… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael a Rusko začnou jednat o zóně volného obchodu 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

Rusko - IzraelRusko a Izrael se dohodly, že v nejbližší době formálně zahájí jednání o vzájemné zóně volného obchodu. Stalo se tak při setkání ministra hospodářství a obchodu Naftaliho Beneta (Naftali Bennett) a ruského ministra hospodářského rozvoje Alekseje Uljukajeva (Алексей Улюкаев) minulý čtvrtek na jednání Světové obchodní organizace (WTO) na Bali v Indonésii.

Informaci přinesla ruská a izraelská média poté, co ji předevčírem potvrdil ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič (Аркадий Дворкович) na setkání spolupředsedů smíšené rusko-izraelské komise pro obchodně-ekonomickou spolupráci.

Ministr zahraničí Izraele Avigdor Lieberman označil dohodu o volném obchodu za „jednu z hlavních oblastí a jedno z nejústřednějších témat naší práce v roce 2014.“

Izraelské ministerstvo hospodářství je přesvědčeno, že současná úroveň obchodní výměny s Ruskem, dosahující loni ročního objemu 2 miliard dolarů a letos podle některých odhadů až 3 miliard dolarů, má velký potenciál rozšíření – už jen proto, že skoro polovinu tvoří obchod s diamanty. Také Dvorkovič uvedl, že očekává v blízké době nárůst na 3,5 miliardy dolarů, k čemuž je nutné „udělat řadu kroků, včetně obchodu zemědělského.“

Mezi Izraelem a Ruskem již existuje bezvízový turistický styk na základě dohody z 20. března 2008, který přináší izraelskému hospodářství značný přínos. Jak včera v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy uvedl Avigdor Lieberman „počet turistů z Ruska se zvýšil desetinásobně.“ V roce 2013 Izrael již navštívilo více než 600 tisíc ruských turistů a „každých 100 tisíc turistů, to je 200 milionů dolarů do pokladny Izraele. Ani Rusko ani Izrael nemají čeho litovat,“ uvedl Lieberman.

Dohoda o volném obchodě má také za cíl posílit izraelsko-ruské politické vztahy a „pokračovat v diverzifikaci izraelských ekonomických vztahů po celém světě.“

„Poučili jsme se ze zkušenosti okolo Horizontu 2020, že nemůžeme mít všechna vejce v jednom koši,“ cituje web Times of Israel vládního představitele. Ten hovořil pod podmínkou anonymity a odkázal na spory Izraele s Evropskou unií ohledně izraelské účasti na obřím programu vědeckovýzkumné spolupráce, podmíněné nutností izraelské záruky, že se nebudou účastnit izraelské subjekty z Judska a Samařska, Golanských výšin a části hlavního města Jeruzaléma, které EU neuznává za součást Izraele.

Pro řadu izraelských politiků je současný postoj EU – projevující se například i odstoupením nizozemské strany od spolupráce s izraelskou vodohospodářské společností Mekorot či varováním britské vlády před aktivitami britských firem v Judeji a Samaří kvůli „škodě na pověsti“ – důkazem, že Izrael musí rychle hledat partnery i jinde.

Evropská unie je v současnosti největším hospodářským partnerem Izraele. V roce 2012 vzájemný obchod dosáhl výše 42 miliard dolarů.

Naftali Benet od nástupu do úřadu letos na jaře již stihl navštívit Čínu a hned poté Indii. Otevřel izraelské ekonomické zastoupení v Hongkongu a po zmíněné konferenci WTO jednal o obchodu v Austrálii.

Obchod Izraele s Čínou v roce 2012 dosáhl výše 8 miliard dolarů.

Jedna reakce na Izrael a Rusko začnou jednat o zóně volného obchodu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv