… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu: Ať Židé žijí v Palestinském státu 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády je prý přesvědčen, že pokud v Judeji a Samaří vznikne arabský Palestinský stát, mělo by se Židům, kteří budou chtít, umožnit v takovém státě zůstat. Sdělil to včera novinářům zdroj z Úřadu předsedy vlády s tím, že Netanjahu je přesvědčen, že neexistuje žádný důvod, aby Palestinský stát byl „monoetnický.“

Zpráva vyvolala ostré reakce v izraelském národním táboře.

Zdroj uvedl, že tento názor je upřesněním Netanjahuova prohlášení z pátku 24. ledna v projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, že nemá v úmyslu vysídlovat Židy z žádných obcí v Judeji a Samaří.

Jeden z izraelských představitelů vysvětlil, že Netanjahu je přesvědčen, že pokud v Izraeli existuje arabská menšina, pak není důvod, aby nemohla být židovský menšina v Palestinském státě, pokud by si Židé přáli na území nově vzniklého státu zůstat.

Myšlenku ihned odmítl ministr hospodářství a předseda strany Židovský domov (Bajit Jehudi) Naftali Benet.

„Myšlenka, že židovské obce budou žít pod palestinskou suverenitou, jak ji vyjádřil kdosi z Úřadu předsedy vlády, je velmi nebezpečná a odráží panickou ztrátu hodnot. Nevrátili jsme se do Země Izrael po 2.000 letech toužení, abychom (pak) mohli žít pod vládou Abú Mázina (teroristická přezdívka předsedy palestinskoarabské autonomie Mahmúda Abbáse). Kdokoliv obhajuje myšlenku židovského života v Zemi Izrael pod palestinskou vládou, podkopává i naši schopnost žít v Tel Avivu,“ prohlásil Benet na Facebooku a vyzval premiéra, aby okamžitě dementoval, že by názor odrážel jeho politiku.

Proti myšlence se ihned postavili také dva vlivní členové Netanjahuovy strany Likud.

Náměstkyně ministra dopravy Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely) prohlásila, že „diplomatický plán, který přesunuje židovský osidlovací projekt pod palestinskou svrchovanost nezíská v Likudu politickou podporu. Závazek neničit osídlení nestačí. Je důležité, aby byla zachována izraelská svrchovanost.“

Plán odmítl také náměstek ministra obrany Dany Danon. „Život pod palestinskou svrchovaností bych nepřál ani svému nejhoršímu nepříteli. Kdokoliv si myslí, že Židé budou v Judeji a Samaří žít pod palestinskou kontrolou by to měl zkusit a navštívit dnes Gazu, aby pochopil, co znamená na Blízkém východě ‘tolerance.’”

„V oblastech, kde nebude přítomna a neponese odpovědnost (izraelská) armáda, nebude v bezpečí žádný Žid. Nenecháme osadníky za nepřátelskými liniemi,“ dodal Danon.

Náměstek ministra zahraničí Zeev Elkin prohlásil, že „jen ten, kdo je tak pošetilý, aby věřil, že může ulehnout lev po boku beránka, by mohl ponechat stovky tisíc lidí na milost a nemilost těch, kdo jsou zodpovědní za lynčování v Ramalláhu.“ Elkin dodal, že ten, kdo dává premiérovi takovéto rady, se mu snaží udělat v Likudu problémy.

Před realizací této myšlenky varovalo také Právní fórum pro Zemi Izrael (Legal Forum for the Land of Israel) s tím, že by vedla ke krveprolití.

„Jedním ze základních občanských práv je právo na život. Nikdo nemá morální ani právní oprávněné předat odpovědnost za bezpečnost izraelských občanů palestinským policistům a vrahům, které (izraelská) vláda propustila v posledních měsících z vězení,“ prohlásil ředitel fóra Nahi Ejal (Nahi Eyal).

Netanjahuův plán nicméně s jistotou nepřijme ani palestinskoarabská strana. Vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) již několikrát prohlásil, že nedovolí žít v „Palestině“ jedinému Izraelci.

V izraelském národním táboře stále trvají obavy z obsahu probíhajících tajných jednání mezi Izraelem, palestinskoarabskou autonomií a USA, zejména za závazků a ústupků, které by jménem Izraele mohla učinit hlavní vyjednavačka Cipi Livni (Tzipi Livni).

Jedna reakce na Benjamin Netanjahu: Ať Židé žijí v Palestinském státu

  • Josef napsal:

    žádný palestinský stát nebude, nemá historické ani morální opodstatnění-maximálně nějaký houbovitý (politicky) zmatený konglomerát vnucený ,velikány, Izraeli. A jeho životnost bude jepičí.howg

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2014
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv