… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Bild: Německo prodá Izraeli torpédoborce k ochraně ropných a plynových polí ve Středozemním moři 4.95/5 (99.09%) 22 ohodnocení

fregata Sachsen

fregata Sachsen

Německo prý prodá Izraeli dva torpédoborce se špičkovými torpédovými systémy. Oznámily to ve svém sobotním vydání německé noviny Bild, z nichž citují izraelská média.

Má se tak stát v rámci velkého obranného obchodu mezi oběma zeměmi. Zprávy jsou rozporné v tom, zda cena 1 miliardy euro je za každou z lodí.

Prodávané lodě také zřejmě nebudou podle svého názvu torpédoborce, ale spíše „velké fregaty“ třídy Sachsen (F-124) nebo Baden-Württemberg (F-125), parametrům torpédoborců se vyrovnávající.

Lodě mají být využity při ochraně izraelských ropovodů a plynovodů při těžbě v nalezištích ve Středozemním moři.

Berlín minulý týden navštívil izraelský poradce pro národní bezpečnost Josi Kohen (Yossi Cohen), což na dotaz AFP mluvčí německé vlády potvrdila s tím, že se sešel se svým německým protěškem, ale odmítla sdělit podrobnosti. Podle Bildu Kohen dojednával poslední podrobnosti zbrojního prodeje.

Podle Bildu se očekává, že nová německá vláda zbrojní obchod schválí hned po svém vytvoření.

K uzavření dohody dochází v době rostoucího napětí mezi Izraelem a Libanon, které je vyvoláno tím, že Libanon v minulosti opakovaně vznesl nárok na části izraelských těžebních polí Leviathan a Tamar s tím, že jsou v jeho ekonomické zóně. Podobné nároky Libanon vznesl i vůči Kypru.

Kyperská vláda již Izrael požádala o spolupráci při ochraně kyperských těžebních polí, přičemž prý nabídla možnost námořní či letecké základny na ostrově.

Izraelský ekonomický portál Globes v září 2013 informoval, že libanonská vláda vyhlásila výběrová řízení na licence pro těžbu zemního plynu a ropy pro oblasti, které leží v rámci Izraelem vyhlášené výlučné ekonomické zóny.

Izrael a Německo udržují silné obranné vztahy. Německo již Izraeli dodalo několik ponorem třídy Dolphin, které podle odborníků mohou nést rakety s jadernými hlavicemi.

V dubnu 2013 Der Spiegel informovaly, že Izrael by mohl prodat německé armádě své špičkové útočné bezpilotní letouny. Plán prý byl německým ministerstvem obrany před několika měsíci schválen a proběhla již dvě jednání s izraelskou stranou. V minulosti Německo projevilo zájem vyvíjet technologii bezpilotních letounů společně s Francií, aby se tak vyhnulo závislosti na USA a Izraeli.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv