… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Naftali Benet: Izrael by měl anektovat židovské části Judeje a Samaří 4.83/5 (96.67%) 24 ohodnocení

Naftali Benet

Naftali Benet

Ministr hospodářství a obchodu Izraele Naftali Benet (Naftali Bennett) včera zopakoval svůj návrh, aby Izrael anektoval části Judeje a Samaří, které mají Izraelské obranné síly pod svojí plnou kontrolou. Informaci přinesla AFP.

„Dávám přednost uplatnění izraelské suverenity nad oblastí, kde žije 400 tisíc Židů a jen 70 tisíc Arabů,“ uvedl předseda strany Bajit Jehudi (Židovský domov) s odkazem na tzv. Oblast C v Judeji a Samaří, která je podle Dohod z Osla stála pod izraelskou vojenskou i civilní kontrolou. Oblast A je pod úplnou kontrolou autonomní Palestinské správy, zatímco v oblasti B uplatňuje arabská autonomie civilní kontrolu, ale za bezpečnost je odpovědný Izrael.

Krok by dal více než 400 tisícům židovských obyvatel anektované oblasti pocit bezpečí – jednalo by se o důkaz, že nebudou vysídleni za svých domovů, jak požadují mezinárodní organizace. Tamních 70 tisíc Arabů by získalo plnoprávné izraelské občanství a s tím i povinnost respektovat izraelské zákony.

oblasti A-B-C Judea Samaří

Judea a Samaří: oblasti A (civilní i bezpečnostní kontrola Palestinské správy), B (civilní kontrola PS) a C (plná izraelská kontrola)

V celé Judeji a Samaří žije více než 600 tisíc Židů.

Naftali Benet není jediným poslancem Bajit Jehudi, který obhajuje anexi oblasti. V srpnu tento krok navrhl americkému kongresmanovi Davidu Reichertovi poslanec Joni Šetbun (Yoni Chetboun), který argumentoval bezpečnostním rizikem, které přinese dvoustátní řešení.

„Prakticky vzato, pokud vznikne Palestinský stát, bude to třetí stát mezi Jordánem a mořem. Izrael bude zaklíněn mezi dva nepřátelské státy, Palestinu a Hamastán (v Gaze),“ prohlásil Šetbun.

Benetovo prohlášení přichází krátce poté, kdy se bývalý ředitel Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak, Šin Bet) Juval Diskin (Yuval Diskin) nechal slyšet, že v „oblasti žije příliš mnoho Židů“, než aby bylo možné stažení, nicméně dvoustátní řešení – které by vedlo k nucenému vysídlení stovek tisíc Izraelců z jejich domovů a firem – je i přesto „správnou infrastrukturou“ pro mírová jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou.

Naftali Benet také označil za předčasná prohlášení USA, že jednání jsou úspěšná. Abbás kontroluje jen území Palestinské správy v Judeji a Samaří, ale ne v Gaze, kde vládne Hamas. Benet má za to, že tvrzení ministra zahraničí USA Johna Kerryho, že dohoda povede k úplnému míru, je neopodstatněné. „Je to vše jen vtip. Je to jako bychom jednali o koupi auta jen s vlastníky poloviny,“ prohlásil v izraelském armádním rozhlase.

John Kerry v pátek pokračoval v šíření optimismu ohledně jednání. „Věřím, že jsme blíže, než jsme byli celé roky, k tomu abychom přinesli mír, prosperitu a bezpečnost, které si všichni lidé tohoto regionu zaslouží,“ prohlásil.

Podobně optimistický byl také prezident USA Barack Obama, který předevčírem řekl, že věří v „dohodu, která zahrnuje dva státy“, což „vyžaduje závažná politická rozhodnutí“ jak na straně Izraele, tak Palestinské správy, přičemž ujistil, že „bezpečnost Izraele je nedotknutelná.“ Benet stejně jako další izraelští představitelé nicméně na jednání pohlížení opatrně a s vědomím, že se Izrael musí spoléhat především sám na sebe.

„Dějiny nás učí, že nikdy nesmíme nechat odpovědnost za naši obranu na jiných,“ varoval v příspěvku na Facebooku. „Musíme i nadále sledovat, co se nám děje za zády.“

Také řada dalších vysokých izraelských představitelů pohlíží na rozhovory s nemalou dávkou skepse. Ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon) předevčírem řekl, že „na palestinské straně chybí partner k dosažení řešení formou dvou států pro dva národy.“ Poslanec Likudu Ofir Akunis varoval, že „mír“ je eufemismus pro (izraelské) „stažení“, po němž bude následovat více násilí.

Také ministr zahraničí a předseda strany Jisrael Bejtenu (Izrael, náš domov) Avigdor Lieberman v pátek zchladil očekávání, když řekl, není pravděpodobné, že by se během devítiměsíční lhůty stanovené USA, něčeho dosáhlo, nicméně jednání budou i nadále pokračovat, aby byl udržen „dialog.“

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to Bennett: Annex Jewish Areas of Judea and Samaria.

2 reakce na Naftali Benet: Izrael by měl anektovat židovské části Judeje a Samaří

  • gugi napsal:

    …kdyby znal české poměry, přirovnal by to k jednáním s uživatelem vozidla s vypilovanými výrobními čísly, přetočeným tachometrem a skládajícího se z 59 kradených dílů. 70 tis. Arabů by mělo jásat nad získáním sociálních výhod, z anexe plynoucích, a ne kafrat… Anexe – a konečně bouchnout do stolu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2013
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv