… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Snaží se USA vyprovokovat válku Izraele se Sýrií? 4.90/5 (98.10%) 21 ohodnocení

CNN-Israel-SyriaIzraelské letectvo ve čtvrtek udeřilo v Sýrii poblíž Damašku a přístavu Latakíja, kde zničilo nákladní automobily vezoucí rakety SAM-8 a údajně také rakety S-125 ruské výroby. Oznámila to panarabská televize Al-Arabíja.

Vláda v Jeruzalémě situaci nekomentuje. Rozhořčený protest Izraele ovšem vyvolalo, když úder pro CNN potvrdil představitel vlády USA.

Cílem úderu byly rakety a další vybavení, které podle obav Izraele chtěla syrská vláda předat teroristům libanonského Hizballáhu (Alláhovy strany). Mohlo se jednat o splátku za pomoc Hizballáhu režimu prezidenta Assada, když v tuto chvíli se v blízkosti Damašku na ofenzivu proti sunitským povstalcům připravuje okolo 15 tisíc příslušníků šíitské libanonské teroristické organizace.

Zatímco izraelská vláda o záležitosti zachovává mlčení, diplomatickými kanály prý rozhořčeně opakovaně protestovala proti tomu, že vláda USA potvrdila, že Izrael úder skutečně provedl. Protesty směřovaly jak přímo do Bílého domu, tak při rozhovorech izraelských představitelů s jejich protějšky v Pentagonu, v CIA a na ministerstvu zahraničí.

Vláda v Jeruzalémě je šokována tím, že Američané nikoliv poprvé prozrazují podrobnosti o izraelských úderech v Sýrii, přestože USA mohly vyjádřit svůj nesouhlas či obavy kdykoliv předtím či následně neveřejně.

Kanál 10 izraelské televize v pátek večer citoval izraelské představitele, kteří označili vyzrazení ze strany USA jako „skandální.“ Takovéto chování izraelského spojence je „nemyslitelné,“ dodali.

Kanál 2 izraelské televize uvedl, že únik „pocházel přímo z Bílého domu“ a „není to poprvé“, kdy americká vláda kompromitovala Izrael prozrazením úderů Izraelského letectva v Sýrii. O předchozích únicích se mělo za to, že měly původ v Pentagonu, nicméně tento poslední je přímo z Bílého domu.

Vojenský analytik Kanálu 2 Roni Daniel vysvětlil, že pokud by se kolem úderů zachovalo mlčení, nebyla by Assadova vláda nucena na ně reagovat. Vyzrazení úderů ale „tlačí Assada blíže k bodu, kdy nebude moci tyto útoky přejít a bude reagovat,“ což vyvolá další izraelskou reakci. „Pak možná USA budou tleskat, protože to vyvolá rozsáhlé vzplanutí,“ dodal hořce.

Jedna reakce na Snaží se USA vyprovokovat válku Izraele se Sýrií?

  • ari napsal:

    Ctrl Fx, další nezvratný důkaz o tom, že černý muž v bílém domě je rozumu mdlého a navíc v rámci toho všeho je loutkou v rukách světového JIhadu a levicového hnutí všech chutí a zápachů. A kdyby to někdo chtěl pojmenovat bez zbytečných vytáček, tak platí věta globální – Barack Hussein Obama je rasista ve službách světového islámského terorismu. .

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2013
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv