… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Avigdor Lieberman zproštěn obvinění 4.75/5 (95.00%) 16 ohodnocení

Avigdor Lieberman u soudu

Avigdor Lieberman u soudu

Tříčlenný trestní senát dnes ráno jednomyslně zprostil bývalého ministra zahraničí Izraele a předsedu strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Avigdora Liebermana všech obvinění. Znamená to, že by se mohl vrátit do politiky a být opět ministrem zahraničí.

Očekává se nicméně, že se státní zástupce proti rozsudku odvolá.

„Uběhlo sedmnáct let, je to za mnou,“ sdělil Lieberman novinářům po vynesení rozsudku. „Chci poděkovat své rodině a přátelům, kteří při mě skutečně těch 17 let stáli a podporovali mě. Chci poděkovat týmu obhájců, který odvedl vynikající, výjimečnou práci.“

„Nemám v úmyslu se touto věcí už zabývat. Tato kapitola je za mnou a já se soustředím na výzvy, kterým čelíme v současnosti,“ dodal.

Izraelský politický establishment očekával dnešní rozhodnutí jeruzalémského magistrátního soudu ve věci předsedy strany Jisrael Bejtejnu a bývalého ministra zahraničních věcí s napětím. Senát, jemuž předsedala místopředsedkyně soudu Hagit Mak-Kalmanovič (Hagit Mac-Kalmanovich) a jehož členy dále byli Ejtan Kornauser (Eitan Korhauser) a Jicchak Šimoni (Yitzhak Shimoni), rozsudek vynesl okolo 9. hodiny.

Avigdor Lieberman byl obžalován z podvodu a zneužití důvěry v souvislosti se jmenováním Ze’eva Ben Arjeho (Ze’ev Ben Aryeh) velvyslancem v Lotyšsku. Velvyslanec svědčil, že předal Liebermanovy tajnou informaci o vyšetřování, které je proti němu vedeno v jiném případě. Soud došel k závěru, že Lieberman si nebyl vědom závažnosti předání této informace a že i když porušil povinnost to nahlásit, ještě to z něj nedělá zločince.

Lieberman po vznesení obvinění opustil funkci ministra zahraničí a byl jmenován předsedou výboru pro zahraniční věci a obranu Knesetu. Funkce ministra zahraničí je od té doby neobsazena, aby se do ní Lieberman mohl vrátit, pokud bude obvinění zproštěn. Politiku ministerstva zahraničí zatím řídí premiér Benjamin Netanjahu.

Avigdor Lieberman by se do funkce mohl podle izraelského práva zřejmě vrátit i pokud by byl odsouzen, pokud by jej soud neuznal vinným z toho, že spáchal „morální hanebnost“ (hebrejsky kalon).

Trestní vyšetřování Liebermana úřadem státního zástupce trvá okolo 17 let, což vede k tomu, že mnozí na něj pohlížejí jako na oběť perzekuce státního justičního systému. Objevovala se a postupně byla odkládána různá podezření, byl vyslýchán policií, stejně jako jeho příbuzní, ale nic se nedělo až do prosince 2012, kdy byl nakonec formálně obviněn ve věci Ben Arjeho.

Jedním ze svědků, kteří svědčili proti Liebermanovi, byl jeho bývalý náměstek na ministerstvu zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon). Ten soudu sdělil, že po vyhlášení výběrového řízení na velvyslance dal Lieberman najevo, že dává přednost Ben Arjemu. Tato skutečnost ve spojení s Ben Arjeho přiznáním, že Liebermanovi prozradil tajnou informaci o jiném vyšetřování proti Liebermanovi, vedly státního zástupce k podání obžaloby.

Soudci nicméně považovali Ajalonovo svědectví, podaném až poté, kdy byl Liebermanem vyhozen z funkce náměstka, za „problematické.“

Avigdor Lieberman je nejpřednějším politikem tzv. „ruské“ části izraelské společnosti, tvořené Izraelci, kteří se přistěhovali ze zemí bývalého Sovětského svazu. V parlamentních volbách počátkem tohoto roku sestavila jeho strana Jisrael Bejtejnu společnou kandidátku se stranou Likud (Jednota) premiéra Benjamina Netanjahua.

Premiér také Liebermanovi dnes ráno bezprostředně po vynesení rozsudku pogratuloval s tím, že je „šťastný“, že se jeho spolupracovník vrátí do vlády, „abychom mohli pokračovat v práci pro blaho Izraele.“

S gratulacemi přispěchal také ministr financí a předsedy strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid) a ministr hospodářství a obchodu a předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) Naftali Benet (Naftali Bennett).

Rozsudek naopak odsoudila předsedkyně opoziční Strany práce (Avoda) Šeli Jachimovič (Shelly Yacimovich), která vyzvala Nejvyššího státního zástupce Jehudu Weinsteina (Yehuda Weinstein) k podání odvolání. Vůdkyně krajně levicové strany Merec Zahava Gal-On rovnou vyzvala k prošetření Weinsteinova chování v této kauze.

Jedna reakce na Avigdor Lieberman zproštěn obvinění

  • Tomáš Kolský napsal:

    Dany Ajalon nebyl pouze jedním ze svědků, který svědčil proti Liebermanovi, ale byl dokonce v podstatě svědkem jediným. Jeho svědectví navíc neslo vnitřní rozpory, takže soudci konstatovali, že na jeho základě nelze Liebermana usvědčit. Samotné svědectví bývalého velvyslance v Bělorusku Ze’eva Ben Arje spočívalo jen v tom, že se již dříve ve svém vlastním případě k nelegálnímu podání informací svému nadřízenému přiznal a byl za něj odsouzen. Soudci také chápali, že nemohou od ministra zahraničních věcí očekávat podání trestního oznámení za každý možný prohřešek velvyslanců.
    Kdyby byl Lieberman odsouzen i třeba jen částečně, zřejmě by nemohl dále být ministrem, protože to by v Likudu nejspíš neprošlo. I nyní je pozice Liebermana v Likudu značně otřesená, takže není jasné zda volební aliance mezi Likudem a Jisrael Bejtejnu přetrvá.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv