… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelští ministři pro 45% daň na zahraniční dary protistátním nevládním organizacím 4.29/5 (85.88%) 17 ohodnocení

euro bankovkyIzraelský ministerský výbor pro legislativu předevčírem většinou 8 ku 4 hlasům schválil návrh zákona o nevládních organizacích, který ruší daňové osvobození na zahraniční dary pro nevládní organizace, které nejsou loajální vůči státu. Ty by měly po odebrání daňového osvobození z daru z ciziny platit běžnou 45% darovací daň.

Návrh zákona, který předložili společně poslankyně Bajit Jehudi (Židovského domova) Ajelet Šaked (Ayeled Shaked) a poslanec Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) Robert Ilatov, si podle překladatelů klade za cíl „snížit zapojení zahraničních politických entit do izraelské demokracie, prováděné prostřednictvím finanční podpory nevládních organizací, jejichž chování nebo cíle se hrubě odchylují z mezí demokratického diskursu.“

Daňové břemeno by mělo dopadnout na skupiny, které splňují alespoň jednu z následujících podmínek:

  • vyzývají k bojkotu, stažení investic nebo k sankcím (boycott – divestment – sanctions, BDS) proti Izraeli nebo izraelským občanům,
  • vyzývají k vyšetřování izraelských vojáků u mezinárodních soudů,
  • popírají, že Izrael je židovský demokratický stát,
  • podněcují k rasismu,
  • podporují ozbrojený boj nepřátelského státu nebo teroristické organizace proti Izraeli.

Zákon má velmi slušnou šanci na přijetí v Knesetu, protože se předpokládá, že jej podpoří převážná většina koaličních poslanců.

Nesouhlas se zákonem a jeho podpora

Proti zákonu se nejsilněji vyslovila ministryně spravedlnosti a předsedkyně strany Tnua (Hnutí) Cipi Livni (Tzipi Livni), která také vede izraelskou delegaci při jednáních s Palestinskou správou. Livni oznámila, že má v úmyslu se proti rozhodnutí odvolat, což v praxi znamená, že výbor bude o návrhu zákona v budoucnu hlasovat znovu.

Proti přijetí zákona se rozhodně vyslovil také izraelský nejvyšší státní zástupce a právní poradce vlády Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein), který zákon označil za „neústavní“, což je vyjádření zvláštní už jen proto, že Izrael nemá ústavu a základní principy státu jsou obsaženy v tzv. Základních zákonech.

Podle Weinsteina je zákon v rozporu s „ústavními právy“, zejména se svobodou projevu a svobodou shromažďovací.

„Ve skutečnosti to není daň, ale pokuta, druh trestu, jehož cílem je zmrazit a zastavit dary těmto nevládním organizacím, čímž se poškodí svobodný projev ve Státu Izrael, který je jedním ze základních demokratických pilířů státu,“ prohlásil Weinstein, aniž by vysvětlil, co brání svobodě projevu krajně levicových a arabských organizací, pokud by nebyla činěna za peníze cizích vlád.

Podle Weinsteina je ale návrh zákona „disproporční“ a vhodnější je v případě nezákonného jednání nevládních organizací je trestně stíhat a v případě jednání v mezích zákonů rozšířit povinnost nevládních organizací zveřejňovat, kdo je platí.

Silnou podporu zákonu naopak vyjádřil předseda studentské sionistické organizace Im Tircu (Im Tirtzu) Ronen Šoval (Ronan Shoval), který dopisem vyzval premiéra Benjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu), aby zákon podpořil.

Šoval ve svém dopise cituje bývalého předsedu izraelského Nejvyššího soudu Meira Šamgara (Meir Shamgar), který v roce 2012 prohlásil: „Myslím, že podpora politických orgánů zahraničnímu vládami je cosi, co ohrožuje každého, kdo věří ve skutečnou demokracii“ a označil zahraniční financování organizací s cílem ovlivnit vládu za „abnormální.“

S Weinsteinovou argumentací nicméně souhlasí organizace NGO Monitor, zabývající se odtajňováním a zveřejňováním protiizraelských akcí nevládních organizací financovaných z ciziny. „Legislativní návrhy, které jdou za rámec demokratické transparentnosti a odpovědnosti těchto nevládních organizací jsou nerozumné, nevymahatelné a poškozují základní národní zájmy Izraele,“ uvedl NGO Monitor v předvčerejším prohlášení.

Lze předpokládat, že pokud Kneset zákon přijme, podají proti němu zahraničím financované nevládní organizace žalobu k Nejvyššímu soudu.

Zákon obdobného znění již byl přijímán v roce 2011 a levicové skupiny proti němu podaly žalobu k Nejvyššímu soudu. Premiér Netanjahu, který se chtěl vyhnout vyhrocení sporu, poté zmrazil další projednávání zákona a ten tak nikdy nezačal platit.

Pokud by zákon vešel v platnost, týkal by se například organizací Mír nyní (Šalom achčav, Peace Now) či B’Celem (B’Tselem), které za peníze od zahraničních vlád a cizími státy dotovaných nadací bojují proti židovské přítomnosti v Judeji a Samaří, v biblickém srdci Země Izrael.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv