahu se tehdy omluvil Turecku za „operační chyby“ při incidentu a souhlasil s vyplacením odškodného rodinám zabitých útočníků. Erdogan v reakci na to zastavil právní kroky proti příslušníkům Izraelských obranných sil a souhlasil se zahájením jednání o ukončení turecko-izraelské diplomatické krize.

Zrada, jaká se naprosto nedělá

Izrael zatím na zprávu amerických novin oficiálně nereagoval. Pokud je ale pravdivá, pak se ze strany Turecka jednalo o zradu a neočekávané porušení letitých vstřícných vztahů mezi zpravodajskými službami obou zemí.

Takováto zrada je „cosi, co se naprosto nedělá. Je to proti všem pravidlům, existujícím po léta, proti nepsaným pravidlům, týkajícím se spolupráce mezi zpravodajskými organizacemi, které si vzájemně poskytují citlivé informace a vzájemně si důvěřují, že informace nepoužijí k poškození toho, kdo jim je dal,“ prohlásil včera v rozhovoru pro izraelský rozhlas bývalý ředitel Mosadu v letech 1999 až 2001 Dani Jatom (Danny Yatom).

Jatom současně varoval, že prozrazení íránských agentů pracujících pro Izrael mohlo vést k jejich smrti a že může dojít i k ohrožení příslušníků Mosadu.

Zpráva o tureckém vyzrazení Íránců pracujících pro Izrael nebyla potvrzena, nicméně nápadně se časově shoduje s íránským oznámením z dubna 2012, že bylo zatčeno 15 izraelských agentů a odhalena jejich síť v nejmenované sousední zemi.

Již v srpnu 2010, jen několik měsíců po incidentu s lodí Mavi Marmara, varoval tehdejší izraelský ministr obrany Ehud Barak, že Turecko by mohlo prozradit izraelská zpravodajská tajemství Íránu.

Hakan Fidan

Hakan Fidan

Izrael má za to, že ředitel turecké Národní zpravodajské organizace (Milli İstihbarat Teşkilatı, MİT) Hakan Fidan má přátelské vztahy s Íránem. Dany Jatom označil Fidana za ústřední postavu probíhajícího zhoršování vztahů mezi tureckou a izraelskou zpravodajskou komunitou. Fidan je podle něj „velmi proíránský“ a nelze si představit zlepšení vztahů, dokud on bude v čele služby.

Zpravodajské složky USA nicméně s Fidanem udržují dobré vztahy.

Podle Jatoma, pokud je zpráva o turecké zradě pravdivá, bude Mosad pravděpodobně vyhodnocovat škodu a přijme opatření k její minimalizaci.

Jiní izraelští představitelé zprávu odmítli komentovat. Náměstek ministra zahraničí Zeev Elkin izraelskému rozhlasu v obecně rovině řekl, že Turecko se snaží získat vůdcovství na Blízkém východě a vybralo si k tomu pohodlnou protiizraelskou kartu.

Turecko-izraelské zpravodajská spolupráce existovala od 50. let 20. století. Byla na vysoké úrovni ještě dlouho poté, co se začaly zhoršovat vztahy mezi oběma zeměmi po nástupu turecké islamistické Strany spravedlnosti a pokroku (AKP) k moci.

Turkey blows Israel’s cover for Iranian spy ring – zpráva Washington Post (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2013
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv